Co wolno przyszłemu pracodawcy

Co wolno przyszłemu pracodawcy, a czego nie wolno.

Zdarzyło Ci się, że ktoś na rozmowie kwalifikacyjnej zapytał Cię o to, czy planujesz dzieci? Albo o to, czy już je masz i ile? A może taka historia przydarzyła się Twojej koleżance, siostrze, sąsiadce?

Jeżelu myślisz, że takich pytań w XXI wieku w cywilizowanej Europie nikt już nie zadaje nie zadaje, to niestety grubo się mylisz. Kobiety wciąż są pytane o swój status rodzinny, o ciążę, o planowane lub posiadane dzieci.

Co robić w takich sytuacjach? Przede wszystkim musisz pamiętać, że Kodeks Pracy jasno wskazuje, jakich informacji może od Ciebie żądać przyszły pracodawca. Po drugie, przypadkiem pozwalającym na pozyskiwanie innych, niż wyszczególnione w Kodeksie, danych jest wyrażenie przez Ciebie na to zgody.

Niezgodne z prawem i nie musisz na nie odpowiadać są pytania typu:

  • czy jest Pani w ciąży?
  • czy planuje Pani posiadanie dziecka?
  • czy stara się Pani o dziecko?
  • czy ma Pani dziecko?
  • ile ma Pani dzieci?

Odmowa udzielenia odpowiedzi nie może skutkować dla Ciebie żadnymi negatywnymi konsekwencjami. Pracodawca nie może z tego powodu nie przyjąć Cię do pracy.

Chcesz wiedzieć więcej, poznać interpretację prawną ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej? Przeczytaj koniecznie cały artykuł, którego Autorką jest Irena Pacholewska-Urgacz, Radca prawy Law First Kancelaria Prawa Pracy znajdziesz na stronie kampanii GoWomen.  Kampanii, którą wspiera również nasz serwis ModaiJa.

Co wolno przyszłemu pracodawcy

Scroll to Top
Scroll to Top