badanie wzroku Twoje Soczewki

Badanie wzroku – gdzie najlepiej je wykonać?

Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, oczy to najcenniejszy zmysł, jaki posiadamy. Dzięki nim jesteśmy w stanie funkcjonować i doświadczać otaczającego nas świata, a bez ich złożoności i precyzji prawdopodobnie nigdy nie zdołalibyśmy aż tak rozwinąć naszej cywilizacji. Oczy są przy tym bardzo wrażliwe i z tego powodu należy o nie odpowiednio dbać – w przypadku, gdy mamy wadę wzroku dotyczy to także jej monitorowania. Na czym polega i gdzie najlepiej jest wykonać badanie wzroku?

1. Na czym polega badanie wzroku?

2. Co ile czasu należy wykonywać badanie wzroku?

3. Gdzie najlepiej zrobić badanie wzroku?

Obraz 1 Badanie wzroku 8211 gdzie najlepiej je wykona

Na czym polega badanie wzroku?

Większość z nas na myśl o badaniu naszych oczu myśli zapewne o nieśmiertelnej tablicy z różnymi wielkościami liter, którą należy odczytać raz jednym, a raz drugim okiem. Nie jest to jednak ani jedyna, ani najnowsza metoda na sprawdzenie, jak mają się nasze oczy. Jeżeli umówimy się na takie badanie u dobrego okulisty, nie będzie to jedyna „atrakcja”, jaka nas czeka. W pierwszej kolejności lekarz zbierze od nas wywiad, dotyczący jakości naszego widzenia a także oczekiwań, jakie mamy od potencjalnych okularów lub soczewek. W drugiej kolejności przyjdzie czas na badanie autoferfaktometrem, czyli określenie ostrości widzenia na podstawie krzywizny naszej rogówki oraz soczewki oka. Jest to o wiele bardziej dokładne badanie wzroku, niż w przypadku tablicy z literkami.

Obraz 2 Badanie wzroku 8211 gdzie najlepiej je wykona

Co ile czasu należy wykonywać badanie wzroku?

Częstotliwość badania zależy od tego, czy mamy już kłopoty z widzeniem, czy nie. Jeżeli nie zauważamy ubytku w ostrości widzenia, mimo wszystko powinniśmy umawiać się na badanie raz na około 2 lata. Z kolei jeżeli już nosimy soczewki lub okulary, powinniśmy badać oczy minimum raz w roku, a jeżeli nasza wada ma tendencję do szybkiego postępowania, to nawet częściej. Ponieważ utrata ostrości widzenia nie jest procesem, który możemy ot tak odwrócić, profilaktyka i regularne badanie się jest bardzo ważnym nawykiem – jeżeli szybko odkryjemy wadę i zareagujemy na nią odpowiednio wcześnie, nie tylko poprawimy komfort naszego życia, ale także nie zamkniemy sobie drogi na inne możliwości korekcji wzroku, jak np. operacja laserem.

Obraz 3 Badanie wzroku 8211 gdzie najlepiej je wykona

Gdzie najlepiej zrobić badanie wzroku?

Badanie wzroku z doborem szkieł okularowych lub badanie wzroku z doborem soczewek kontaktowych przeprowadzi każdy dobry salon okulistyczny, który ma w zespole lekarza. Jest to o wiele lepsze wyjście z sytuacji, niż wizyta u lekarza państwowego – podczas gdy w przypadku NFZ musimy czekać wieczność na wizytę, w salonie Twoje Soczewki możemy załatwić wszystko od ręki, w ciągu zaledwie kilku chwil. Takie badanie jest również darmowe, wykonywane w cenie okularów lub soczewek, w zależności od tego, na które się później zdecydujemy. To duży plus, ponieważ – w zależności od wady wzroku i dodatkowych „bajerów”, jakie sobie możemy zażyczyć – zakup okularów czy soczewek w dużym zapasie zwykle nie jest tanią sprawą. Przykładowo, jeżeli zdecydujemy się na okulary z dobrej jakości soczewkami, pokrytymi powłoką antyrefleksyjną i przeciw zarysowaniom, a do tego dołożymy jeszcze markową oprawkę, możemy zderzyć się z rachunkiem kilkuset, a czasem nawet kilku tysięcy złotych – zależnie od stopnia pogłębienia wady wzroku.

Obraz 4 Badanie wzroku 8211 gdzie najlepiej je wykona

Na ten moment medycyna nie jest w stanie zastępować naszych zmęczonych oczu nowymi, dlatego powinniśmy zrobić wszystko, aby utrzymywać je w jak najlepszym stanie. Oprócz odpowiedniej diety, ilości snu czy odpoczynku od wszechobecnych ekranów powinniśmy także dbać o regularne badanie wzroku, aby jak najszybciej wykryć i skorygować ewentualną wadę.

Materiał zewnętrzny

 

Zobacz również wideo:

Poczytaj również:

Copy link