Zespół suchego oka bepanthen

Zespół suchego oka – jak sobie z nim radzić?

Zwykle oczy dbają same o siebie. Jeśli tylko dostarczamy im odpowiednich substancji, dzięki którym mogą sprawnie funkcjonować, świetnie sobie radzą. Jednak w chwili, kiedy zaczynamy je przemęczać, nie zapewniamy im odpowiedniego środowiska oraz skracamy niezbędny odpoczynek stają się bardziej wrażliwe, zaczerwienione oraz suche. Skąd bierze się tzw. zespół suchego oka oraz jak mu zaradzić?

Dlaczego oczy się męczą?

Do sprawnego funkcjonowania oczy potrzebują odpowiedniego światła, temperatury, wilgotności powietrza oraz odpowiedniej ilości mrugania. Zauważ, że czytając ten artykuł wytężasz wzrok i przez to mniej mrugasz. Oko wtedy nie otrzymuje odpowiedniej ilości nawilżających je łez, przez co spojówka oka wysusza się i po dłuższym czytaniu tekstu, obojętnie czy na ekranie monitora, telefonu, czy książki oko szybciej się męczy. Staje się zaczerwienione, piecze, a nawet dochodzi uczucie piasku pod powiekami. Kondycję naszych oczu pogarszają również takie czynniki jak skrajne temperatury oraz bardzo niska wilgotność powietrza, która często spotykana jest w pomieszczeniach klimatyzowanych i ogrzewanych. Istnieją również czynniki wewnętrzne, które maja wpływ na zwiększoną podatność oka do przesuszania się i zmęczenia. Należą do nich m.in. zmiany hormonalne, cukrzyca, niedoczynność tarczycy oraz niektóre leki, w tym pigułki antykoncepcyjne.

Jak zadbać o suche i zmęczone oczy?

Najważniejszy dla oka, w momencie pojawienia się już pierwszych objawów zmęczenia, jest odpoczynek. Pierwszą reakcją powinno być zamknięcie oczu na kilkadziesiąt sekund. Te zbawienne chwile pozwolą odpocząć oczom, odetną od nich wszelkie bodźce zewnętrzne oraz w dużym stopniu je nawilżą. By zapobiegać zmęczeniu oczu warto robić częstsze przerwy w pracy przed monitorem i ćwiczyć je. Polega to na naprzemiennym patrzeniu na bliżej i dalej znajdujące się punkty, np. punkt na stole, a następnie punkt za oknem. Dobrze na oczy działa również poruszanie gałkami we wszystkie strony, a także podążanie wzrokiem za przybliżającym i oddalającym się przedmiotem, który trzymamy w ręku.

Najważniejsze nawilżanie oczu

Jeśli borykasz się z tzw. zespołem suchego oka, należy przede wszystkim zadbać o prawidłowe i regularne nawilżenie. Pomoże w tym stosowanie specjalnych kropli do zmęczonych i suchych oczu, np. Bepanthen. Są to krople do oczu z kwasem hialuronowym oraz prowitaminą B5, które skutecznie je nawilżają, wspomagają regenerację uszkodzonej tkanki oka oraz łagodzą podrażnienia. Preparat ten tworzy na powierzchni oka warstwę ochronną, odbudowując stabilny film łzowy. Podstawą jest również przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, stosowanie nawilżaczy powietrza w pomieszczeniach oraz wprowadzenie do diety kwasów tłuszczowych omega 6 i omega 3. Na zewnątrz należy chronić oczy przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego i wiatru nosząc odpowiednie okulary przeciwsłoneczne.

Scroll to Top
Scroll to Top