balsamie do ciała

5 istotnych składników w balsamie do ciała – czym kierować się przy jego wyborze?

Balsam do ciała to jeden z podstawowych kosmetyków służących do pielęgnacji skóry – warto go stosować przez cały rok, gdyż skutecznie nawilża i odżywia. Ostatnio największą popularnością cieszą się naturalne kosmetyki, gdyż zawierają cenne składniki pochodzenia roślinnego.

Opakowania kremów czy balsamów mogą być niezwykle atrakcyjne i przyciągać wzrok, w dodatku producent może zawrzeć informację, że dany produkt zawiera cenne naturalne składniki. Zanim jednak nie sprawdzisz na odwrocie dokładnego składu, nie przekonasz się, czy nie jest to jedynie chwyt marketingowy, a pożądany komponent występuje tak naprawdę w znikomych ilościach. Dobre balsamy do ciała skutecznie uzupełnią ubytki warstwy hydrolipidowej.

Masła

Balsam do ciała powinien zawierać przede wszystkim naturalne składniki aktywne, jak wysokiej jakości masło – na przykład shea, kakaowe, kokosowe, z mango lub awokado. Pełni ono w kosmetyku wiele ważnych funkcji. To naturalne emolienty, co oznacza, że świetnie natłuszczają i nawilżają – wraz z olejami stanowią bazę balsamu. To dzięki nim ma on stałą konsystencję i jest łatwy w aplikacji, a także daje się łatwo rozsmarować na skórze.

Masła odżywiają naskórek i chronią go przed utratą wody, nadają skórze zdrowy koloryt i sprawiają, że staje się miękka oraz przyjemna w dotyku. Zawierają także silne antyoksydanty, które bronią organizm przed wolnymi rodnikami oraz spowalniają proces starzenia się skóry.

Oleje roślinne

Duże znaczenie mają też natłuszczające oleje pozyskiwane z nasion, kiełków czy owoców nierafinowanych, między innymi: olej arganowy, z pestek winogron, czarnuszki, dzikiej róży, oliwek, morelowy, migdałowy. Tłoczone na zimno pozwalają uzyskać cenny czysty surowiec o wysokiej wartości biologicznej.

Oleje w balsamach do ciała zawierają też witaminy, fosfolipidy i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3, 6 oraz 9. Mają ponadto, jak np. olej arganowy, moc odbudowywania płaszcza lipidowego skóry bądź pomagają w leczeniu egzemy (jak olej z awokado) lub wygładzają zmarszczki (jak olej z pestek dyni). Cenne są też olejki eteryczne, które mogą wzbogacić skład kosmetyku.

Zarówno masła, jak i oleje to naturalne konserwanty działające przeciwbakteryjnie. Stanowią też zabezpieczenie przed szkodliwymi czynnikami pogodowymi jak promieniowanie słoneczne, wiatr oraz mróz i są bardzo przydatne w codziennej, naturalnej pielęgnacji ciała.

Witaminy

W składzie balsamów do ciała ważne są ponadto inne składniki aktywne, gdyż przesuszona skóra traci blask i jędrność, łuszczy się i szybciej pojawiają się na niej zmarszczki. Niezbędne jest zatem wzbogacenie kosmetyku w witaminy, np. C i E, z grupy B, A, D oraz K.

Witamina A, czyli retinol, to skuteczny przeciwutleniacz, który spowalnia proces starzenia się skóry. Jej zadanie to rewitalizacja naskórka poprzez zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny. Ponadto ma działanie wygładzające i likwiduje drobne zmarszczki. Beta-karoten (prowitamina A) wykazuje zaś zdolność wiązania rodników tlenowych, witamina E nazywana jest eliksirem młodości, nawilża i ujędrnia, a witamina C to numer jeden wśród przeciwutleniaczy, co oznacza, że zwalcza wolne rodniki. Warto szukać tych składników w balsamie do ciała.

D-Panthenol

D-Panthenol to pochodna witaminy B5, czyli kwasu pantotenowego, substancji występującej w skórze, włosach i paznokciach. Pielęgnuje on, zmiękcza, intensywnie nawilża i uelastycznia naskórek. Regeneruje, odbudowując strukturę skóry, łagodzi podrażnienia, chroni nadmiernie wrażliwą skórę oraz błony śluzowe. W przypadku jego niedoboru skóra staje się sucha, szorstka, szybciej się łuszczy.

Ekstrakty ziołowe i owocowe

Nadają przyjemnego zapachu, ale nie tylko. Dodanie wybranego ekstraktu zawsze ma też inny cel – na przykład w balsamie ujędrniającym może znaleźć się kakao, kawa czy hibiskus, a w regenerującym – aloes, nagietek lub spirulina. Ich dobór zależy zatem od przeznaczenia kosmetyku.

Do skóry z niedoskonałościami (trądzik, przebarwienia) odpowiednie będą produkty wzbogacone o zieloną herbatę czy lawendę. Warto też pamiętać, wiedzieć, jakich składników należy unikać, kupując balsamy do ciała. Wśród nich negatywnie działają na skórę oleje mineralne, jak np. parafina, silikony i emulgatory. Reszta uzależniona jest od osobistych preferencji.

Scroll to Top
Scroll to Top