Air Max 1

Zapraszamy w podróż po historii najważniejszych edycji Air Max 1

Minęły już niemal trzy dekady od debiutu Air Max 1 – pierwszego modelu z widoczną poduszką Nike Air. Jego premiera na zawsze zmieniła sposób projektowania obuwia sportowego. Dał on początek wyjątkowej serii, która ma nawet własne, coroczne święto. Dziś AM1 robi kolejny milowy krok – wprowadza model jeszcze lżejszy i bardziej komfortowy niż wszystkie dotychczas. Nowe Nike Air Max 1 Ultra Flyknit mają cholewkę wykonaną w innowacyjnej technologii Flyknit.

 

Zapraszamy w podróż po historii najważniejszych edycji AM1:

 

Air Max 1 OG – 1987 r.

To od nich wszystko się zaczęło. AM1 OG są dziełem Tinkera Hatfielda. Wyróżniały się cholewką wykonaną z zamszu i syntetycznej siateczki. W tamtym czasie rozwiązanie to zapewniało wyższy poziom wentylacji
i mniejszą wagę niż w konkurencyjnych produktach. Znakiem rozpoznawczym modelu stała się widoczna poduszka gazowa, która wciąż jest charakterystycznym elementem każdej pary.

 

Air Maxim 1 – 2009 r.

W kolejnych latach w AM1 zmieniała się jedynie kolorystyka. Rewolucja przyszła w 2009 r. wraz z premierą Air Maxim 1. W tej wersji modelu wykorzystano rozwiązania z najbardziej zaawansowanych technologicznie butów, jak LunarRacer czy Zoom Victory Track Spike. Dla zwiększenia komfortu zastosowano m.in. siateczkę Acespan, technologię stabilizujących lin Flywire oraz trzyczęściową piankę Phylon. Air Maxim zyskał również nowy, dynamiczny kształt. Model szybko stał się synonimem wygody
i symbolem swoich czasów.

 

Air Max 1 EM – 2013 r.

Podobnie jak wariant Hyperfuse, AM1 EM oparto na konstrukcji wykonanej z nowatorskiej syntetycznej siateczki o zróżnicowanej gęstości. Uzupełniały ją klasyczne panele z czerwonego zamszu. Dzięki zastosowaniu technologii Engineered Mesh, cholewka w tym modelu została podzielona na strefy.
W miejscach wymagających większej trwałości wykorzystano gęstą siatkę, a w tych potrzebujących wentylacji – bardziej elastyczny splot.

 

Air Max 1 Tape – 2013 r.

Jeszcze w tym samym roku do Air Max 1 wprowadzono kolejne ulepszenie termozgrzewaną taśmę
w miejscach szwów. Wersja Tape, podobnie jak jej poprzedniczka, miała cholewkę Hyperfuse, wzbogaconą
o zamszowy panel boczny.

 

Air Max Lunar1 – 2014 r.

W 2008 r. pianka Lunarlon zrewolucjonizowała świat biegowy. Sześć lat później technologię
tę wykorzystano w AM1. W połączeniu z legendarną poduszką Air, stanowiła przełom w zakresie amortyzacji i komfortu. Udoskonaloną konstrukcję podeszwy uzupełniono o nową, bezszwową cholewkę, co dodatkowo zmniejszyło wagę buta i zwiększyło poziom wentylacji.

 

Air Max 1 Ultra Moire – 2015 r.

Jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie wersji modelu AM1. Wyróżniała się jednoczęściową cholewką z syntetycznego zamszu z laserowymi perforacjami. Podeszwa natomiast została wykonana
w technologii Ultra, która jeszcze bardziej obniżyła wagę i podniosła elastyczność buta.

 

Air Max 1 Ultra Essential – 2015 r.

Od swojego poprzednika różni się stonowaną kolorystyką i subtelnie uproszczonym kształtem cholewki, który podkreśla bezszwową konstrukcję tego modelu.

 

W najnowszym Air Max 1 Ultra Flyknit, projektant Ben Yun zadbał o każdy szczegół. Najlżejsza w historii edycja została wykonana z włókien Flyknit o zróżnicowanym splocie. W rejonie języka oraz palców but oferuje większy poziom wentylacji, dzięki luźniej tkanemu materiałowi. Z kolei zapiętek zapewnia stabilizację i wsparcie, w rejonie którego zastosowano gęściej plecioną strukturę. Rant buta pokryto specjalną taśmą, bezszwowo połączoną z podeszwą Ultra, co gwarantuje pewny i wygodny krok.

 

Nike Air Max 1 Ultra Flyknit będzie dostępny w sprzedaży oraz na platformie NIKEiD już od 28 lipca 2016 r.

 AM1_Ultra_Flyknit_2 AM1_Ultra_Flyknit_3 AM1_Ultra_Flyknit_4

Scroll to Top
Scroll to Top