Strona główna » Blog » Wystawa ceramiki Moniki Patuszyńskiej Bastards & Orphans

Wystawa ceramiki Moniki Patuszyńskiej Bastards & Orphans

„Jest to projekt, w którym spotykają się dwie historie- moja własna historia projektanta ceramiki oraz historia zmian i transformacji przetaczających się przez świat oraz światową ekonomię. Proces zamykania fabryk- obiektów niegdyś ważnych i prestiżowych dotyczy całej Europy. Era fabryk mija bezpowrotnie. „Bastards & Orphans” jest zapisem tego przemijania.”
Monika Patuszyńska

Bastards & Orphans” to projekt zajmujący się tym, co odrzucone- odpadami zarówno przemysłowymi, jak i kulturowymi. Ideą przewodnią jest badanie tego, co pozostało w sferze materialnej oraz intelektualnej po upadłych fabrykach porcelany? Obserwacja zachodzących tam procesów? Pytanie o miejsce sztuki, designu, własności intelektualnej w życiu i w społeczeństwie w zetknięciu ze światem „zewnętrznym”- o ich wartość, znaczenie i przyszłość.
Patuszyńska zbiera odrzucone, niepotrzebne już formy przemysłowe, które wraz z zamknięciem fabryk, do których należały- straciły sens swojego istnienia. Skupia się na charakterystycznych, dekoracyjnych elementach starych, tradycyjnych wzorów łącząc je w nowych obiektach i interpretując na nowo. Powstają hybrydy, krzyżówki odrzuconych i porzuconych form i wzorów. Formy gipsowe traktowane są przez artystkę jako nośnik historii i tożsamości nieczynnych fabryk. Praca w postindustrialnej przestrzeni jest częścią szerszego projektu, dążącego do przywrócenia dawnego/właściwego znaczenia opuszczonym miejscom i niechcianym przedmiotom.
Na całość projektu złożą się: Operacja Książ, Operacja Spode (Stoke on Trent, Wielka Brytania), Operacja Royal Boch (Belgia), Operacja Giesche („Porcelana Śląska”, Katowice) oraz Operacja Wałbrzych (Fabryka Porcelany „Wałbrzych”). W Galerii Szkła i Ceramiki zaprezentowane zostaną prace oraz dokumentacja z Operacji Książ.

Monika Patuszyńska
Bastards & Orphans

Galeria Szkła i Ceramiki BWA Wrocław
Pl. Kościuszki 9/10
23.05 – 20.06.2013
wernisaż 23 maja, czwartek, godz. 18.00

kurator: Agnieszka Kurgan

[nggallery id=4632]

Monika Patuszyńska, rocznik 1973, mieszka i pracuje w Warszawie. Wystawia głównie poza granicami Polski. W 1999 roku ukończyła Wydział Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest członkiem Międzynarodowej Akademii Ceramiki z siedzibą w Genewie, od pięciu lat prowadzi również Międzynarodowe Sympozjum Ceramiki „Porcelana Inaczej” odbywające się w dolnośląskich fabrykach porcelany. Jej prace znajdują się w kolekcjach muzeów na całym świecie- w Chinach, Japonii, Korei, na Tajwanie i we Włoszech, prezentowane były na ponad 80 wystawach, w tym 7 indywidualnych.

Nagrody i wyróżnienia:
· Prix de la Ville de Vallauris, XXIIčme Biennale Internationale de Vallauris, Francja (2012)
· Honorable Mention Award, 1st China Kaolin Grand Prix, Jingdezhen, Chiny (2011)
· Honorable Mention, 9th International Ceramics Competition Mino, Japonia (2010)
· Premio Per Il Design, V° Simposio della Ceramica Contemporanea, Bassano Del Grappa, Włochy (2009)
· Finalist Prize, Taiwan Ceramics Biennale, Tajwan (2008)
· Młoda Polska- stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008)
· Forma 2000, Międzynarodowe Targi Poznańskie DOMEXPO, Poznań (2000)
· Judges’ Special Award, 3rd Mashiko International Pottery Contest, Japonia (2000)

2013-05-08T09:37:31+00:008 maja 2013|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: