wymiar mody

Inny wymiar mody

17 czerwca w klubie Wypieki Kultury w Warszawie odbędzie się niecodzienny pokaz mody. Pokaz będzie nietypowy, ponieważ większość jego uczestniczek to nie profesjonalne modelki, ale Panie z niepełnosprawnościami.

Wydarzenie zatytułowane jest „Inny Wymiar”, nie tylko dlatego, że kreacji nie będą prezentować zawodowe modelki. Uczestnicy i goście zostaną niejako przeniesieni do innego wymiaru, w którym kolekcję „Znaki zodiaku” prezentować będzie 12 Pań z umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną oraz współzałożycielka i modelka agencji Equal Models, Sylwia Gajewska. Choć pokaz nie będzie się wpisywał w tradycyjne kanony piękna,będzie wdzięk, szyk, elegancja i pełen profesjonalizm. Stroje do pokazu zostaną zaprojektowane i uszyte przez studentki Studia Sztuki, istniejącej już 20 lat szkoły projektowania mody, wizażu i charakteryzacji. Organizatorem pokazu jest Stowarzyszenie Otwarte Drzwi, organizacja pozarządowa, która w swej działalności zajmuje się m.in. rehabilitacją i terapią osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Organizatorom tego wydarzenia zależało na pokazaniu, że osoby z niepełnosprawnościami mają dokładnie taką samą potrzebę czuć się modnie i wyjątkowo, jak osoby pełnosprawne. Każda kobieta pragnie być elegancka i Panie, które uczestniczą w zajęciach i warsztatach ośrodków Stowarzyszenia nie są tutaj wyjątkiem. Moda daje radość i ubarwia codzienne życie, dlatego pomysł zorganizowania takiego wydarzenia dla Pań z niepełnosprawnościami zrodził się niejako z przekonania o jego roli terapeutycznej. W pokazie wezmą udział uczestniczki warsztatów terapii zajęciowej i innych placówek rehabilitacyjnych Stowarzyszenia Otwarte Drzwi. Ważnym partnerem imprezy są Wypieki Kultury, centrum kulturalno-konferencyjne działające na warszawskiej Pradze Północ. Pokaz będzie miał oprawę muzyczną z występami na żywo a do jego organizacji przyczyniło się także kilku sponsorów. Z całą pewnością będzie to duże wydarzenie modowe, artystyczne, społeczne, a uczestniczące w nim modelki tego dnia poczują się pięknie i nietuzinkowo.

Niepełnosprawność intelektualna jest w Polsce obarczona wieloma stereotypami i mitami. Choć wiedza na temat tej grupy osób jest dzisiaj większa, niż jeszcze kilka lat temu, co najmniej 20% Polaków deklaruje, że nigdy nie miało styczności z takimi osobami i niewiele wie o ich rzeczywistych predyspozycjach, uzdolnieniach i potrzebach. W konsekwencji, osoby te postrzegane są często jako ludzie społecznie bierni (wręcz bezużyteczni), wymagający wyłącznie wsparcia, opieki i kontroli ze strony innych osób. A przecież ludzie z lekką niepełnosprawnością intelektualną realizują mnóstwo różnych pasji i talentów, szkolą się, zdobywają zatrudnienie. Stowarzyszenie Otwarte Drzwi jest jedną z tych organizacji, które podejmują działania, by zmienić społeczne postrzeganie tej grupy osób i pokazać, że pomimo swych ograniczeń, mają oni bardzo wiele do zaoferowania społeczeństwu. Dlatego właśnie biorą oni udział w wielu konkursach oraz przedsięwzięciach społecznych i kulturalnych. Nadchodzący pokaz mody będzie jednym z tych przedsięwzięć, które poprzez modę, sztukę, radość, muzykę i rozrywkę mają służyć społecznej integracji.

Patronat medialny: ModaiJa

plakat5

 

Scroll to Top
Scroll to Top