Złoty kapelusz Kate Winslet

Kate Winslet wyciągnęła z szafy kapelusz i wręczając go George’owi Clooney’owi i Leonardo DiCaprio zapytała: „Jakie byłyby Twoje pierwsze słowa gdybyś po dłuższym czasie milczenia mógł przemówić”?

W 2009 roku do Kate Winslet, aktorki i zdobywczyni Oskara, wpłynęła prośba o angielską narrację islandzkiego dokumentu „A Mother’s Courage: Talking Back to Autism” w reżyserii Fridrika Thor Fridrikssona. To historia o 11-letnim Kelim Thorsteinssonie, chłopcu cierpiącym na ciężką postać niewerbalnego autyzmu i jego matce Margaret Ericsdottir, która na wszelakie sposoby próbuje nauczyć syna komunikacji ze światem zewnętrznym.

– Och, mamo wyobraź sobie co by było, gdybym nie mogła powiedzieć, że Cię kocham – powiedziała do Winslet 8-letnia córka, po obejrzeniu dokumentu. Aktorka głęboko poruszona wyznaniem dziecka oraz pełna podziwu dla wysiłków Margaret, postanowiła założyć organizację wspierającą osoby z autyzmem na całym świecie. Nazwa fundacji pochodzi z wiersza pod tytułem „Golden Hat”, autorstwa Keliego – tytułowy kapelusz pozwala mu mówić.

Celem organizacji jest podnoszenie świadomości społecznej o zdolnościach intelektualnych osób z autyzmem, jak również zbieranie funduszy na budowę (w planach długoterminowych) specjalistycznych ośrodków, gdzie te osoby mogłyby uczyć się, szkolić zawodowo czy bawić.

Kate Winslet wydała publikację pt. „The Golden Hat: Talking Back to Autism” o przyjaźni z rodziną Ericsdottir, prezentującą szkice i poezję Keliego oraz serię portretów celebrytów w „magicznym” kapeluszu. Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Javier Bardem, Anna Wintour, Maria Scharapova, Ben Stiller czy Marion Cotillard wyobrażają sobie swoje pierwsze słowa po latach milczenia. Niektóre odpowiedzi są zabawne: „Przepraszam za Batmana i Robina” – powiedziałby Goerge Clooney.

Więcej informacji można uzyskać na stronie www.goldenhatfoundation.org

źródło:kampaniespoleczne.pl

Scroll to Top
Scroll to Top