zegarmistrzlodz.com.pl

Strona główna » Blog » Złote Kaczki przyznane

Złote Kaczki przyznane

Jan Komasa z dwiema statuetkami, Szapołowska i Dorociński największymi amantami polskiego kina. Złote Kaczki 2011 rozdane.

 

Jan Komasa zdobył Złotą Kaczkę dla najlepszego polskiego filmu 2011 roku za „Salę samobójców”. Komasa otrzymał Złotą Kaczkę także za scenariusz swojej debiutanckiej fabuły. Nagrodę za najlepszy polski film o miłości czytelnicy magazynu FILM przyznali Jackowi Borcuchowi za „Wszystko, co kocham”.

We wtorek w Sali Kongresowej w Warszawie rozdano Złote Kaczki dla najlepszych twórców filmowych w 2011 r. W tym roku nagrodzono również najlepszy polski film o miłości oraz największych amantów polskiego kina współczesnego.

W kategorii najlepszej amantki polskiego ekranu wygrała Grażyna Szapołowska za rolę Mariski w „Magnacie”. Największym amantem został Marcin Dorociński za kreację gangstera Fabio w „Ogrodzie Luizy”. Najlepszym polskim filmem o miłości został polski kandydat do Oscara w kategorii najlepszego nieanglojęzycznego filmu za 2010 r., „Wszystko, co kocham” w reżyserii Jacka Borcucha.

Wśród filmów minionego sezonu bezkonkurencyjna okazała się „Sala samobójców”. Czytelnicy magazynu FILM nie tylko uznali ją za najlepszy film sezonu, a jej scenariusz – za najlepszy scenariusz sezonu. Złote Kaczki 2011 trafiły również do autora zdjęć, Radosława Ładuczuka, oraz do Jakuba Gierszała, który zagrał główną rolę w fabule Jana Komasy. Nagrodę dla najlepszej aktorki sezonu otrzymała Roma Gąsiorowska – zarówno za „Salę samobójców”, jak i wspaniałą tytułową rolę w „Ki”.

„Tegoroczne Złote Kaczki to nie tylko triumf “Sali samobójców”. To triumf kina, które potrafi łączyć ambitne tematy z bardzo atrakcyjną formą. To po prostu triumf profesjonalizmu” – podsumowuje tegoroczną edycję Złotych Kaczek Jacek Rakowiecki, redaktor naczelny miesięcznika FILM.

Współorganizatorem plebiscytu i gali Złote Kaczki 2011 – Wielkie miłości jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Honorowy patronat sprawuje Prezydent m.st. Warszawy. Sponsorami Złotych Kaczek 2011 są Orange, Orlen, Istra oraz Dessange. Złotym sponsorem jest Drutex, a prestiżowymi sponsorami zostały W.Kruk oraz Vistula. Patronat medialny nad plebiscytem objęły TVP1, Radio ZET, ChilliZet, Interia.pl, „Gala”, „Polska The Times”, WPROST oraz Bloomberg Businessweek Polska. Koncepcję artystyczną gali opracował Janusz Józefowicz.

Złote Kaczki to najstarsze polskie nagrody filmowe. Pomysł ich przyznawania narodził się w 1956 roku w związku z dziesięcioleciem istnienia pisma FILM (wówczas tygodnika). Pierwotnie Złote Kaczki miały być przyznawane przez jury złożone z redaktora naczelnego oraz redaktorów pisma. W wyborze jurorom miał pomóc plebiscyt dla czytelników. Zainteresowanie plebiscytem okazało się jednak tak duże, że redakcja postanowiła oddać sprawę w ręce czytelników. I tak Złote Kaczki stały się nagrodami przyznawanymi wyłącznie przez nich, co sprawia, że jest to również najcenniejsza polska nagroda filmowa dla twórców.

FILM to najstarszy polski magazyn poświęcony tematyce kina i filmu. Ukazuje się od 1946 r. Od 2007 r. wydawcą FILMU jest Media Point Group, spółka zależna Platformy Mediowej Point Group.

2018-03-14T10:17:34+01:0024 listopada 2011|Gwiazdy, Kultura|

Może zainteresuje Cię również: