Art déco – styl

Art déco – styl, który ponownie podbija salony

Istnieją takie style wnętrzarskie, które nigdy na dobre nas nie opuszczają. Niekiedy odchodzą na kilka lat, żeby ponownie wrócić i rozgościć się w naszych, domowych przestrzeniach. Dobrym tego przykładem jest art déco, czyli dekoracyjny nurt, który towarzyszy nam już od 100 lat. Tendencja ta obejmuje wszystkie elementy wyposażenia modnych wnętrz – od stołów i szaf, przez lampy, aż do tekstyliów. Jakie zatem elementy warto wprowadzić do naszych aranżacji, jeśli chcemy dodać im nieco blichtru i luksusowości?

 Styl art déco – wyrazistość, porządek i luksus

Wielu z nas art déco kojarzy się przede wszystkim z Wielkim Gatsby’m, postacią z kart powieści Francisa Scotta Fitzgeralda. Kilka lat temu historia wróciła do kin w ekranizacji Baza Luhrmanna. W rolę tytułową wcielił się w niej Leonardo di Caprio. Widzów przyciągnęło nie tylko brawurowe aktorstwo, ale również… niesamowite wnętrza – właśnie w stylu art déco.

Wróćmy jednak do początków. Nurt ten narodził się w Europie, tuż po zakończeniu Wielkiej Wojny. Ludzie potrzebowali nowości, piękna i elegancji, aby oderwać się od koszmarów z przeszłości. Art déco stało się zatem luksusową wizytówką szalonych lat 20. i 30., swym zasięgiem obejmując nie tylko Stary Kontynent, ale tak naprawdę cały świat, w tym szczególnie Stany Zjednoczone, czyli miejsce akcji powieści Fitzgeralda.

Pomimo upływu lat art déco wciąż pozostaje w kanonach obowiązującej mody wnętrzarskiej. Uznaje się je za jedną z najbardziej uniwersalnych i ponadczasowych tendencji.

Czym się wyróżnia?

Cechy stylu art déco

Choć zwykło się uważać art déco za styl szczególnie dekoracyjny (jak sama nazwa mogłaby wskazywać), to warto zauważyć, że u jego podstaw stoją przede wszystkim – geometryzacja, uproszczenie form, porządek i symetria.

Ozdobność przedmiotów wyraża się najczęściej w wykorzystaniu szlachetnych materiałów, jak marmur i alabaster lub egzotyczne gatunki drewna. Szczególnie ciekawe efekty uzyskuje się poprzez połączenie mlecznego szkła z mocno wypolerowanymi, chromowanymi metalami.

W tym stylu stawia się na symetrię. Przedmioty mają swoje ściśle określone miejsce, wzdłuż precyzyjnie rysowanych osi. Jeśli zawiesza się kinkiety na ścianach, to najczęściej parzyście – po obu stronach lustra lub kominka.

Prostota art déco dopuszcza też pewne ornamenty. Najczęściej mają one prostą, geometryczną formę, w skontrastowanej czerni i bieli. Pojawiają się na posadzkach, tapetach lub elementach lamp.

Jak wprowadzić art déco do nowoczesnych i modnych wnętrz?

Art déco dodaje wnętrzom dostojeństwa i elegancji. Niekiedy wystarczy wprowadzić do prostych, zwykłych aranżacji kilka drobiazgów w tym stylu, żeby je zdecydowanie ożywić.

Co można wykorzystać? Świetnym pomysłem są tapety lub tekstylia z prostymi, geometrycznymi, czarno-białymi wzorami. Chętnie też używa się motywu stylizowanych, pawich piór.

Oprócz tego ciekawie efekty uzyskuje się, wykorzystując oprawy oświetleniowe nawiązujące do pierwowzorów z lat 20. ubiegłego stulecia, które można znaleźć choćby na stronie Lampy.it. Z ich pomocą dodaje się sporo elegancji oraz skutecznie oświetla się wnętrze, które zaczyna być równocześnie w pełni funkcjonalne i niezmiernie dekoracyjne.

Nowoczesne art déco – sposób na przełamanie rutyny w aranżacji wnętrz

Art déco stało się jednym z najważniejszych stylów wnętrzarskich w ostatnich miesiącach. Coraz powszechniej wykorzystuje się tę tendencję do kompleksowej aranżacji lub tylko podrasowania poszczególnych pomieszczeń lub tylko ich wybranych części.

Produkty w tym stylu nadają się do tego wręcz idealnie, pozwalając na zbudowanie niepowtarzalnych, eleganckich oraz przytulnych przestrzeni, w których każdy czuje się naprawdę luksusowo i dobrze.

Art déco – styl

Scroll to Top
Scroll to Top