Strona główna » Blog » Wywiad z Katarzyną Szary, aktualną Wicemistrzynią Polski Wizażystów

Wywiad z Katarzyną Szary, aktualną Wicemistrzynią Polski Wizażystów

Wywiad z Katarzyną Szary – aktualną Wicemistrzynią Polski Wizażystów na sezon WIOSNA LATO 2013.

W jaki sposób rozpoczęła się Pani przygoda z wizażem ?

Od dziecka lubiłam pisać różne historie oraz malować. Gdzieś w liceum zaczęłam zauważać w człowieku kolejne czyste płótno na którym można kreować. Także postanowiłam podjąć się tego wyzwania, i uważam że jest najtrudniejszym z jakim można się zmierzyć , dającym najwspanialsze efekty . Za cel obrałam sobie aby udowodnić że makijaż jest również kolejną sztuką, a nie jedynie malowaniem powiek. Chcę dzięki temu utwierdzić wszystkich w prawdzie pierwotnej, że to człowiek jest najpiękniejszym podmiotem sztuki.

Kto jest odbiorcą Pani makijaży?

Na pewno każdy wrażliwy na sztukę człowiek, zależy mi jedynie na osobach które potrafią docenić moją pracę.

Jakie są znaki rozpoznawcze Pani twórczości?

Staram się aby był to profesjonalizm i kreatywność. Liczę że mi wychodzi

Czym się Pani inspiruje tworząc makijaże ?

Najwięcej inspiracji czerpię z pojedynczych zdjęć, stylizacji czy dzieł sztuki które wywołują u mnie szczególne uczucia. Ostatnio na przykład dzięki pewnemu zdjęciu Pawła Adamca oraz piosence Downwards zespołu Darkseed zrodził się kolejny zalążek makijażu kreatywnego … 🙂

Czy ma Pani swoje autorytety w dziedzinie wizażu?

Niestety nie. Wychodzę z założenia że autorytet przyćmiewa obiektywny pogląd na sztukę (która niewątpliwie jest również wizaż)

Czym dla Pani jest kolor?

Wybór koloru jest pierwszą cegłą w fundamencie budowy prawdziwego dzieła.

Pomysły przychodzą niespodziewanie. Co Pani robi, aby nie umknęły?

Akurat o to nigdy się nie martwiłam. Znajomi wręcz zarzucają mi aż za dobrą pamięć. Czasem tworzę jedynie zapiski.

Czy jest wg Pani coś takiego jak kod makijażu? Co jest nie do przyjęcia?

Można natknąć się na wiele artykułów o błędach w makijażu takich jak za ciemny podkład, posklejane rzęsy, źle dobrany i nałożony róż itd. Dla mnie niewybaczalne są krzywe kreski! Uwielbiam precyzję.

Jakie akcesoria do makijażu powinny wg Pani być w kosmetyczce każdej kobiety?

Osobiście – może to będzie dziwne ale nie mam nawet lusterka. podchodzę do siebie z dystansem i nie poprawiam co chwilę makijażu. Jedyną rzecz którą muszę zawsze mieć przy sobie to balsam nawilżający do ust !

Jak chciałaby Pani aby czuła się kobieta/ modelka, której zrobi Pani makijaż?

Zdecydowanie wyjątkowo, daje to szczególną satysfakcję.

Odpowiednik zagraniczny słowa wizażysta to MAKE-UP ARTIST. Jaką drogę wg Pani należy pokonać od MAKIJAŻYSTKI (sprawnego rzemieślnika) do ARTYSTKI (kreatora makijażu) ?

Póki makijażysta nie uświadomi sobie że, całe ciało człowieka jest płótnem, a nie tylko poszczególne elementy twarzy , nie stanie się artystą.

W jaki sposób wg Pani, powinno się wybrać swoją szkołę wizażu, aby nabyć podstawowe umiejętności praktyczne niezbędne do wykonywania zawodu?

Żeby w ogóle myśleć o tym zawodzie, trzeba być ze sobą szczerym , i zadać sobie trzy pytania:

I) Czy naprawdę tego chcemy ?
II) Czy damy radę,
III) Czy mamy siłę aby przeciwstawić się niepowodzeniom?

