Strona główna » Blog » Zmierz swój ślad ekologiczny

Zmierz swój ślad ekologiczny

We wtorek, 19 października na placu przed stacją metra Centrum w Warszawie odbyła się akcja WWF z udziałem Michała Piroga i Jarosława Kreta. Przy pomocy ekologów oraz naszych gwiazd przechodnie mogli sprawdzić, jaki wpływ ma ich styl życia na środowisko. Inaczej mówiąc, jaki „ślad ekologiczny” sami zostawiamy na Ziemi.

Akcja organizacji WWF miała na celu zwrócenie uwagi na problem nadmiernego eksploatowania surowców naturalnych. Jak wiadomo z niejednego naukowego raportu, żyjemy na ekologiczny kredyt, a tak długo niestety się nie da. Przede wszystkim, zajmujemy swoją obecnością i działalnością o wiele więcej miejsca, niż potrzebujemy i o wiele więcej, niż dopuszczają bezpieczne normy. Przedstawiciele organizacji WWF przekonywali podczas akcji, aby każdy obliczył swój ślad ekologiczny na specjalnym kalkulatorze, sprawdził, jaki wpływ mają jego nawyki na środowisko. Wiadomo przecież, że ważne jest to, co jemy, jak mieszkamy, jak podróżujemy.

„WWF podpowiada, jak sprawić żeby nasze codzienne nawyki nie szkodziły przyrodzie. Staram się wprowadzać te zalecenia w życie jak najczęściej” – mówił Michał Piróg.
Gwiazdy oczywiście również zmierzyły swój ślad i jak się okazało, wyjątkowo niski – a zatem bardzo ekologiczny – ma Jarosław Kret. Przy okazji podjęły zobowiązania, które mają dać w efekcie realne korzyści, np. Michał Piróg zobowiązał się zaoszczędzić 1200 metrów kwadratowych, a Jarosław Kret aż 15 tys. kilometrów kwadratowych.
Prawda, że nie do wiary, jak wiele przestrzeni życiowej możemy ocalić, jedynie zmieniając swoje codzienne nawyki?

Swój ślad ekologiczny może zmierzyć każdy nie wychodząc z domu. Organizacja WWF przygotowała specjalny test dostępny na stronie: http://www.wwfpl.panda.org/mozesz_pomoc/dzialaj_teraz/slad_ekologiczny/ , jak również porady dla tych którzy chcieliby zmienić swoje życie.

[nggallery id=260]
2018-03-14T12:19:25+00:0020 października 2010|Świat Kobiet|

Może zainteresuje Cię również: