Strona główna » Blog » Zapomnij o Paryżu

Zapomnij o Paryżu

Billy Crystal to jeden z najpopularniejszych amerykańskich komików i aktorów. Jest także reżyserem kilku pełnometrażowych filmów, producentem i scenarzystą. Zapomnij o Paryżu to urocza, słodko-gorzka komedia romantyczna i przykład, że Crystal bez problemu potrafi odnaleźć się w kinie gatunków.

Dziennikarz sportowy Andy i jego narzeczona oczekują w restauracji na znajomych. W w rozmowie pojawia się temat związku Mickeya i Ellen, przyjaciół Andy’ego. Mickey był przed laty zatwardziałym kawalerem. Będąc sędzią koszykarskim, prowadził nieuporządkowane życie, wciąż na walizkach. Pewnego dnia smutny obowiązek każe mu polecieć do Paryża. Właśnie zmarł jego ojciec, a pochówek ma się odbyć w Europie. Na lotnisku okazuje się, że zaginęła trumna z ciałem . Pomocy zagubionemu Mickeyowi udziela sympatyczna Ellen. Pomoc zamienia się w romantyczny weekend. Między bohaterami rodzi się uczucie. Mickey musi jednak wracać do Stanów. Po powrocie szybko zdaje sobie sprawę jak mocno zależy mu na Ellen. Postanawia powiedzieć jej o tym osobiście. W Paryżu czeka jednak na niego przykra niespodzianka. Okazuje się, że Ellen jest mężatką.

Historia Ellen i Mickeya ukazana jest w formie licznych retrospekcji. Widzimy jak się poznają, zakochują w sobie, decydują być razem i ponoszą tego konsekwencje. Zapomnij o Paryżu to komedia romantyczna, niepozbawiona jednak poważniejszych tonów. Zabawne sytuacje i spiętrzenia akcji przeplatane są obserwacjami rodzącego się romansu i związku oraz pułapek czyhających na zakochanych. Twórcy opowiadają o swoich bohaterach z dystansem i humorem, niekiedy także z ironią. Billy Crystal umiejętnie korzysta z konwencji gatunkowych, wartko prowadzi akcję, a fragmenty komediowe należą do najlepszych w filmie. Reżyser jest tu jednocześnie odtwórcą głównej roli. Znakomitą partnerką okazała się Debra Winger, aktorka, którą pamiętamy z ról w Orłach Temidy, Cienistej dolinie czy Pod osłoną nieba.

PIĄTKOWA PREMIERA

Zapomnij o Paryżu (Forget Paris)
Komedia romantyczna, USA, 1995, 97 min.

Reżyseria: Billy Crystal
Obsada: Billy Crystal, Debra Winger, Joe Mantegna, Cynthia Stevenson, Richard Masur, Julie Kavner, William Hickey, Robert Costanzo, John Spencer, Tom Wright, Cathy Moriarty, Johnny Williams, Marv Albert, Bill Walton, Charles Barkley
Emisja: piątek 17.06.11 godz.20.00, sobota 18.06.2011. godz. 15:55, wtorek 28.06.11 godz.20.00, środa 29.06.11 godz.14.10

2018-03-14T11:05:01+00:0017 czerwca 2011|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: