Pret-a-Porter-1994

20 najlepszych filmów o modzie, które musisz zobaczyć!

Przygotowałyśmy dla Was subiektywną listę 20 najlepszych filmów o modzie, które musisz zobaczyć, jeśli jesteś prawdziwą fashionistką czy fashionistą! Jeżeli któregoś z tytułów jeszcze nie znasz, weekend to najlepszy czas na nadrobienie zaległości. A zatem do dzieła! A raczej do oglądania!

Nie numerujemy listy, nie sugerujemy, który z obrazów jest absolutnie the best ani jak wygląda gorąca dziesiątka. Wam pozostawiamy ocenę. Na pewno i Wy macie jakieś ulubione filmy o modzie – podzielcie się z nami swoimi ulubionymi filmami w komentarzach!

Valentino. Ostatni cesarz wielkiej mody / Valentino: The Last Emperor (2008)
Valentino. The Last Emperor to filmowy portret jednego z największych projektantów i zarazem dokument o kulisach świata mody. Kariera Valentino jest przeglądądem pięciu dekad historii wielkiego krawiectwa i zmian, jakie następowały w modelu biznesowym tej branży. Śledzimy jeden rok z życia twórcy, towarzysząc mu w podróży i obserwując jego pracę – od przygotowywania kolekcji Wiosna/Lato 2006 po celebrację retrospektywy 45-letniej kariery w Rzymie w lipcu 2007 roku. Film pozwala prześledzić proces kreacji: od szkicu do prezentacji dzieła na wybiegu. To także interesujący obraz 50-letniej relacji biznesowej i prywatnej Valentino Garavaniego i Giancarlo Giacomettiego

Zabawna buzia / Funny Face (1957)
Paryż, lata pięćdziesiąte. Musical opowiada historię znanego fotografa mody, Dicka Avery’ego, który poszukuje “nowej twarzy” na okładki znanych żurnali. Przypadkiem trafia do księgarni, w której pracuje Jo Stockton i kreują ją na modelkę…
W rolach głównych: niezapomniana ikona stylu Audrey Hepburn i Fred Astaire!

http://youtu.be/3dYO3s4d244

Coco Chanel / Coco avant Chanel (2009)
Po nieudanej karierze piosenkarki barowej Gabrielle Chanel zatrzymuje się u przyjaciela. Wkrótce kobieta zaczyna zarabiać pieniądze na projektowaniu kapeluszy. Absolutne must have!

Diabeł ubiera się u Prady / The Devil Wears Prada (2006)
Początkująca dziennikarka wkracza do świata mody, dostając pracę asystentki redaktor naczelnej czasopisma „Runaway” – Mirandy Priestley, która trzęsie całym światem haute couture.

Yves Saint Laurent (2014)
Paryż, rok 1957. 21-letni Yves Saint Laurent projektuje swoją pierwszą kolekcję dla domu mody Diora. Na pokazie poznaje miłość swojego życia.

Szalona miłość – Yves Saint Laurent / L’Amour fou (2010)
Yves Saint Laurent i Pierre Bergé poznali się w 1958 roku. Każdy znalazł mężczyznę swojego życia. Pierwszy raz w filmie kinowym, Pierre Bergé opowiada o tej miłości. O pięćdziesięciu latach żaru i burz, niezwykłych sukcesów i osobistych cierpień.
Film jest osobistym hołdem na rzecz dekadencji i piękna, złożonym słynnemu projektantowi za jego konsekwentną postawę, łamiącą wszelkie obowiązujące wówczas zasady i granice myślenia oraz działania. Laurent nie tylko stworzył bowiem znaną na świecie kolekcję dzieł sztuki i ubrań, lecz jako pierwszy wykorzystał na wybiegu czarnoskóre i azjatyckie modelki. A wszystko działo się przecież w czasach, gdy równość rasowa nie była powszechną praktyką w świecie mody.

Wrześniowy numer / The September Issue (2009)
Film dokumentaly ukazuje Annę Wintour, redaktor naczelną kultowego magazynu modowego Vogue, oraz jej przygotowania do największego jesiennego wydania numeru – Wrzesień 2007.

Zoolander (2001)
Derek zostaje zapomniany przez świat show biznesu. Kiedy kontrowersyjny projektant składa byłemu modelowi propozycję promowania najnowszej kolekcji, mężczyzna zgadza się bez namysłu.

Dior and I (2014)
Oparta na wspomnieniach Christiana Diora opowieść o jednym z największych domów modowych na świecie. Firma założona przez niego w 1947 roku do dziś wyznacza trendy, rewolucjonizuje modę i decyduje o tym, co na co dzień noszą kobiety. Nie jest to jednak zasługa jednej osoby.
„Dior and I” od kuchni pokazuje, kto pracuje na sukces marki. Szwaczki, modelki, specjaliści od reklamy, a przede wszystkim najlepsi projektanci – to oni, ich oddanie i wiara w wyjątkowość tworzonych projektów zapewniają od lat miejsce firmie Dior w ścisłej czołówce. „Dior and I” pokazuje także, jak tradycja przeplata się z nowoczesnością. W 2012 roku do firmy dołączył belgijski projektant Raf Simons. Ma cztery tygodnie na przygotowanie swojej premierowej, ekskluzywnej kolekcji haute couture. Krok po kroku śledzimy każdy kolejny etap pracy całej ekipy. Najdroższe materiały, wykonywane ręcznie drobiazgi, pokazy warte kilkadziesiąt tysięcy euro i czuwający nad wszystkim duch Christiana Diora.

