koty kotki

Co bym dała kotu, ale mu nie wolno, czyli jak karmić kota?

Zawsze myślałam, że koty uwielbiają mleko i gardzą mięsem. Jedzenie przez nie myszy uważałam za mit, a koty sąsiadów dokarmiałam suchą karmą mojego psa, bo tak dobrze im się ją jadło. Do czasu, aż sama zaopiekowałam się piękną kotką. Niestety bardzo szybko ten rodzaj pożywienia, jaki jej serwowałam sprawił, że jej sierść stała się matowa i bardzo szorstka w dotyku, a sama kotka mniej chętna do zabawy i bardziej ospała. Co robiłam źle? Jakie powinniśmy wybierać przysmaki dla kota? Czego lepiej jest unikać?

Mięso, mięso, mięso i trochę warzyw

Wizyta u weterynarza, mająca na celu tylko szczepienie, okazała się niezłym wykładem na temat żywienia kotów. Od tamtej pory, stosując się do rad pana doktora, doprowadziłam sierść mojej kotki do ładu, a jej kondycję do normalnej w tym wieku żywiołowości kota. Przede wszystkim chodziło o to, że koty są mięsożercami. Powinny spożywać większe ilości chudego mięsa. Najlepiej jeśli jest to mięso surowe, wcześniej sparzone, jednak z pewnego źródła. By było różnorodnie należy podawać zarówno wołowinę, cielęcinę, jak i mięso królicze czy drób. Koty, przynajmniej mój, uwielbiają wątróbkę. To ich prawdziwy przysmak, jednak nie należy przesadzać z jej ilością. Może to bowiem skończyć się zaburzeniami zdrowotnymi, ze względu na dużą zawartość witamin A i D. Innym ulubionym pokarmem kotów są ryby. Jeszcze nie spotkałam osobnika tego gatunku, który gardziłby rybami. Tu jednak należy wybierać ryby morskie i też niezbyt dużo. Dla kotów nadmiar wapnia z ryb kończy się problemami z pęcherzem i układem moczowym. Wielkim zaskoczeniem dla mnie było podawanie kotom warzyw. A jednak, okazuje się, że nasze pupile często po prostu je lubią i nie trzeba ich specjalnie ukrywać w mięsie. Koty szczególnie lubią marchew, fasolę, a także pomidory, wszystko jednak koniecznie ugotowane. W życiu też nie pomyślałam o ziemniakach. Wiem, że psom nie powinno się ich podawać w ogóle. Jednak koty bardzo dobrze je tolerują. W ogóle koty są mniej wybredne niż nam się wydaje. Nie oznacza to, że nie możemy ich rozpieszczać. Każdy kto na pewno będzie wniebowzięty takimi smakołykami jak na www.gourmet-kot.pl/. Taki pokarm moja kotka może jeść zawsze i wszędzie.

Czego koty nie lubią lub nie powinny jeść?

Wspomniane już mleko kompletnie mnie zaskoczyło. Kot nie lubi mleka? Jak to tak? Jednak lubi, niektóre nawet bardzo, ale nie powinny go jeść. U mojej kotki podawanie mleka bardzo szybko skończyło się biegunką. Czyli ten konkretny kot nie poradził sobie z tolerancją laktozy zawartej w mleku . Ma tak większość kotów i jeśli już chcemy podać im trochę mleka, niech to będzie kozie lub tłusta śmietanka, ale w ilościach rozsądnych. Natomiast koty nie przepadają za słodyczami, a zwłaszcza czekoladą. Podobno są i takie, które jedzą słodkości, ale jest to błąd, zwłaszcza podawanie czekolady, która prowadzi do poważnego zatrucia u kotów. Naszym pupilom nie należy podawać także kości drobiowych, surowych jaj, niskiej jakości gotowej mokrej czy suchej karmy, która zawiera zbyt małą ilość białka, a także resztek ze stołu i napojów jak kawa, herbata i co równie ważne: roślin cebulowych.

Podziel się wiadomością:

Polecamy również