laserowe usuwanie żylaków

Jak wygląda laserowe usuwanie żylaków?

Wielogodzinne stanie lub przebywanie w jednej pozycji jest główną przyczyną powstawania żylaków kończyn dolnych. W istocie pod tą nazwą kryje się niewydolność żylna kończyn dolnych, która zdecydowanie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn i może pojawić się praktycznie w każdym wieku.

Oprócz głównego czynnika przyczyniającego się do ich powstawania należy wymienić także nieprawidłową dietę, stosowanie używek — szczególnie papierosów oraz niehigieniczny tryb życia, nowotwory, otyłość i ciążę. Bywa także tak, że żylaki są predyspozycją genetyczną. Z każdym rokiem wzrasta ilość zachorowań na niewydolność żylną kończyn dolnych, co nie pozostaje bez echa w kontekście metodyki leczenia. W tym zakresie duże znaczenie ma współczesna flebologia i chirurgia naczyń. Coraz częściej stosowaną terapią jest laserowe usuwanie żylaków, które zalicza się do metod najnowocześniejszych i jednocześnie mało inwazyjnych.

Leczenie żylaków laseroterapią — podstawowe informacje

Laseroterapia żylaków kończyn dolnych zyskuje swoją popularność tak wśród pacjentów, jak i lekarzy. W porównaniu z tradycyjną metodą chirurgiczną jest ona bezpieczniejsza i nie powoduje unieruchomienia pacjenta na dłuższy okres. Terapia wykorzystuje wiązkę światła lasera, który powoduje termiczne uszkodzenie zmienionych chorobowo naczyń. Na uwagę zasługuje fakt, że zabieg jest przeprowadzany ambulatoryjnie, a jego przeprowadzenie nie wymaga hospitalizacji.

W praktyce laserowe usuwanie żylaków podejmuje się po wnikliwej ocenie stanu choroby. Może być ono zastosowane u osób, u których widoczne są pierwsze zmiany chorobowe, jak i u pacjentów w zaawansowanym stadium choroby. Poprzedza go mapowanie, które w praktyce jest zaznaczeniem przebiegu nieprawidłowych naczyń. Do tej czynności specjalista używa aparatu ultrasonograficznego. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i wykonywany w znieczuleniu nasiękowym.

Laserowe usuwanie żylaków — na czym polega?

Laserowe leczenie żylaków należy do grupy terapii termoablacji. W praktyce oznacza to termiczne uszkodzenie patologicznych zmian żylnych, które uzyskuje się dzięki wzrostowi temperatury bezpośrednio w leczonym naczyniu krwionośnym. Wewnątrznaczyniowe impulsy laserowe oddziałują na ściany żylaków w dwóch płaszczyznach. Wpierw światło lasera, a konkretnie jego fotony są absorbowane wewnątrz naczynia przez komórki, z którego jest zbudowane, co powoduje zwiększenie energii wewnętrznej. Kolejno następuje bezpośrednie rozgrzanie i uszkodzenie ściany naczyniowej, która finalnie ma doprowadzić do zamknięcia nieprawidłowej zmiany. Zamknięte i obumarłe naczynie jest stopniowo wchłaniane do organizmu, co finalnie powoduje całkowite zniknięcie żylaka.

Zabieg przeprowadzany jest przez najczęściej chirurga naczyń. Czas zabiegu laserowego zamykania naczyń trwa zazwyczaj do godziny, nie mniej jest to indywidualna sprawa, która w dużym stopniu zależy od leczonego obszaru. Po laserowym usunięciu żylaków pacjent praktycznie w tym samym dniu może powrócić do swoich zajęć. W okresie pozabiegowym konieczne jest stosowanie produktów (skarpet, rajstop, podkolanówek) uciskowych. Laserowe leczenie żylaków nie jest refundowane przez NFZ, a koszt zabiegu zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz gabinetu i oscyluje w granicach od 2 tyś. do 7 tyś. złotych. 

 

Scroll to Top
Scroll to Top