Manekin / Mannequin (1987)
Młody artysta Jonathan Switcher zakochuje się w sklepowym manekinie.

Pret-à-Porter (1994)
Dwa razy w roku świat mody zbiera się w Paryżu na Pret-a-Porter. Wydawcy magazynów, dziennikarze, fotografowie, sławni i bogaci przybywają, aby obejrzeć najnowsze oferty wybitnych projektantów. Jednak prawdziwy spektakl odbywa się za kulisami tej imprezy.
W moskiewskim butiku Diora tajemniczy Rosjanin, Sergiej Oblomov, kupuje dwa identyczne krawaty o rzucających się w oczy kolorach. Kilka dni później, w Paryżu, w czasie tygodnia pokazów mody, Olivier de la Fontaine, szef Chambre Syndicate, otrzymuje pocztą jeden z tych krawatów wraz z prośbą o założenie go i udanie się w nim na lotnisko w Roissy. Na lotnisku zauważa Oblomova, który ma na sobie identyczny krawat. Wsiadają wspólnie do limuzyny, która wiezie ich do centrum Paryża. Dyskutują z ożywieniem. Nagle zdenerwowany prezes francuskiego stowarzyszenia kreatorów mody umiera, krztusząc się kanapką. Przerażony Sergiej wyskakuje z samochodu i rzuca się do Sekwany. Paryscy detektywi są przekonani, że Oblomov jest mordercą. Postanawiają go odnaleźć…

Seks w wielkim mieście / Sex and the City (2008)
Kultowy film i jeszcze bardziej kultowy – o ile to możliwe – serial! Fashion victims, na których wzorowały i wzorują się fashionistki z całego świata. Rewia mody w każdej niemal scenie. W wydaniu kinowym – Carrie planuje ślub z Mr Bigiem. Mężczyzna w ostatniej chwili tchórzy i nie pojawia się przed ołtarzem. W rolach głównych: Sarah Jessica Parker, Kim Cattrall.

Słodkie zmartwienia / Clueless (1995)
Gdy w szkole pojawia się nowa i niezbyt atrakcyjna uczennica, Cher proponuje jej metamorfozę.

Modelka / Cover Girl (1944)
Rusty Parker, rudowłosa, zgrabna tancerka w nocnym klubie Danny’ego MacGuire’a na Brooklynie marzy o zostaniu gwiazdą Brodwayu. Bierze udział w konkursie dla modelek i ląduje na okładce popularnego magazynu, co staje się milowym krokiem w jej karierze. Przypomina wydawcy, Johnemu Coudairowi, jego zagubioną miłość, artystkę estradową Mirabelle Hicks. Z pojawieniem się popularności przychodzą również rozterki uczuciowe i zawodowe, a Rusty wpada w wir splendoru i luksusu, które wbrew pozorom nie dają jej satysfakcji…
W roli głównej: niezapomniana Rita Hayworth i Gene Kelly!

Powiększenie / Blowup (1966)
Młody fotograf nieświadomie uwiecznia swoim aparatem scenę morderstwa. Negatywy i odbitki zdjęć wkrótce znikają z jego studia.

Gorzkie łzy Petry von Kant / Die Bitteren Tränen der Petra von Kant (1972)
Film opowiada o homoseksualnym związku trzech kobiet. Ukazuje relacje pomiędzy zaborczą projektantką mody Petrą von Kant (Margit Carstensen), a jej oddaną asystentką Marlene (Irm Hermann) i piękną modelką Karin (Hanna Schygulla).
Obraz jest filmową wypowiedzią na temat wolności kobiet w miłości i jako taki wywołał sporo kontrowersji.

Dziewczyna z fabryki / Factory Girl (2006)
Młoda Edie Sedgwick rzuca studia i udaje się do Nowego Jorku. Tam poznaje artystę Andy’ego Warhola, a następnie zostaje jego muzą. Moda i sztuka! To warto zobaczyć!

Kwiat pustyni / Desert Flower (2009)
Dziewczyna z somalijskiej pustyni opuszcza rodzinny kraj i nieoczekiwanie dla samej siebie wkracza do świata mody. Adaptacja bestsellerowej książki, na faktach!

Versace. Geniusz, sława i morderstwo / House of Versace (2013)
Historia Donatelli Versace, która jest zmuszona zająć się spuścizną po zamordowanym bracie.

Sekretny świat haute couture / The Secret World of Haute Couture (2007)
Film dokumentalny (tych jest mnóstwo i warte są osobnej listy rankingowej!). Magy Kinmonth zagląda za kulisy świata haute couture. Podróżuje od Paryża, przez Nowy Jork i Los Angeles. Spotyka się z majętnymi klientkami i projektantami ekskluzywnej mody. Próbuje zgłębić i wyjaśnić sekrety wysokiego krawiectwa, a także tajemniczego klubu HC i niepisanych zasad jego członkostwa

opisy: redakcja, opisy dystrybutora, Filmweb

Podziel się wiadomością:

Polecamy również