ZUPY W POLSCE

Strona główna » Blog » ZUPY W POLSCE

ZUPY W POLSCE

Wbrew powszechnej opinii, polska kuchnia jest niezwykle rozbudowana i różnorodna. Nie ogranicza się ona jedynie do pierogów ruskich, barszczu ukraińskiego, czy placków ziemniaczanych. Jedną z potraw, zajmującą czołowe miejsca na naszych stołach, są wszelkiego rodzaju zupy. Niezależnie od tego, czy mówimy tutaj o tradycyjnym rosole serwowanym podczas niedzielnego obiadu, czy chłodniku przyrządzonym na szybko w tygodniu, ciężko będzie nam znaleźć kogoś, kto nie lubi zup. W Polskiej tradycji głęboko zakorzeniony jest podział obiadu na dwa dnia – daniem pierwszym są niemal zawsze zupy i stanowią one początek całego posiłku, a zarazem wstęp do dań bardziej sycących.

Zupa to przeważnie wywar z warzyw i mięsa. Rzadziej spotyka się w naszej kuchni zupy na bazie owoców, co nie znaczy, że są one niedobre. Lepszym słowem byłoby tutaj – niedocenione… Wielu osobom ciężko jest się przestawić na inny smak, jeżeli całe swoje życie wychowywani byli na zupach warzywno-mięsnych. Zupy owocowe dostarczają jednak znaczną ilość witamin i składników odżywczych, których na próżno szukać w „tradycyjnych” potrawach. Niezależnie jednak od tego, czy w naszej diecie preferujemy niskokaloryczne i lekkie zupy, czy półmiski zawiesistej grochówki lub jarzynówki, nie powinniśmy pomijać ich znaczenia odżywczego.

Wartość odżywcza?

Wiele ze składników używanych do przygotowywania zup, uwalnia swoje minerały i witaminy dopiero podczas gotowania. Wśród nich znajdziemy między innymi fosfor, wapń, magnez, czy chociażby witaminy z grupy C i B. Co więcej, nie są to dania zbyt kaloryczne, a jednocześnie potrafią znakomicie zniwelować uczucie głodu. Właśnie z tego powodu, wielu dietetyków poleca zupy dla wszystkich osób, które chcą schudnąć i nie chodzić przy tym całymi dniami głodne.

Podsumowując, w polskiej kuchni tradycyjną, pierwszą potrawą obiadu, są wszelkiego rodzaju zupy. Nie warto rezygnować z tradycji nie tylko ze względów historycznych, ale również ze względu na wartości odżywcze i zdrowotne tego typu potraw. A te, jak wspomnieliśmy wyżej, są spore.

zupa1

Inspirujących przepisów na zupy możesz szukać m. in. na stronach:

Przepisy na zupy WINIARY

Przepisy w serwisie NaObcasach.pl

2018-03-14T07:54:53+00:004 listopada 2013|Kuchnia|