Zegarki na komunię – prezent tradycyjnie nowoczesny

Maj to tradycyjnie miesiąc, w którym odbywają się I Komunie Święte. Dzieci przygotowują się do tego ważnego wydarzenia przez cały rok, a dorośli dbają o jego uroczystą oprawę, organizując większe lub mniejsze przyjęcia. Zaproszeni na Komunię goście również mają ręce pełne roboty. Czym obdarować dziecko w tym wyjątkowym dniu? Pomysłów na komunijne prezenty jest sporo, a kreatywni gości potrafią zaskoczyć wymyślnym podarunkiem nie tylko dziecko, ale również jego rodziców. W zalewie elektronicznych gadżetów coraz częściej doceniamy prezenty proste, mające symboliczny wymiar i tradycyjny charakter. Zegarki na komunie? To znowu jest modne! Tym bardziej, że współczesne zegarki komunijne to doskonałej jakości urządzenia, w wielu ciekawych stylistycznie odsłonach.

Skąd się wzięła tradycja?

Pierwsza Komunia Święta to bardzo ważne uroczystość katolicka, w której dziecko przyjmuje po raz pierwszy Eucharystię. Zwyczaj urządzania generalnej komunii świętej, podczas której do komunii przystępuje jednocześnie wiele dzieci, narodził się w XVII wieku – księża misjonarze organizowali uroczystości komunijne na zakończenie swoich misji. Do Polski zwyczaj ten dotarł w połowie XIX wieku, a na początku XX wieku usankcjonował go odpowiednim dekretem ówczesny papież, Pius X.

Dla podkreślenia wagi tego dnia – dzieciom tradycyjnie wręczało się wartościowe prezenty, które z założenia miały mieć wymiar symboliczny i służyć dziecku przez wiele lat (a nawet całe życie). Stąd wzięła się tradycja wręczania zegarków, które jeszcze w latach 80-tych były stosunkowo trudno dostępne (oczywiście mowa tu o produktach wysokiej jakości, wyposażonych w doskonałe mechanizmy i elegancko oprawione), drogie, a co za tym idzie – nie każdy mógł sobie na nie pozwolić. Ponadto zegarek na komunię miał również wymiar symboliczny. Z jednej strony, jako urządzenie do mierzenia czasu,  symbolizował jego upływ i kojarzył się z doczesnością. Z drugiej zaś, noszenie zegarka i liczenie się z czasem (dosłownie i w przenośni) było przejawem poważnego podejścia do życia i swoich obowiązków, oznaczało spokój i rozsądek. 

Zegarek w dobie smartfonów?

Współczesne dzieci posiadają coraz więcej rzeczy i coraz trudniej trafić z prezentem, który zaspokoi ich oczekiwania i nie będzie dublem czegoś, co już mają. Prostota, uniwersalność i ponadczasowy charakter zegarka to doskonały sposób na rozwiązanie problemu komunijnego prezentu. Zegarki dla dzieci to obecnie szeroki wachlarz rozmaitych urządzeń, różniących się stylistyką, funkcjonalnością i ceną. Godzinę można oczywiście odczytać na smartfonie, ale przecież dzieciństwo to okres podejmowania rozmaitych aktywności, którym niekoniecznie musi towarzyszyć telefon. Zegarek jest urządzeniem, które nie przeszkadza w spinaniu się na drzewa, bieganiu, zjeżdżaniu na zjeżdżalni, kręceniu się na karuzeli, budowaniu baz… Tak, zegarek w dobie smartfonów zdecydowanie radzi sobie doskonale. 

Zegarek Casio G Shock

Ponadto dzieci lubią naśladować dorosłych, a jeśli mama i tata noszą zegarek – prawdopodobnie ich córka lub syn również będą chciały mieć własny czasomierz, będący dla nich swoistym symbolem dorosłości. Istotny jest również walor edukacyjny tego niewielkiego urządzenia. Dzieci znające już cyfry i potrafiące wykonywać proste działania matematyczne można zacząć uczyć odczytywania godzin na zegarku analogowym. To ważne zadanie dla współczesnych rodziców, zwłaszcza w kontekście ostatnich doniesień z Wielkiej Brytanii, w której ze szkolnych sal egzaminacyjnych będą usuwane zegary analogowe, bo młodzież… nie potrafi ich prawidłowo odczytać. 

Jakie zegarki podobają się dzieciom

Zegarek na komunię może być przedmiotem typowo dziecięcym, utrzymanym w dziecięcej stylistyce lub być prezentem przyszłościowym, który z przyjemnością i sentymentem będzie nosił 20-sto, 30-sto, a nawet 40-sto latek. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy oraz zwolenników i przeciwników. Zegarek dziecięcy to prezent, który będzie mógł być od razu w użyciu, a dla dzieci, które żyją przecież „tu i teraz” może być to kluczowy jego aspekt. Elegancki zegarem z grawerem będzie prezentem, który być może dziecko doceni dopiero po jakimś czasie. Optymalnym rozwiązaniem jest wybranie takiego zegarka, który będzie mógł służyć dziecku od zaraz przez wiele kolejnych lat.

Zegarek dla dziewczynek Lacosta

Zegarki komunijne dla dziewczynek nie muszą być landrynkowymi produktami z postaciami księżniczek na cyferblacie. Młode damy z pewnością ucieszą się z eleganckich zegarków, które wyglądają jak ten, który nosi ukochana mama, ciocia lub babcia. Złote lub srebrne bransoletki i niewielki cyferblat w jasnych, pastelowych kolorach to doskonała propozycja dziewczęcego zegarka. Można również postawić na uniwersalne zestawienia: srebra lub złota z czernią lub bielą, bądź nowoczesne i kolorowe zegarki sportowe. Świetnie w tej roli sprawdzą się małe zegarki damskie – ich funkcjonalność zależeć będzie od możliwości dopasowania bransoletki do szczupłej ręki dziecka. 

Zegarek dla chłopców Roamer

Zegarki komunijne dla chłopca mogą mieć… męski charakter. Męski zegarek na chłopięcej ręce to spora nobilitacja dla przyszłego mężczyzny, który z dumą będzie go nosił już teraz. Tutaj również, podobnie jak w przypadku zegarków dla dziewczynek, ważna jest wielkość cyferblatu oraz możliwość dopasowania bransoletki / paska do obwodu chłopięcej ręki. Chłopcy z pewnością docenią dodatkowe funkcjonalności zegarka, takie jak choćby stoper i timer, podświetlenie LED (umożliwiające odczytanie godziny w ciemności), alarmy, kalendarz itd… 

Bez względu na rodzaj i stylistykę zegarka, który zdecydujemy się podarować dziecku z okazji I Komunii – pamiętajmy o grawerze. Zegarki z grawerem będą doskonałą pamiątką, nawet wtedy, gdy już przestaną być używane. Wygrawerować można datę komunii i imię dziecka, a także krótkie życzenia bądź dane osoby, która obdarowała zegarkiem dziecko. Grawery wykonuje się na spodniej (przylegającej do skóry) części cyferblatu – są więc dyskretne i w żaden sposób nie przeszkadzają w codziennym użytkowaniu zegarka.

Najchętniej polecane marki

Zegarki na komunię powinny być urządzeniami najwyższej jakości, wykonanymi z materiałów nie powodujących skórnych reakcji alergicznych i odpornych na… dziecięce przygody. Decydując się na zakup zegarka w prezencie komunijnym, wybierzmy autoryzowanego przedstawiciela konkretnej marki lub certyfikowany sklep jak novotime.pl, który w swojej ofercie ma zegarki różnych marek, nowe, bez wad fabrycznych i z hologramami potwierdzającymi oryginalność czasomierzy. 

Jakie marki najchętniej wybierają Polacy? Jedną z ulubionych marek jest Casio, oferujące zegarki damskie i męskie oraz dziecięce (Casio Baby), charakteryzujące się sportowy designem, bogatą kolorystyką i szerokim wachlarzem dodatkowych funkcjonalności. Wśród marek oferujących eleganckie i ponadczasowe w stylistyce i kolorystyce zegarki damskie prym wiedzie Lacoste. Modne, kolorowe zegarki damskie i męskie w obudowie z tworzywa sztucznego znajdziemy z kolei w propozycjach Ice Watch.

Podziel się wiadomością:

Polecamy również