Strona główna » Blog » Wystawa POKAŻ SIĘ WARSZAWO – czyli warszawiaków portret własny

Wystawa POKAŻ SIĘ WARSZAWO – czyli warszawiaków portret własny

Jak wyglądają warszawiacy, jak przedstawiają się innym, czy mają poczucie humoru, czy lubią razem spędzać czas? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielą sami mieszkańcy, wprost z portretów i zdjęć reportażowych, które już od najbliższego czwartku 4 lipca będzie można oglądać na warszawskim Podzamczu.

Idea projektu fotograficznego dokumentującego warszawiaków AD 2013 zrodziła się w Stołecznej Estradzie kilka miesięcy temu. Pomyśleliśmy, że nasza największa plenerowa impreza w mieście – Wianki nad Wisłą – jest doskonałą okazją do pokazania jacy są naprawdę dzisiejszy mieszkańcy stolicy – mówi Andrzej Matusiak, Dyrektor Stołecznej Estrady. Ze względu na skalę wydarzenia i dziesiątki tysięcy osób, które odwiedzają Wianki zadanie nie było łatwe. Wspólnie z Michałem Radwańskim, kuratorem wystawy, zastanawialiśmy się nad formułą akcji. Postanowiliśmy postawić w samym centrum imprezy profesjonalne studio fotograficzne, a oprócz tego dokumentować bawiącą się publiczność w terenie. Nie wiedzieliśmy na ile otwarci okażą się nasi modele, jednak zainteresowanie akcją bardzo mile nas zaskoczyło – dodaje Andrzej Matusiak.

Za obiektywami stanęli fotografowie ze Stowarzyszenia Kulturalnego MUWA – Magdalena Trebert – fotografka portretowa i modowa specjalizująca się w fotografii komercyjnej, autorka wielu kampanii reklamowych i sesji modowych, właścicielka Believe in Colors oraz Jakub Laskowski – absolwent ASP, fotograf, reporter, autor projektu ZZSL.

Byliśmy zaskoczeni zainteresowaniem akcją, jej pozytywnym odbiorem, otwartością i dużym dystansem do siebie. Nikt nie był „pod wpływem”. Ludzie stali w długiej kolejce i wymyślali co zrobić by ich zdjęcie znalazło się na wystawie. Byliśmy nawet świadkami oświadczyn. – relacjonuje atmosferę w studiu Magda Trebert. Dawno nie widziałam tak dużo uśmiechniętych, zadowolonych i kolorowych ludzi w jednym miejscu. Czy to kwestia „Wianków” czy tacy stali się warszawiacy? Jako warszawianka mam wrażenie, że z roku na rok jest coraz więcej pozytywu wokół nas – dodaje fotografka.

Dla Kuby Laskowskiego przygoda na Wiankach była niezwykle ciekawym doświadczeniem. To wydarzenie na którym można zobaczyć cały przekrój społeczny Warszawy. Jak w soczewce możemy obserwować zachowania warszawiaków, ich styl bycia, to jak się bawią. Ujawnia się cała różnorodność Warszawy, która stanowi o jej niepowtarzalnym charakterze. Robiąc zdjęcia na warszawskich Wiankach miałem okazję zobaczyć z bliska ludzi którzy mnie otaczają, odkrywając przy tym wielość oblicz miasta, których na co dzień nie dostrzegam. – mówi autor zdjęć reportażowych, Jakub Laskowski.

Podczas 9 godzin pracy fotografowie wykonali łącznie kilka tysięcy zdjęć. Selekcja takiego materiału jest piekielnie trudna. Powstało kilka wyborów, materiał jest bardzo obfity. Proces wyboru zdjęć to kluczowe i bardzo czasochłonne zadanie. Mam nadzieję, że ten, który będzie można zobaczyć na wystawie zyska aprobatę widzów – mówi Michał Radwański, fotograf, współzałożyciel Stowarzyszenia Kulturalnego MUWA, kurator projektu.

Ten projekt to rodzaj eksperymentu, czegoś początkowego. Cieszę się bardzo, że doszło do jego realizacji podczas Wianków nad Wisłą. Jego powodzenie daje szanse na rozwijanie kolejnych potencjalnych etapów. Zbieramy doświadczenia, myślimy nad udoskonaleniem formuły, nad znalezieniem nowych środków wyrazu fotograficznego nadających się do tego rodzaju projektu. Tymczasem zapraszamy warszawiaków do spojrzenia w lustro, bo na tej wystawie będzie można obejrzeć jakiś wymiar siebie – podsumowuje Michał Radwański.

Na wystawie zaprezentowanych będzie łącznie 36 wybranych zdjęć porterowych i reportażowych. Każdy kto brał udział w akcji i zrobił zdjęcie w plenerowym studio podczas Wianków nad Wisłą będzie mógł odnaleźć swój portret w specjalnie stworzonej galerii na facebooku Stołecznej Estrady. Imponujące archiwum z około 300 zdjęciami dostępne będzie już od południa 4 lipca.

Otwarcie wystawy 4 lipca (czwartek) o godzinie 18 na Podzamczu.

Podczas wernisażu będzie można obejrzeć także relację wideo z akcji foto i imprezy Wianki nad Wisłą. Wystawa potrwa do 24 lipca.

[nggallery id=4879]

Organizator wystawy: Stołeczna Estrada

Partner wystawy: Stowarzyszenie Kulturalne MUWA

Kurator wystawy: Michał Radwański

Fotografowie: Magdalena Trebert, Jakub Laskowski

Szczegóły:www.estrada.com.ploraz facebook.com/StolecznaEstrada

2013-07-03T05:44:43+00:003 lipca 2013|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: