prawa kobiet

Ich Zakazy, Nasze Prawa! Debata w Sejmie na temat nieprzestrzegania praw kobiet w Polsce.

Debata w Sejmie na temat nieprzestrzegania praw kobiet w Polsce.

Ich Zakazy, Nasze Prawa! Pod takim tytułem w Sejmie odbyła się debata poświęcona problemowi nieprzestrzegania praw kobiet w Polsce. W spotkaniu zorganizowanym przez Koalicję Mam Prawo ze współpracy z Platformą Obywatelską i .Nowoczesna udział wzięły działaczki społeczne, ekspertki i eksperci w zakresie ochrony zdrowia, prawa, socjologii oraz publicystki i przedstawicielki ugrupowań politycznych. Uczestniczki debaty zapowiedziały wystosowanie listu otwartego do premier Beaty Szydło z prośbą o zabranie głosu w sprawie obrony praw Polek do decydowania o swoim życiu intymnym, swojej rodzinie oraz godności.

Wśród uczestniczek debaty znalazły się m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska – wicemarszałek Sejmu RP, posłanka Platformy Obywatelskiej, prof. dr hab. Monika Płatek – prawniczka, Monika Wielichowska – posłanka, pełnomocniczka ds. Równego traktowania w Gabinecie Cieni Platformy Obywatelskiej, Monika Rosa – posłanka .Nowoczesna, Joanna Scheuring-Wielgus – posłanka .Nowoczesna, Marcelina Zawisza – Partia Razem, dr n. med. Grzegorz Południewski – lekarz ginekolog, dr n. med. Krzysztof Gojdź – lekarz medycyny estetycznej, Eliza Michalik – publicystka, Sylwia Kubryńska – pisarka, Magdalena Chorzewska – psycholożka, Marta van der Toolen – właścicielka jednej z warszawskich klinik leczenia niepłodności, Renata Gabryjelska – aktorka, Kamila Ferenc – prawniczka Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz Marta Lempart – organizatorka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Debatę poprowadziła publicystka Dorota Warakomska.

Zdaniem uczestniczek debaty polski rząd sukcesywnie, krok po kroku odbiera kobietom prawa do decydowania o swoim zdrowiu, życiu, rodzinie oraz godności.

Jako przykłady ograniczania wolności Polek przez obecną władzę zostały wskazane, m.in.:

– zmiany prawa mające na celu ograniczenie dostępu do antykoncepcji awaryjnej, tak zwanej „pigułki po”;

– likwidacji przepisów gwarantujących prawo do godnego porodu i standardów opieki okołoporodowej;

– próba wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji;

– likwidacja rządowego programu finansowania zabiegów in vitro;

– próby wypowiedzenia Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet;

– likwidacja edukacji seksualnej;

– brak dofinansowania dla Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.

Uczestniczki i uczestnicy debaty wielokrotnie podkreślali, że kluczem do skutecznej ochrony praw kobiet w Polsce jest edukacja i budowanie społecznej świadomości na temat zagrożeń jakie niesie dla życia Polek i Polaków proces ideologizacji prawa, coraz częściej opierającego się na osobistych przekonaniach polityków, a nie zweryfikowanych danych oraz wiedzy naukowej.

Wspólnym głosem mówiły przedstawicielki Platformy Obywatelskiej, .Nowoczesnej oraz Partii Razem, które pokazały, że prawa kobiet nie mają barw politycznych. Wskazały, że Polki już w trakcie walki o prawo do aborcji, podczas czarnego marszu udowodniły, że mają siłę i potrafią się zjednoczyć i walczyć o swoje prawa bez względu na poglądy.

Działaczki podkreślały, że kobiety powinny brać aktywny udział w życiu publicznym, bo jak wskazywały, aby skutecznie walczyć o ich prawa, Polkom nie trzeba jednej liderki, ale tysięcy kobiet, które na co dzień angażują się we wszystkich istotnych dla kobiet obszarach.

List otwarty #MamPrawo

Sprzeciwiając się odmawianiu kobietom w Polsce podstawowych praw człowieka, prawa do godności, decydowania o swoim życiu i swojej rodzinie, uczestniczki debaty zapowiedziały wystosowanie listu otwartego adresowanego do Pani Premier Beaty Szydło z prośbą o zabranie głosu w kwestii przestrzegania praw kobiet w Polsce.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

prawa kobiet
Monika Wielichowska, Monika Płatek, Monika Rosa/Łukasz Kamiński

Źródło informacji: Koalicja Mam Prawo

 

[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Scroll to Top
Scroll to Top