badanie wzroku Twoje Soczewki

Badanie wzroku – gdzie najlepiej je wykonać?

Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, oczy to najcenniejszy zmysł, jaki posiadamy. Dzięki nim jesteśmy w stanie funkcjonować i doświadczać otaczającego nas świata, a bez ich złożoności i precyzji prawdopodobnie nigdy nie zdołalibyśmy aż tak rozwinąć naszej cywilizacji. Oczy są przy tym bardzo wrażliwe i z tego powodu należy o nie odpowiednio dbać – w przypadku, gdy mamy wadę wzroku dotyczy to także jej monitorowania. Na czym polega i gdzie najlepiej jest wykonać badanie wzroku?

1. Na czym polega badanie wzroku?

2. Co ile czasu należy wykonywać badanie wzroku?

3. Gdzie najlepiej zrobić badanie wzroku?

Badanie wzroku

Na czym polega badanie wzroku?

Większość z nas na myśl o badaniu naszych oczu myśli zapewne o nieśmiertelnej tablicy z różnymi wielkościami liter, którą należy odczytać raz jednym, a raz drugim okiem. Nie jest to jednak ani jedyna, ani najnowsza metoda na sprawdzenie, jak mają się nasze oczy. Jeżeli umówimy się na takie badanie u dobrego okulisty, nie będzie to jedyna „atrakcja”, jaka nas czeka. W pierwszej kolejności lekarz zbierze od nas wywiad, dotyczący jakości naszego widzenia a także oczekiwań, jakie mamy od potencjalnych okularów lub soczewek. W drugiej kolejności przyjdzie czas na badanie autoferfaktometrem, czyli określenie ostrości widzenia na podstawie krzywizny naszej rogówki oraz soczewki oka. Jest to o wiele bardziej dokładne badanie wzroku, niż w przypadku tablicy z literkami.

Badanie wzroku

Co ile czasu należy wykonywać badanie wzroku?

Częstotliwość badania zależy od tego, czy mamy już kłopoty z widzeniem, czy nie. Jeżeli nie zauważamy ubytku w ostrości widzenia, mimo wszystko powinniśmy umawiać się na badanie raz na około 2 lata. Z kolei jeżeli już nosimy soczewki lub okulary, powinniśmy badać oczy minimum raz w roku, a jeżeli nasza wada ma tendencję do szybkiego postępowania, to nawet częściej. Ponieważ utrata ostrości widzenia nie jest procesem, który możemy ot tak odwrócić, profilaktyka i regularne badanie się jest bardzo ważnym nawykiem – jeżeli szybko odkryjemy wadę i zareagujemy na nią odpowiednio wcześnie, nie tylko poprawimy komfort naszego życia, ale także nie zamkniemy sobie drogi na inne możliwości korekcji wzroku, jak np. operacja laserem.

Badanie wzroku

Gdzie najlepiej zrobić badanie wzroku?

Badanie wzroku z doborem szkieł okularowych lub badanie wzroku z doborem soczewek kontaktowych przeprowadzi każdy dobry salon okulistyczny, który ma w zespole lekarza. Jest to o wiele lepsze wyjście z sytuacji, niż wizyta u lekarza państwowego – podczas gdy w przypadku NFZ musimy czekać wieczność na wizytę, w salonie Twoje Soczewki możemy załatwić wszystko od ręki, w ciągu zaledwie kilku chwil. Takie badanie jest również darmowe, wykonywane w cenie okularów lub soczewek, w zależności od tego, na które się później zdecydujemy. To duży plus, ponieważ – w zależności od wady wzroku i dodatkowych „bajerów”, jakie sobie możemy zażyczyć – zakup okularów czy soczewek w dużym zapasie zwykle nie jest tanią sprawą. Przykładowo, jeżeli zdecydujemy się na okulary z dobrej jakości soczewkami, pokrytymi powłoką antyrefleksyjną i przeciw zarysowaniom, a do tego dołożymy jeszcze markową oprawkę, możemy zderzyć się z rachunkiem kilkuset, a czasem nawet kilku tysięcy złotych – zależnie od stopnia pogłębienia wady wzroku.

Badanie wzroku

Na ten moment medycyna nie jest w stanie zastępować naszych zmęczonych oczu nowymi, dlatego powinniśmy zrobić wszystko, aby utrzymywać je w jak najlepszym stanie. Oprócz odpowiedniej diety, ilości snu czy odpoczynku od wszechobecnych ekranów powinniśmy także dbać o regularne badanie wzroku, aby jak najszybciej wykryć i skorygować ewentualną wadę.

Materiał zewnętrzny

 

Podziel się wiadomością:

Polecamy również