Jak zregenerować skórę w okolicach dłoni?

Strona główna » Blog » Jak zregenerować skórę w okolicach dłoni?

Jak zregenerować skórę w okolicach dłoni?

Dłonie są tą partią naszego ciała, która jest wyjątkowo podatna na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych – zarówno warunków atmosferycznych, jak i silnych detergentów. Aby odpowiednio zadbać o ten obszar, trzeba pamiętać przede wszystkim o właściwej pielęgnacji. Co więcej, warto unikać czynników, które wywołują podrażnienia i wysuszają skórę.

Zima nie jest porą roku łaskawą dla naszej cery. Mroźne powietrze czy zmiany temperatur mogą mieć negatywny wpływ zwłaszcza na wygląd dłoni. A objawia się to nie tylko nadmiernym przesuszeniem tego obszaru, ale także podrażnieniami lub wręcz swędzeniem i pieczeniem. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, aby nawet w okresie zimowym i wczesnowiosennym zadbać o dobrą kondycję dłoni. Ponadto, warto sobie zdawać sprawę z tego, jakie czynniki wpływają na nieatrakcyjny wygląd skóry w tych okolicach.

 

Dbanie o kondycję dłoni – podstawowe zasady

Niekorzystne warunki atmosferyczne to czynniki, na które często nie mamy wpływu. Są jednak czynności zależne od nas i przyczyniające się do gorszej kondycji dłoni. I co najważniejsze, w tym przypadku chodzi o kwestie, na które zazwyczaj nie zwracamy większej uwagi. Przykładowo: specyfiki używane do mycia dłoni. Jeżeli chcemy przywrócić skórze w tych okolicach zdrowy i atrakcyjny wygląd, z pewnością powinniśmy unikać silnych detergentów, np. zwykłego mydła w kostce. Tym bardziej, że dłonie myjemy nawet kilkanaście razy dziennie. Zamiast preparatów, które mogą dodatkowo podrażniać i wysuszać skórę w tym obszarze, znacznie lepiej sprawdzą się kosmetyki o naturalnym składzie, np. samodzielnie przygotowane mydło kastylijskie.

Trudno wyobrazić sobie skuteczne dbanie o kondycję i wygląd dłoni w sytuacji, gdy równocześnie nie chronimy ich w czasie wykonywania prac domowych. Dlaczego zawsze należy pamiętać o stosowaniu rękawiczek ochronnych? Skutkiem kontaktu chemii gospodarczej ze skórą jest uszkodzenie bariery lipidowej naskórka. W związku z tym, silne składniki czyszczące mogą nie tylko wpływać na wysuszenie cery w okolicach dłoni, ale także wywoływać bolesne podrażnienia. Aby temu zapobiec, warto sięgnąć po rękawiczki wykonane np. z winylu. Zagwarantują one odpowiednią ochronę i jednocześnie nie wywołają reakcji alergicznej.

 

Odpowiednie preparaty kosmetyczne

Delikatna skóra w okolicach dłoni z pewnością wymaga pielęgnacji przy użyciu odpowiednich kosmetyków. I najlepiej, jeżeli będą to wyłącznie preparaty o naturalnym i bogatym składzie, zawierające np. olej arganowy, kokosowy lub awokado, masło kakaowe, oliwę z oliwek, sok z cytryny, mocznik, pantenol lub produkty pszczele. Osobną kwestią jest zaś to, że niektóre kosmetyki zawierają składniki, które mają niekorzystny wpływ na kondycję dłoni. W szczególności dotyczy to kremów do rąk. W preparatach tego typu często można znaleźć np. etanol. Wspomniana substancja nie tylko zaburza barierę lipidową skóry w tym obszarze, ale także powoduje przesuszenie i pęknięcia naskórka. Ponadto, w przypadku pielęgnacji dłoni powinno się unikać kosmetyków, które zawierają sylikony. Składniki te tworzą na skórze dodatkową warstwę, tzw. barierę okluzyjną, przez co zaburzają procesy odpowiedzialne za naturalne parowanie wody z naskórka. Co więcej, kosmetyki, w których obecne są sylikony, przyczyniają się do ograniczenia produkcji sebum. Innymi słowy, nasz organizm staje się przez nie bardziej „rozleniwiony” i przestaje samodzielnie budować barierę ochronną skóry.

Co ciekawe, kolejnym składnikiem, który może negatywnie wpływać na kondycję dłoni, jest parafina. To prawda, że używa się jej nawet w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Niemniej, w przypadku zabiegów gabinetowych wykorzystuje się działanie okluzyjne tej substancji – wytwarzane przez nią ciepło oraz wpływ na rozszerzanie się porów w skórze. Oprócz tego, pod parafinę zawsze nakłada się grubą warstwę kremu ze składnikami odżywczymi. I to właśnie wybrany preparat kosmetyczny przyczynia się do poprawy kondycji cery na dłoniach.

 

Domowe sposoby na regenerację skóry

Poza stosowaniem odpowiednich kosmetyków, w domowej pielęgnacji skóry dłoni warto sięgnąć po bardziej zaawansowane metody. Doskonałym pomysłem będzie np. wykonanie odżywczej kuracji w tym obszarze. SPA dla dłoni powinno się zacząć od peelingu z zastosowaniem naturalnych składników: cukru, oliwy z oliwek oraz świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Zabieg tego typu pozwoli na wygładzenie, nawilżenie i delikatne rozjaśnienie skóry. Następnie można wykonać dobroczynną kąpiel, która polega na moczeniu dłoni przez około 10 minut w mieszance oleju kokosowego, miodu oraz odrobiny soku z cytryny. Co więcej, bezpośrednio po przeprowadzeniu peelingu świetnie sprawdzi się odżywcza maseczka. W takim przypadku, zamiast kąpieli, można sięgnąć np. po preparat przygotowany z siemienia lnianego i gorącej wody. Kiedy maseczka ostygnie, wystarczy nałożyć ją na dłonie oraz owinąć całość folią i ręcznikiem (w celu wywołania okluzji). Następnie, po upływie około 20 minut, należy dokładnie spłukać preparat przy użyciu letniej wody.

 

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem kosmetycznym Qclinique.

2018-03-14T04:03:12+00:00 2 marca 2017|Porady|

Zostaw komentarz