Myśląc że idąc do szkoły nauczymy się wszystkiego, jesteśmy w błędzie. Szkoła może uzupełnić nasze informacje, ale nie wpajać je od podstaw, a co najważniejsze : Nie nauczy nas wyobraźni ani estetyki!

Owszem wpoi sztywne reguły, co wypada a czego nie, jednak wielu profesjonalistów łamie te zasady… Nie możemy się ograniczać. Cechy które wymieniłam są według mnie najważniejsze, w zawodzie każdego artysty. Nie jestem zwolennikiem zaczynania od drogich kursów.

Sama skończyłam przeciętną szkołę, na prestiżową po prostu nie było mnie stać. Jednak nie żałuję swojego wyboru. teraz wiem czego chcę, czego mi jeszcze brakuje , i rozpocznę kilka profesjonalnych kursów z poszczególnych technik. Bardzo wiele osób zaczynało naukę ze mną, a na daną chwilę chyba trzy, starają się o prace w zawodzie. Reszta nie robiła nic „poza lekcyjnie” ufając że szkoła stworzy z nich profesjonalistów. Tak się nie stało, odpuścili.

Jakie cechy charakteru powinien mieć wizażysta?

Determinacja i dystans do swojej osoby. Te dwie cechy pozwalają nam, na osiągnięcie wszystkiego, czego zechcemy.

Realizujemy projekt ,,PRZYKAZANIA WIZAŻYSTY”. Jakie zdania do dekalogu etycznego zachowań WIZAŻYSTY – zaproponowałaby Pani od siebie ?

Nigdy nie oszukiwać na kosmetykach wlewając w drogie opakowania tanie zamienniki lub uzywać bazarowych marek.

Co zmieniło się NA PLUS na przestrzeni ostatniego czasu, odkąd pracuje Pani w zawodzie ?

Nauczyłam się pracy w stresie, gdy ma się niewiele czasu – a tu za chwilę pora na zdjęcia, za 30 min kolejna zmiana tego makijażu na inny.. Jest to bardzo przydatne do przyszłej pracy przy pokazach mody, i jestem wdzięczna osobie która stawiała zawsze wysoki poziom podczas sesji 🙂

Najciekawsza przygoda związana z makijażem?

Póki co nie miałam takich, czasem malując w miejscach publicznych jacyś starsi panowie zaczepiali śmiejąc się w jakim celu to robimy.

Miała Pani makijażową wpadkę?

Oczywiście. Sporo czasu minęło od niej, jednak do dziś śni mi się , za grubo nałożona warstwa cake eyelinera która po chwili zaczęła się kruszyć…

Pamięta Pani swój pierwszy profesjonalny makijaż ?. Co radzi Pani początkującym adeptom makijażu, przy wykonaniu pierwszego zlecenia komercyjnego?

Tego nie można zapomnieć! W dodatku rzuciłam się na głęboką wodę wykonując bardzo kreatywny projekt. Trwało to dość długo jednak wyszło naprawdę dobrze.

Przy pierwszych zleceniach radzę wypróbować sobie dany makijaż aby zobaczyć z czym ewentualnie może wystąpić problem, i przez co nie wygląda tak jak sobie zaplanowaliśmy. Później dzięki wprawie nie będzie już problemów.

Jakie porady zaproponowałaby Pani początkującym wizażystom?

Więcej głębi !

Początkujący makijażyści często ograniczają się, nakładając kolory obok siebie, a nie też jeden na drugi, tworząc głębie i zmianę barwy…

Czego Pani życzyć?

Abyście państwo jeszcze wielokrotnie o mnie usłyszeli! 🙂

Wywiad przeprowadził: MARCIN MAŚLAK

Źródło:
http://www.poland-makeup-artists.com
https://www.facebook.com/BLOG.SILVERMOON

[nggallery id=4479]
2018-03-14T08:20:27+00:0010 kwietnia 2013|Świat Kobiet, Uroda|