XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, Warszawa 2015

XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, Warszawa 2015
pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Konkurs Chopinowski w przestrzeni wirtualnej

Eliminacje do XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

W poniedziałek 13 kwietnia o 10.00 w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej rozpoczęły się Eliminacje do XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Zmagania uczestników XVII Konkursu oraz kwietniowych Eliminacji będą dostępne dla odbiorców muzyki Chopina na całym świecie. Po raz pierwszy w historii Konkursu wszystkie przesłuchania będzie można śledzić na żywo za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej i smart TV. Wraz z początkiem przesłuchań kwietniowych Narodowy Instytutu Fryderyka Chopina przedstawia nową aplikację „Chopin Competition” na smartfony, dzięki której będzie można między innymi śledzić Eliminacje online, na swoim telefonie. Już dziś można pobrać aplikację w systemie Android link bezpośredni: http://goo.gl/u93t9T) oraz na iPhone’a: http://goo.gl/YjALDV. Wkrótce kolejne wersje aplikacji.

Aplikacja Chopin Competition da użytkownikom dostęp do wszystkich przesłuchań Eliminacji
i październikowego konkursu. Pozwoli obejrzeć je w standardzie Full HD na urządzeniach mobilnych (systemy iOS i Android), smart TV oraz w klasycznych przeglądarkach internetowych. Po transmisji na żywo każdy z występów w ciągu kilku godzin zostanie udostępniony w aplikacji w trybie Video on Demand. Pozwoli to użytkownikom wracać do ulubionych interpretacji w dowolnej chwili.

Ponadto aplikacja będzie zawierać na bieżąco uaktualniane kalendarium występów oraz kompendium informacji o jurorach, uczestnikach i wykonywanych kompozycjach Chopina. Historię Konkursu od 1927 r. zilustrują archiwalne, często unikatowe, fotografie, nagrania i filmy. Dzięki zintegrowaniu
z mediami społecznościowymi aplikacja Chopin Competition stanie się też forum dyskusji o Konkursie
i jego przebiegu.

Aplikacja będzie dostępna w dwóch językach (polskim i angielskim). Będzie ją można pobrać
z każdego miejsca na świecie. Za jej produkcję odpowiada polski software house Infor IT Sp. z o.o., który zrealizował już kilka produkcji dla polskich instytucji kulturalnych.

Okazją do wypróbowania aplikacji będą Eliminacje, które rozpoczną się w poniedziałek, 13 kwietnia,
i potrwają do 24 kwietnia włącznie
. Weźmie w nich udział 160 pianistów z całego świata. Nazwiska około 80 muzyków zakwalifikowanych do październikowego Konkursu poznamy 25 kwietnia.

Wśród uczestników eliminacji najliczniejszą grupę stanowić będą pianiści z Dalekiego Wschodu:
26 osób z Chin, 25 z Japonii oraz 24 z Korei Południowej. Czwartą co do liczebności grupą będą Polacy – 21 osób. Pozostali reprezentanci pochodzą z Rosji i Stanów Zjednoczonych (po 11 osób), Wielkiej Brytanii (5 osób) i Włoch (4 osoby), Francji (6 osób), Kanady i Ukrainy (po 4 osoby), Czech i Tajwanu (po 2 osoby) a także z Austrii, Białorusi, Chorwacji, Grecji, Holandii, Indonezji, Łotwy, Mongolii, Niemiec, Rumunii, Singapuru, Szwajcarii, Szwecji, Uzbekistanu i Węgier (po 1 osobie).

Pianistów oceniać będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń w składzie: Ludmil Angelov, Akiko Ebi, Adam Harasiewicz, Yves Henry, Andrzej Jasiński, Ivan Klánský, Anna Malikova, Alberto Nosè, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Marta Sosińska, Wojciech Świtała oraz Dina Yoffe.

Każdy z pianistów zaprezentuje 30-minutowy program, w którym muszą się znaleźć wybrane spośród wskazanych w Regulaminie Konkursu: etiudy, nokturny, mazurki, ballady, scherza (ewent. Fantazja
f-moll
op. 52 lub Barkarola Fis-dur op. 60).

Udział w październikowym Konkursie z pominięciem Eliminacji (zgodnie z paragrafem III/2 Regulaminu Konkursu) już dziś zapewniło sobie 7 pianistów: Dinara Klinton (Ukraina) – laureatka II nagrody Konkursu im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy w 2013 roku, Nozomi Nakagiri (Japonia) – laureatka
II nagrody Konkursu w Hamamatsu w 2012 roku, laureaci Amerykańskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Miami (2015): Rachel Naomi Kudo (Stany Zjednoczone) – II miejsce oraz Eric Lu (Stany Zjednoczone) – I miejsce, a także zwycięzcy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina 2015: Andrzej Wierciński (I nagroda), Rafał Krupiński (II nagroda ex aequo) i Krzysztof Książek (II nagroda ex aequo).

Przesłuchania odbywać się będą w dwóch sesjach: porannej od godziny 10:00 oraz wieczornej od godziny 17:00 (poza niedzielą, 19 kwietnia, kiedy zaplanowana została jedynie sesja wieczorna). Szczegółowy harmonogram przesłuchań jest dostępny na stronie internetowej: konkurs.chopin.pl,
w zakładce „Eliminacje” http://konkurs.chopin.pl/pl/edition/xvii/preliminary/3780

Bilety do nabycia online: https://bilety.nifc.pl, w kasach Muzeum Fryderyka Chopina (ul. Okólnik 1, Warszawa, czynne od wtorku do niedzieli w godz. 11:00–19:00), a od 13 kwietnia także w kasach Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej (w godzinach 9:00–13:30 oraz 16:00–20:30).

***********************

Organizatorem XVII Konkursu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Projekt objęty jest Programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna”. Mecenasem Konkursu jest Bank Zachodni WBK.

Partnerami Eliminacji są: 2 Program Polskiego Radia, Lexus, Google, Infor IT, Independent Digital oraz Hotel Regent, zaś Oficjalnym Portem Lotniczym – Lotnisko Fryderyka Chopina.

Partnerzy Medialni Eliminacji to: Gazeta Co Jest Grane, Gazeta Wyborcza, Gazeta.pl, AMS, Metro
i Polskie Radio

Partnerem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina jest Yamaha

Link do pobrania aplikacji na androida http://goo.gl/u93t9T i na iPhone’a http://goo.gl/YjALDV

Oficjalna strona Konkursu: www.chopincompetition2015.com

Transmisja live na kanale Youtube: Chopin Institute

Screenshot_2015-04-10-08-49-46

Scroll to Top
Scroll to Top