Zestawienie najskuteczniejszych technologii odchudzania miejscowego

Który zabieg wybrać? Nowa technologia jako alternatywa dla bolesnych zabiegów.

Rynek usług oferuje cały wachlarz zabiegów mających na celu znaczną redukcję tkanki tłuszczowej czy cellulitu. Efekty działania poszczególnych zabiegów często są porównywalne, co komplikuje podjęcie decyzji o tym, który dla siebie wybrać. Liposukcja chirurgiczna, lipoliza iniekcyjna czy też kawitacja ultradźwiękowa to przykłady zabiegów, które gwarantują podobne efekty. By jednak zdecydować się na jeden z nich, prócz porównania różnic w cenach i czasie działania, należy podejść do decyzji indywidualnie, zestawiając zalecenia i ewentualne przeciwskazania do ich wykonania.

Liposukcja chirurgiczna to zabieg zdecydowanie najbardziej inwazyjny. Polega na chirurgicznym odessaniu tkanki tłuszczowej w trzyetapowym zabiegu. Pierwsza część to nasączanie okolic obtłuszczeń specjalnym koktajlem złożonym z soli fizjologicznej, lignokainy i adrenaliny. Zostają wykonane niewielkie nacięcia skóry i wprowadza się narzędzie z ssakiem. W kolejnym etapie następuje tunelizacja, czyli rozbijanie tłuszczu. Zabieg kończy usunięcie tłuszczu z organizmu za pomocą precyzyjnych ruchów narzędzia. Do 10 godzin po zabiegu z nacięć wycieka płyn infiltracyjny i tkankowy. Konieczne jest do 24 godzin po zabiegu noszenie odzieży uciskowej, a okres korzystania z bielizny uciskowej obejmuje czas od 2 do 3 tygodni. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu ogólnym, pobyt w szpitalu trwa od 1 do 2 dni. Po tygodniu znikają pierwsze obrzęki, do 3 tygodnii może występować uciążliwe pieczenie. Ostateczny efekt liposukcji jest widoczny po 2-3 miesiącach. W tym okresie lekarz może zalecić wizyty kontrolne. Dodatkową przeszkodą jest konieczność rezygnacji z opalania przez okres 3-6 miesięcy po zabiegu, również powrót do kondycji fizycznej i zdrowotnej może okazać się procesem długotrwałym.

Zabieg lipolizy iniekcyjnej opiera się na bezpośrednim wstrzyknięciu fosfatydyloholiny do tkanki tłuszczowej. Substancja ta wnika do wnętrza komórek tłuszczowych i rozrywa ich struktury, doprowadzając do rozpadu trójglicerydów. Ciecz jest następnie transportowana do wątroby, która rozkłada tłuszcze, po czym dochodzi do wydalenia ich z organizmu. Sam zabieg trwa od 30 do 50 minut, liczba zabiegów jest dobierana indywidualnie, w zależności od grubości tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj zaleca się minimum 2 do 4 zabiegów, najefektywniejsza liczba to do 10 iniekcji. Lipoliza pozwala na redukcję małej, nagromadzonej miejscowo tkanki tłuszczowej, szczególnie na twarzy, gdy chcemy pozbyć się drugiego podbródka lub worków pod oczami. Niestety jest to zabieg zalecany osobom stosunkowo szczupłym, osoby otyłe nie powinny na niego się decydować, ze względu na niską skuteczność. Ważny jest okres przed zabiegiem, podczas którego przeprowadzony zostaje z pacjentem wywiad na temat przebytych i ewentualnych aktualnych chorób oraz obecności przeciwskazań, których lista obejmuje między innymi ciążę, infekcje skóry, cięższe choroby nerek i wątroby, zaburzenia krzepliwości krwi i inne.

Kawitacja ultradźwiękowa to technologia, która pomaga uzyskać spektakularne efekty odchudzenia miejscowego, bez zbędnego skalpela czy igieł. Jest to metoda bezinwazyjna, polegająca na wykorzystaniu ultradźwięków w zjawisku kawitacji, czyli implozji komórek. Odpowiednio dobrana częstotliwośc fal wowołuje podskórne fale ciśnienia i podciśnienia, rozrywające błony komórek tłuszczowych. Uwolniony tłuszcz miesza się z płynem śródtkankowym, po czym następuje usunięcie go z organizmu wraz ze zwykłymi czynnościami fizjologicznymi. Sam zabieg trwa krótko, jest przyjemny i bezbolesny. Jedynym nieznacznym uniedogodnieniem jest charakterystyczny dźwięk emisji fal. Zaleca się zastosowanie serii 5-15 zabiegów. Efekty są dostrzegalne już po kilku zabiegach, obserwuje się wówczas zmniejszenie obwodu modelowanej partii ciała, wygładzenie i ujędrnienie skóry. Kawitacja prócz likwidacji bezpośredniej przyczyny powstawania cellulitu, doskonale radzi sobie z uciążliwą tkanką tłuszczową w okolicach kolan, bioder, ud czy tzw. „bryczersów”.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

zabieg lipostar

Każdy z wymienionych wyżej zabiegów wymaga podjęcia dodatkowych wysiłków, takich jak zwiększona aktywność fizyczna czy zbilansowana dieta. Decydując się na jeden z nich, prócz rozpatrzenia ewentualnych powikłań i wyrzeczeń, należy je zestawić ze skutecznością samego zabiegu. Warto zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo korzystania z metody, a także zadecydować, czy mamy czas na powrót do zdrowia, czy jednak wolimy skorzystać z metody nieinwazyjnej, a równie skutecznej.

Tekst opracowała Paulina Dziedzic
Kosmetolog, specjalista w dziedzinie peelingów chemicznych oraz zabiegów odchudzających .
Pracownik Kliniki Urody Laime.[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Scroll to Top
Scroll to Top