na kulturę

6 gadżetów, które otworzą cię na kulturę

Chcesz być bliżej z kulturą, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Szukasz oryginalnego prezentu dla miłośnika literatury, kina, poezji lub sztuki? Przedstawiamy propozycje niebanalnych gadżetów i dodatków, które w każdym zaszczepią zainteresowanie kulturą.

1. Aparat fotograficzny

Jeśli muzyka – to na płytach winylowych, a jeśli telewizja  to tylko czarno-biała? Polaroid z pewnością usatysfakcjonuje każdego wielbiciela klimatów retro i – kto wie – może dodatkowo zaszczepi w nim zainteresowanie fotografią? Zdjęcia robione aparatem błyskawicznym są świetną pamiątką z różnych wydarzeń – imprez, wakacji, spotkań w gronie rodziny i znajomych.

2. Czytnik e-booków

Czytnik jest doskonałym wyborem dla tych, którzy z książką nie rozstają się nawet na chwilę, a ich domowe biblioteczki z trudem mieszczą kolejne pozycje. Ten gadżet nie tylko umożliwia trzymanie na nim kilkuset różnych tytułów, ale także czytanie po ciemku lub w pełnym słońcu. Co ważne, e-booki są często tańsze niż książki w wydaniu papierowym. Ich ekrany nie promieniują, dzięki czemu nie ma obawy o ból oczu lub głowy po kilku godzinach czytania.

3. Ex libris

Kolejnym oryginalnym pomysłem dla mola książkowego i wielbiciela kultury jest ex libris, czyli personalizowany stempel do oznaczania książek. Znajduje się na nim imię i nazwisko właściciela książki oraz grafika z motywem zwierząt, roślin i wielu innych. Stempel przychodzi zapakowany w ładny woreczek. Wystarczy tylko dokupić tusz i niebanalny prezent gotowy! Nie trzeba już martwić się, że osoba, która pożyczy dany tytuł, zapomni, komu należy go zwrócić.

4. Gramofon

Słuchanie ulubionej muzyki z płyt winylowych to forma rytuału. Szczególnie że trzeba wysłuchać jej od początku do końca, a nie skakać z utworu na utwór, na co pozwalają smartfony i odtwarzacze MP3. Idealnym pomysłem na prezent dla miłośników winyli będzie nowoczesny gramofon, który posiada wbudowany wzmacniacz i wejście USB oraz umożliwia przegrywanie płyt na komputer. Czarne płyty przeżywają obecnie prawdziwy renesans i są chętnie kupowane przez młodych ludzi, którzy nie pamiętają czasów, kiedy muzykę odtwarzano z gramofonów.

5. Notes

W czasach, w których króluje telewizja, Internet i smartfony, zapamiętywanie informacji jest coraz trudniejsze. Niekiedy warto sięgnąć po starodawne metody i wszystko, co ważne, zapisywać w papierowych kalendarzach, notesach lub planerach. Szczególnie że od zawsze były one nieodłącznymi towarzyszami wielkich artystów i pisarzy – Hemingwaya czy Da Vinciego. Osoby kochające kulturę z pewnością nie pogardzą wyjątkowymi notesami z ulubionym motywem z popkultury – książkami, filmami, muzyką, komiksami i wieloma innymi.

6. Karty memory

Jeśli chodzi o zapamiętywanie, koleją propozycją z rodzimego podwórka są karty memory z twarzami popkultury – malarek, bohaterów kultury popularnej, filozofów, pisarek i pisarzy. Polega ona na odkrywaniu kart i łączeniu ich w pary – osoba, która zbierze najwięcej, wygrywa.

Materiał partnera

Podziel się wiadomością:

Polecamy również