POLKI FOLKI 2018

8 EDYCJA WYDARZENIA POLKI FOLKI 2018 w Zakopanem!

Największy pokaz mody folk w kraju – ”POLKI FOLKI VIII” już wkrótce! Tegoroczna edycja odbędzie się 28 października 2018 roku i będzie to już 8 impreza z tej serii. Jak co roku wydarzenie oparte jest na konkretnym motywie przewodnim, w tym będą to elementy folkloru polskiego w wybuchowym połączeniu z folklorem naszych wschodnich sąsiadów – Ukrainy. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Roksolana Bogutska sławna Projektantka z Ukrainy której kolekcje inspirowane tradycją to elegancki luksus i zadziwiająca mieszanka ukraińskich motywów nawiązujących do kultury narodowej.

W inspiracjach modowych będą królować polskie chusty góralskie w nowoczesnych aranżacjach oraz ukraińskie hafty.

Na wybiegu pojawią się sylwetki polskich projektantów oraz producentów: Aneta Larysa Knap FOLK DESIGN, Halina Rosa Design, Patrycja Plesiak, Sabina Jurasz, Jadwiga Trebunia-Tutka HAFT FASHION oraz najbardziej rozpoznawalne twarze ukraińskiej sceny modowej: Anastasia Vasylyk oraz Murashka. Wymienione kolekcje wzbogacone będą o biżuterię marki – Alessandra oraz Sezam. Imprezę poprowadzi znany już fanom POLKI FOLKI Hubert Centkowski – reżyser, twórca pierwszej w Polsce nagrody dla producentów, artystów, twórców, projektantów, dystrybutorów i osobowości, którzy w swojej codziennej pracy nawiązują i pielęgnują polski folklor. Ponadto imprezę wzbogacą występy artystów – Olga Szomańska znana szerszej publiczności z fenomelnalnych wystąpień w programie polsatu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, aktorka serialu „M jak Miłość”; Jakub Wrana aka DJ Lupo –  prowadzący m.in. takich akcji jak „Czyste Tatry” czy „Atomic Vibes Festival”; Bartłomiej Jurecki – charyzmatyczny fotograf z Podhala, zdobywca wielu nagród w międzynarodowych konkursach fotograficznych (m.in. La Grande Photo International Photography Awards (3X), Grand Press Photo (3X), FEP European Professional Photographer of the Year);  Beata Magdalena ART oraz Maggie Piu – niezwykłe artystki, malarki; energetyczne Slavica Dance proponujące cardio w rytmie folk oraz Joanna Krzyśków – skrzypaczka, która zrewolucjonizowała klubową scenę muzyczną nadając swoim występom miano show. Wydarzenie co roku odbywa się w nietypowych miejscach jak na wydarzenie modowe, zlokalizowanych głównie na terenie Podhala. Ta edycje (8) poprzez skojarzenie cyfry z symbolem nieskończoności zatoczy krąg, dlatego też wracamy do miejsca, gdzie „POLKI FOLKI” zadebiutowały – Grand Nosalowy Dwór w Zakopanem. Ten przepiękny obiekt zlokalizowany w samym sercu Podhala stanie się przez jeden dzień sanktuarium dla miłośników kultury, tradycji i koloru. W sieci krążą już zaproszenia na wydarzenie nagrane przez przyjaciół marki FOLK DESIGN m.in. Cleo, Francesco Napoli oraz zespół ENEJ  a główny patronat medialny wydarzenia objęła ogólnopolska telewizja TVP program „Pytanie na Śniadanie”. Tegoroczna edycja z racji międzynarodowego charakteru, który nadają jej zagraniczni projektanci prowadzona będzie w kilku językach: polski, ukraiński, angielski oraz podhalańską gwarą. Wydarzenie rozpoczną kreatywne warsztaty z udziałem Ekspertów Modowych dla Uczniów i Nauczycieli: porozmawiamy o folku w modzie, sile tradycji i nawiązaniach międzykulturowych we współczesnym wzornictwie.

Dzięki współpracy z Fundacją Kolorowo panele warsztatowe poprowadzą Tomasz Gąsienica Józkowy (stylista modowy, mentor edukacyjnej stylizacji, choreograf) oraz Joanna Wiernicka Zawisza (dziennikarka modowa, prezenterka telewizyjna, redaktor modowy w prasie ogólnokrajowej, autorka innowacyjnej platformy wizerunkowo edukacyjnej Ubrani w Polskę).
„POLKI FOLKI” to nietypowy pokaz mody zrzeszający: projektantów wplatających elementy zaczerpnięte z tradycyjnych strojów danego regionu, rzemieślników zajmujących się rękodziełem, muzyków mocno zainspirowanych muzyką folk oraz fascynatów kultury i tradycji a to wszystko oparte na produktach ekologicznych. To wydarzenie pokazuje, że Polska moda ma swoje mocne korzenie w tradycji, a zmiksowana z wyobraźnią młodych projektantów ma swój nowoczesny, całkowicie inny wymiar i charakter. To nietypowe przedsięwzięcie cechuje oryginalność, wykonanie i scenariusz bogaty w występy artystów różnego formatu. Projekt wspierany jest m.in. przez Fundację KOLOROWO, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz MARR i Narodowe Centrum Kultury. Na wybiegu będzie można zobaczyć zarówno archiwalne stroje tradycyjne, a także inspiracje i stylizacje dedykowane obecnej chwili. Program pokazu to ogromne show, jedyne w swoim rodzaju. Wydarzenie budzi s na nowo miłość do folkloru a folkową niespodziankę przygotowuje co roku Aneta Larysa Knap – projektantka mody, właścicielka marki „FOLK DESIGN”.

HARMONOGRAM ZAJĘĆ :

9:00 – 9:20 Powitanie

i krótkie nawiązanie do tradycji obydwu kultur :

– wprowadzenie (Joanna Wiernicka Zawisza),

– krótki wykład z prezentacją ( Tomasz Gąsienica -Józkowy)

9:20 – 11:45Warsztaty edukacyjno-artystyczne

dla uczniów i nauczycieli ze szkoły w Świdniku :

1) rozmowa o kamieniach szlachetnych w tradycji połaczona z prezentacją + tworzenie bransoletek

( prowadzący : Ewa Rodzoch i Joanna Wiernicka- Zawisza)

2) podział uczestników warsztatów na 3 grupy :

– tworzenie wianków (prowadzenie : florysta z kwiaciarni Anna)

– malowanie lalek w symbolice ósemki w nawiązaniach kulturowych Polski i Ukrainy (prowadzenie : Joanna Wiernicka Zawisza)

– warsztaty z innowacyjnych form edukacji w oparciu o tradycję – dla nauczycieli (prowadzenie : Tomasz Gąsienica-Józkowy)

12:00 – 12:45Warsztaty z gwary

dla uczniów i nauczycieli ze szkoły w Świdniku

13:00 – 17:00Warsztaty dla uczennic szkoły kosmetologii

( młodzież i nauczyciele ze szkoły w Świdniku wezmą udział jako „obserwatorzy”! – pod opieką JWZ i TGJ )

14:00-15:00Próba do pokazu

z udziałem młodzieży połaczona z zapoznaniem młodzieży, ze specyfiką pracy na backstage’u ( prowadzenie : Larysa Knap i Tomasz Gąsienica-Józkowy)

17:00-17:30 – Konferencja prasowa

( prowadzenie : Joanna Wiernicka Zawisza)

POLKI FOLKI 2018

Scroll to Top
Scroll to Top