Chopin w kosmosie!

Chopin w kosmosie!

Chopin ciągle nas może zaskoczyć, choć wydaje się, że tak dużo o nim wiemy. Takiemu nowemu spojrzeniu na Chopina z innej strony (czy raczej z innych stron) poświęcony będzie nowy cykl comiesięcznych spotkań w Mazowieckim Instytucie Kultury- Dziesięć spojrzeń na Chopina

Zaczniemy od zastanowienia się co twórczość Chopina może oznaczać w globalnym, kosmicznym wręcz wymiarze, a pretekstem do tych rozważań będzie film nakręcony dla NASA pokazujący misję statku Endeavour, której ekipie w kosmosie towarzyszyła muzyka Chopina nagrana przez polskiego pianistę Karola Radziwonowicza.

Dziesięć spojrzeń na Chopina– cykl wykładów przeprowadzonych przez znawców tematu, egzemplifikowanych i wzbogaconych muzyką najwybitniejszego polskiego kompozytora w wykonaniu naszych wybitnych pianistów. To spotkania tematyczne, podczas których będzie można poznać między innymi literackie i malarskie pasje Chopina, wybrać się na imaginacyjny spacer po Warszawie Chopina, odkryć Chopina jako improwizatora, edytora, pedagoga, a także autora świetnych listów.

A wszystko zacznie się od  podróży w kosmos z Chopinem!

Podczas pozostałych wieczorów zajmiemy się malarskimi i literackimi kontaktami Chopina, jego praktyką pedagogiczną, pianistyką unikalnym darem improwizacji, wreszcie postaramy się choć w niewielkim stopniu zgłębić tajemnice edytorstwa dzieł Chopina, tej niezwykle ezoterycznej wiedzy, która ma jednak swój praktyczny wymiar – wszak na Konkursach Chopinowskich od jakiegoś czasu zalecane jest jedno z źródłowych wydań (dlaczego to takie ważne – o tym będzie mowa na tym spotkaniu).

Wreszcie na jednym z wieczorów będziemy się chcieli przenieść do Warszawy czasów Chopina, czasów Królestwa Kongresowego, kiedy to kształtowała się osobowość naszego twórcy. Na tym spotkaniu nie zabraknie też instrumentu z epoki – takiego na jakim mógł grać młody Chopin. Wykonawcami recitali będą w większości młodzi pianiści, przygotowujący się do Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2015 roku. Obok nich artyści uznani.

Spotkanie kończące ten cykl ukaże natomiast  najbardziej intymny obraz Chopina utrwalony w jego listach. Obok rozwiązań na tematy literackich wartości epistolografii wielkiego kompozytora usłyszymy te kompozycje, o których wzmiankował Chopin w swoich listach.

Pierwszy koncert odbędzie się w dniu 8 stycznia 2015 o godz. 19.00 w Sali Widowiskowej MIK i zatytułowany jest Chopin i muzyka sfer.

Wykład:
prof. Marek GENSLER – muzyka sfer, Chopin i harmonia mundi

Koncert:
Karol RADZIWONOWICZ – fortepian

Program

Fryderyk Chopin
Preludium A-dur op. 28 nr7
Etiuda c-moll op. 10 nr 12
Nokturn Es-dur op. 9 nr 2
Polonez A-dur op. 40 nr 2
Walc Des-dur op. 64 nr 1
Berceuse Des-dur op. 57
Etiuda E-dur op. 10/3
Ballada g-moll op. 23

Koncertowi towarzyszy projekcja filmu Chopin the Space Concert (reż. Adam Ustynowicz).
Po koncercie spotkanie z udziałem Adama USTYNOWICZA reżysera filmu.

Kolejne koncerty i tematy tego cyklu planowane są w następujących terminach:

5 lutego 2015                Chopin, Mickiewicz i Pani Sand
5 marca 2015                Chopin i malarstwo
9 kwietnia 2015             Warszawa czasów Chopina
7 maja 2015                 Chopin i sztuka edytorska
11 czerwca 2015          Chopin wirtuoz
3 września 2015           Chopin improwizator
8 października 2015     Chopin pedagog
5 listopada 2015         Chopin i Polska
3 grudnia 2015           Chopin literat

Wykonawca:

Karol RADZIWONOWICZ jest wszechstronnym pianistą wykształconym w Polsce i USA. Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność artystyczną koncertując ze znanymi orkiestrami symfonicznymi oraz dając recitale solowe w Polsce i zagranicą (w dużej sali Concertgebouw w Amsterdamie (maj 2006); inauguracja sezonu koncertowego Societe des Concerts de Friburgh w Szwajcarii (październik 2005); Festspielehause w Salzburgu (maj 2003); w Berlińskiej Filharmonii (październik 2003); Carnegie Hall, w Nowym Jorku 4 listopada 2001 r.). Radziwonowicz bierze udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych: Paryż, Moskwa, Warszawa, Duszniki Zdrój, Quebeck, Praha, San Francisco, Berlin, Salzburg, Tokio, Mediolan, Pecara.
Pianista zajmuje się również działalnością pedagogiczną prowadząc klasy mistrzowskie, zapraszany przez uczelnie na całym świecie.
Z przyjemnością przyjmuje role jurora w rozmaitych konkursach pianistycznych w kraju i zagranicą np. XV Międzynarodowy Pianistyczny Konkurs im. Fryderyka Chopina 2005 w Warszawie (juror pierwszego eliminacyjnego etapu).
Jako jedyny pianista na świecie, Karol Radziwonowicz nagrał wszystkie fortepianowe dzieła Ignacego Jana Paderewskiego (nagroda francuskich krytyków Diapazon), a także wszystkie utwory Fryderyka Chopina na fortepian z orkiestrą w wersji kameralnej, z kwintetem smyczkowym.

Opis filmu „Chopin the Space Concert” (reż. Adam Ustynowicz)

Film nakręcony w Kosmosie oraz płyta z muzyką Fryderyka Chopina, której słuchali astronauci podczas wyprawy STS-130.
Unikalne zdjęcia Ziemi! Film dokumentalno-muzyczny w reżyserii Adama Ustynowicza nagrodzony Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Monaco.
„Wyprawa Endeavour miała polski i bardzo romantyczny akcent. W bagażu dowódcy płk. pil. George’a Zamki znajdowała się niezwykła pamiątka z Polski – kraju jego przodków…” (…) „płyta z muzyką Fryderyka Chopina….” „Po raz pierwszy w historii panoramiczna Kopuła umożliwiała fotografowanie Ziemi pod każdym kątem i przy pomocy całej palety doskonałych obiektywów.” (…)
„Załoga Endeavour i Stacji Kosmicznej każdą wolną chwilę wykorzystywała na kręcenie zdjęć filmowych HD, inspirowanych utworami polskiego kompozytora. Kiedy po raz pierwszy otwarto okna siedmioramiennej Kopuły, oczom astronautów ukazał się zapierający dech w piersiach widok naszej planety. Spotkanie z czystym pięknem. Doświadczenie, którego nie da się opisać słowami, ale można wyrazić poprzez muzykę największego poety fortepianu…”
„Dzięki talentowi japońskiego astronauty Soichi Noguchi i najnowszej technologii przetwarzania obrazów fotograficznych możemy nasycić oczy subtelnymi przejściami tonalnymi atmosfery, które dotychczas podziwiać mogli jedynie astronauci.”
Po powrocie wyprawy, NASA udostępniła materiały filmowe i fotograficzne Adamowi Ustynowiczowi – pomysłodawcy i producentowi filmu. Po ponad dwóch latach pracy i uzupełnieniu filmu o zdjęcia wykonane przez astronautę ESA Paolo Nespoli’ego oraz kolejne wyprawy promów i ekspedycji ISS, doszło do premiery filmu.
Wydawnictwo zawiera film, galerię zdjęć, płytę z dziesięcioma utworami Fryderyka Chopina, których astronauci słuchali w Kosmosie, a także 50-stronicowy album w twardej oprawie, a w nim najpiękniejsze fotografie Ziemi wykonane podczas wyprawy STS-130 oraz refleksje George’a Zamki na temat piękna naszej Planety. Astronauta NASA, który z dumą podkreśla swoje polskie korzenie przyznał, że tylko muzyka Chopina jest w stanie oddać piękno Ziemi widzianej z orbity. Fotografie zostały wybrane spośród ponad 150.000 zdjęć wykonanych w czasie wyprawy. W drodze wyjątku, NASA zgodziła się na udostępnienie oryginalnych formatów RAW, bez kompresji i korekty barwnej. Fotografie są najbliższym przybliżeniem tego, co widzieli astronauci.

Fotografie dzięki uprzejmości NASA

Bilety: 12 zł, dostępne w siedzibie MIK (pn.- pt. w godz. 11.00-19.00) oraz poprzez aplikację mobilną GOING.
Informacje: 22 586 42 59, 783 708 380

Koordynator: Dorota Chotyńska, tel. 22 58 64 226, e-mail: d.chotynska@mik.waw.pl
Organizator: Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków; Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział Warszawski,
Współorganizator: Mazowiecki Instytut Kultury

8 STYCZNIA | DZIESIĘĆ SPOJRZEŃ NA CHOPINA, Chopin i muzyka sfer

8 STYCZNIA   19:00
Scena Elektoralna
Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12, Sala Widowiskowa
DZIESIĘĆ SPOJRZEŃ NA CHOPINA
Chopin i muzyka sfer
Karol RADZIWONOWICZ – fortepian
Koncertowi towarzyszy projekcja filmu „Chopin the Space Concert” (reż. Adam Ustynowicz).
Po koncercie spotkanie z udziałem Adama USTYNOWICZA reżysera filmu.

Wykład: prof. Marek GENSLER – muzyka sfer, Chopin i harmonia mundi

Scroll to Top
Scroll to Top