Baltic Youth Orchestra

Baltic Youth Orchestra po raz pierwszy w Polsce

W czwartek 23 stycznia, w ramach nadzwyczajnego koncertu Czwartkowych Spotkań Muzycznych (godz. 18:00) wystąpi w Filharmonii Narodowej Baltic Youth Orchestra. Będzie to pierwszy występ zespołu w Polsce.

Kristjan Järvi urodzony w Tallinie, w rodzinie muzycznej (syn Neeme, młodszy brat Paavo Järviego), zyskał międzynarodowe uznanie dzięki swoim gorąco przyjmowanym interpretacjom. „Siła kinetyczna na podium, jak odrodzony Leonard Bernstein” – w tak entuzjastycznych słowach określił temperament sceniczny dyrygenta New York Times. Artysta znany jest również jako twórca oryginalnych programów koncertowych, współpracuje z wieloma zespołami w repertuarze przekraczającym granice kultur i gatunków. Prowadzi jednocześnie najstarszą orkiestrę radiową w Europie i jedną z najmłodszych orkiestr młodzieżowych. Kristjan Järvi piastuje cztery ważne stanowiska: dyrektora muzycznego MDR Sinfonieorchester w Lipsku, głównego dyrygenta Gstaad Festival Orchestra (GFO), założyciela i dyrektora artystycznego Baltic Youth Philharmonic (BYP), a także doradcy artystycznego Orkiestry Kameralnej w Bazylei. Stale współpracuje z wieloma orkiestrami na całym świecie a w jego dorobku artystycznym znajduje się ponad trzydzieści albumów płytowych, które otrzymywały liczne nagrody i wyróżnienia.

Baltic Youth Philharmonic założona została w 2008 roku z udziałem Kristjana Järviego, skupiają najlepszych studentów nadbałtyckich uczelni muzycznych. Naczelną ideą zespołu jest hasło „muzyka bez granic”. Jego repertuar obejmuje dzieła kompozytorów różnych narodowości i epok, reprezentujących najrozmaitsze style i gatunki muzyczne. Młodym muzykom daje to możliwość poszerzenia horyzontów i umiejętności. Zespół występował w najważniejszych ośrodkach muzycznych Europy, a do Warszawy przyjedzie bezpośrednio po swoim koncercie w sali Berlińskich Filharmoników (22 stycznia). Będzie to ich pierwszy koncert w Polsce!

Program koncertu prezentuje szeroki wachlarz zainteresowań muzycznych Kristjana Järviego, a składają się na niego dzieła chętnie słuchane przez melomanów, od baroku do XX w. Akcentem polskim będą Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego.

Orkiestrze towarzyszyć będą dwie wybitne solistki: Julia Kociuban (fortepian) oraz Dalia Simaška (skrzypce).

Program koncertu:

Richard Strauss – Poemat symfoniczny Don Juan op. 20
Siergiej Rachmaninow – Rapsodia na temat Paganiniego op. 43
Henryk Mikołaj Górecki – Trzy utwory w dawnym stylu
Johann Sebastian Bach – Koncert skrzypcowy a-moll BMV 1041
Aleksander Skriabin – Poemat ekstazy op. 54

Jarvi Kristjan c PeterRigaud

Podziel się wiadomością:

Polecamy również