Strona główna » Blog » Wyrolluj raka

Wyrolluj raka

Agata Passent poprowadziła czwartkową konferencję inaugurującą kampanię „Wyrolluj raka – to nie cud, to medycyna” której organizatorem jest Fundacja Rak and Roll, zaś honorową patronką kampanii – pani Anna Komorowska, żona Prezydenta RP.

W konferencji, która odbyła się 09. grudnia 2010 r. w Warszawie wzięła udział Magda Prokopowicz – prezes Fundacji Rak and Roll. W kilku słowach opowiedziała o sobie, swoim życiu, momencie gdy dowiedziała się, że ma raka. Jak sama przyznała początek nie był łatwy. Wszystko zmieniło się gdy usłyszała, że jest w ciąży. Dzięki stałej opiece medycznej urodziła zdrowego synka. W październiku 2009 roku założyła Fundację Rak and Roll. „Chcę dać ludziom nadzieję, krzyczeć do wszystkich, że z rakiem można wygrać, normalnie żyć, pracować, urodzić zdrowe dziecko” – mówi Magda Prokopowicz.
Kampania „Wyroluj raka” ma wiele celów – jednym z nich jest pokazanie społeczeństwu, że współczesna medycyna oferuje w wielu przypadkach skuteczne leczenie, które może wydłużyć życie i znacznie podnieść jego jakość. Obecnie nowotwory w większości można leczyć jak choroby przewlekłe. Głównymi bohaterami kampanii są sami pacjenci – grupa osób żyjących z różnymi rozpoznaniami onkologicznymi. Żyją normalnie – uczą się, chodzą do pracy, mają rodziny. Od wielu lat skutecznie rollują raka.
W ramach kampanii została uruchomiona strona internetowa www.wyrollujraka.pl, która ma stanowić centrum informacji o różnych rodzajach nowotworów i metodach ich leczenia. Znaleźć tam można różne artykuły specjalistów, filmy z udziałem pacjentów opisujących historię swojej choroby oraz słowa wsparcia osób popierających kampanię: Reni Jusis, Marta Kuligowska, Michał Olszański, Marcin Prokop, Paulina Przybysz, Beata Sadowska, Tomasz Stanecki, Marzena Sienkiewicz, Dorota Wellman i Krzysztof Ziemiec.
Jednym z elementów kampanii jest cykl dwunastu dwudniowych warsztatów zatytułowanych „Metamorfozy”. Akcja skierowana jest do kobiet, które w wyniku choroby nowotworowej straciły pewność siebie i wiarę w swoją kobiecość. Akcje prowadzi jedna z najznakomitszych polskich stylistek Monika Jaruzelska. W akcję zaangażowali się także: Gonia Wielocha, Joanna Klimas, Jaga Hupało.
Do kampanii „Wyroluj raka” przyłączyli się także wybitni polscy rysownicy: Henryk Sawka, Edward Lutczyn, Andrzej Pągowski i Marek Raczkowski. Stworzyli unikalne prace, które zostaną zlicytowane na Balu Charytatywnym Dziennikarzy w styczniu 2011 roku. Dochód z aukcji zostanie przeznaczony na remont poczekalni w Centrum Onkologii. Zaplanowano także cykl warsztatów dla osób chorych oraz ich bliskich, które będą poruszać trudne kwestie takie jak choroba w rodzinie („Moja mama ma raka”), choroba mężczyzny („Mężczyzna z rakiem – utrata męskości?”) czy choroba a codzienność („Jak rozmawiać, jak milczeć”).
Gościem specjalnym konferencji była lek. med. Anna Skrzypczyk z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcynej Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie oraz Mariola Kosowicz, która od dziesięciu lat pracuje w Centrum Onkologii w Warszawie jako psycholog.

[nggallery id=467]
2018-03-14T12:05:12+00:0010 grudnia 2010|Gwiazdy, Zdrowie|

Może zainteresuje Cię również: