talerz wędlin

Zdrowe odżywianie nie jest trudne!

Każdy z nas chciałby zachować dobre zdrowie i sprawność jak najdłużej, cieszyć się życiem i nie myśleć o chorobach. Czy jest to w ogóle możliwe? Czy obecny sposób życia nam to umożliwia? Oczywiście, że tak. Jest to tylko kwestia odpowiednich wyborów. Żeby zachować zdrowie trzeba o nie dbać, żeby być sprawnym trzeba się ruszać. Jak w takim razie to zrobić? Na czym polega zdrowy styl życia, który da nam lepsze samopoczucie?

Prawidłowy rozkład posiłków

Pamiętaj o tym że jesteś tym co jesz. Jeśli kiepsko się odżywiasz, nie oczekuj ze będziesz się dobrze czuł. Przede wszystkim nasz organizm potrzebuje stałych dostaw energii. Nie oznacza to że masz jeść cały czas, ale źle jest tez wtedy gdy zjadasz śniadanie o 14, obiad o 20 i koniec. Regularne posiłki w ilości 4-5, rozpoczynające się od pożywnego śniadania, wspartego II śniadaniem po trzygodzinnej przerwie, treściwego obiadu i lekkiej kolacji trzy godziny przed snem to podstawa zdrowego stylu życia. Staraj się pamiętać o tym o by do godziny po przebudzeniu zjeść śniadanie. Dzięki temu twój metabolizm rozbudzi się po nocy oraz dostarczysz mu potrzebnej energii, która będzie niezbędna dla twojego mózgu w pracy czy w szkole.

Zbilansowana dieta

Co powinny zawierać takie posiłki? Podstawa każdego z nich, powinny być produkty zbożowe, a więc pieczywo pełnoziarniste, płatki, makaron, kasze itp. Dodatkiem są produkty białkowe czyli mleko, nabiał, jajka, mięso. W każdym posiłku powinna znaleźć się porcja warzyw lub owoców. Tłuszcze używane do przygotowania posiłków powinny być dobrej jakości i używane w niewielkich ilościach. Zjadając na śniadanie kanapki postaraj się aby składały się z pełnoziarnistego pieczywa, dodaj do nich plaster wędliny lub twarogu. Kanapkę możesz posmarować ulubionym tłuszczem, ale nie przesadzaj z jego ilością. Do kanapki koniecznie dodaj warzywa, możesz całość popić koktajlem warzywno – owocowym. Jeśli wolisz wypić do śniadania coś ciepłego, koktajl możesz wypić na II śniadanie. Jest to dobra opcja dla osób które nie mają czasu w pracy na tradycyjny posiłek. Koktajl możesz wzbogacić, orzechami, pestkami, płatkami. Obiad powinien być największym posiłkiem w ciągu dnia. Nie znaczy to, że możesz jeść do woli. Ten posiłek powinien zapewnić 35 % twojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego. W nim także powinny się znaleźć produkty zbożowe czyli np. kasze, ryż brązowy czy pełnoziarniste makarony. Do nich obowiązkowo dodajesz porcję mięsa, ryby lub twarogu. Obowiązkowym dodatkiem są warzywa, na deser miło widziany jest owoc. Jeśli zdążysz, bo np. późno kładziesz się spać, zjedz lekki podwieczorek np. koktajl warzywny z płatkami owsianymi. Nie rezygnuj z kolacji to również ważny posiłek, bardzo często dyskryminowany. Zjedz ją co najmniej na 2 godziny przed snem i pamiętaj by była lekkostrawna i nie bardzo obfita.

Zdrowa woda

Kolejnym ważnym elementem zdrowego stylu życia jest nawadnianie organizmu, czyli po prostu picie odpowiedniej ilości płynów. Oczywiście nie powinny to być kolorowe słodzone napoje czy soki. Takie płyny nie wliczają się w bilans wypitych płynów, wliczają się natomiast w dzienny bilans kaloryczny dlatego lepiej ich unikać. Jeśli masz ochotę na sok możesz go wypić, ale może to być około 250 ml i zastępuję jedną porcję owoców. Nie przesadzaj także z używkami, gdyż większa ilość wypitej kawy i herbaty ma efekt zupełnie odwrotny do zamierzonego, a więc nie nawadnia lecz odwadnia. Organizm najlepiej nawadniać wodą w ilości około 2l na dzień. Pij wodę średnio zmineralizowaną.

Słodycze i używki w minimalnych ilościach

Chcąc być w dobrej formie raczej powinno się unikać złej jakości słodyczy. Jeśli już mamy na nie ochotę lepiej przygotować je samemu, przynajmniej mamy pewność co w nich jest. Ograniczenie soli i używek również świetnie wpisuje się w ideę zdrowego stylu życia.

Aktywność fizyczna ponad wszystko

Ostatnim, ale bardzo ważnym elementem jest aktywność fizyczna. Każdy z nas powinien co najmniej 30 minut dziennie poświęcić jakiejś formie ruchu, dobranej odpowiednio do swoich możliwości. Jeśli jesteś na bakier z aktywnością fizyczną, ale chcesz to zmienić nie zaczynaj od razu od bardzo zaawansowanego wysiłku. Po pierwsze możesz się zniechęcić, a po drugie możesz narazić się na kontuzję. Zacznij od łatwych ćwiczeń i w miarę zwiększania się wydajności twojego organizmu wprowadzaj trudniejsze ćwiczenia.

Jak widać nie tak trudno zadbać o siebie. Trzeba tylko przyjrzeć się swoim nawykom, trochę je zmodyfikować i pozostać na dobrej drodze do pełnego zdrowia.

Marta Lutak
Wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki oraz Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków. Edukator programu Zdrowo Jemy Zdrowo Rośniemy. Autorka bloga o zdrowym odżywianiu AkademiaOdzywiania.pl.

Scroll to Top
Scroll to Top