Strona główna » Blog » Zegarek kwarcowy, a może model nakręcany? Który z nich wybrać?

Zegarek kwarcowy, a może model nakręcany? Który z nich wybrać?

Jednych usypia, innych -stresuje. Tykanie zegarka to dźwięk, który jeśli świadomie się w niego wsłuchujemy, może różnie oddziaływać na nasze zachowanie. Mimo to, mało kto się zastanawia co tak naprawdę kryje się w jego wnętrzu. A tymczasem, pod powierzchnią tarczy znajduje się mechanizm, którego działanie trudno pojąć na pierwszy rzut oka. Kwarcowy czy mechaniczny? Z takim dylematem borykają się nierzadko pasjonaci czasomierzy, którzy chcieliby mieć wymierzone wszystko, co do sekundy.

Zegarek kwarcowy

Modele kwarcowe to obecnie najpopularniejsze modele, ze względu na fakt, że nie są one absorbujące. W ich mechanizmie wykorzystywany jest drgający kryształ kwarcu, który zasila bateria. W dalszym etapie, drgania te są zliczane przez układy cyfrowe, które ostatecznie pokazują aktualny czas na tarczy bądź wyświetlaczu. Ze względu na rezonator kwarcowy, który ustala sygnał o precyzyjnie ustalonej częstotliwości, zegary kwarcowe cieszą się najlepszą dokładnością w kwestii pomiaru czasu.

Zegarek mechaniczny                      

O zegarkach mechanicznych mówi się, że posiadają swoją duszę. Z tego też powodu są one uznawane za bardziej prestiżowe. Modele te, wymagają jednak większej troski i regularnego nakręcania. Mimo że, w tym przypadku każdy element jest niezwykle ważny, to jego sercem jest wychwyt i balast. Balast, działa jako regulator chodu i porusza się z konkretną częstotliwością. Częstotliwość ta wynosi 18 000 wahnięć na godzinę (bph). Z kolei wychwyt przekazuje energię oraz zlicza stałe odcinki czasu. Mechanizm czerpie energię do pracy z naciągniętej sprężyny, która podczas rozwijania się oddaję skumulowaną moc i napędza inne elementy zegarka.

Zegarek mechaniczny kontra kwarcowy

Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć ten pojedynek. Wszystko to, zależy bowiem od osoby – przekonań, stylu życia oraz jej filozofii. O ile zegarki kwarcowe cieszą się większą punktualnością od modeli mechanicznych, to te drugie uznawane są za klasyk sam w sobie. Nakręcanie zegarka raz na kilka dni, może być dla niektórych uciążliwym zajęciem, a dla innych może stanowić cel sam w sobie. Z kolei bateria, dla jednych jest zaletą, a dla innych wadą. W końcu ją też trzeba kiedyś wymienić, a to już nie jest zajęcie tak szlachetne i dostojne, jak w przypadku samodzielnego nakręcania. Mimo to, osoby zabiegane, ciągle spóźnione, które nie mają czasu nawet na lunch w ciągu dnia, chętniej sięgną po zegarek kwarcowy, który w natłoku codziennych spraw okaże się zbawiennym wsparciem.

Prezentowane zegarki w artykule dostępne są w sklepie internetowym e-zegarki.com

2018-05-02T10:54:16+00:002 maja 2018|Porady|

Może zainteresuje Cię również: