Włoska szkoła mody

Włoska szkoła mody, czyli projektanci, którzy zmienili oblicze krawiectwa

Włochy to obok Francji najbardziej modowy kraj na świecie. Mediolański Fashion Week to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu modowym, na który ściągają sławy z całego świata. Nic dziwnego – słoneczna Italia nie bez przyczyny jest mekką wielbicieli mody – to właśnie z Półwyspu Apenińskiego wywodzą się jedne z najważniejszych nazwisk w świecie wielkiej mody – Gucci, Amani, Prada czy Versace.

Wprawdzie to o Paryżu mówi się, że jest światową stolicą mody, ale to właśnie włoskie miasta wydały wielu spośród najważniejszych projektantów mody na świecie. Ich projekty wyznaczają trendy, kreują gusta i przede wszystkim zachwycają krytyków i zwykłych ludzi. W czym tkwi sekret włoskiej szkoły mody?

Gucci

Guccio Gucci założył swój dom mody we Florencji w 1921 roku. Początkowo jego projekty sprzedawane były innym domom mody, jednak z czasem przedsiębiorczy Włoch zaczął rozwijać swoją własną firmę. Jednym z jego największych dokonań jest słynna torba Bamboo, która do dziś jest obiektem pożądania wielu kobiet na świecie. Po śmierci założyciela stery domu mody przejmuje jego syn, Aldo i to właśnie on stoi za światowym sukcesem domu mody Gucci. Projekty marki skierowane są głównie do kobiet, a proponowane stroje są seksowne i wyróżniają je intensywne, żywe barwy oraz wyraźne desenie.

Włoska szkoła mody

Armani

Jego majątek jest obecnie wyceniany na blisko 7 miliardów dolarów. Miał zostać lekarzem, jednak w młodości zainteresował się fotografią, która otworzyła mu drogę do świata wielkiej mody. Giorgio Armani początkowo projektował dla innych, ale w 1974 wraz ze swoim partnerem założył własny dom mody. Zasłynął przede wszystkim strojami dla panów – jego garnitury były synonimem szyku i dobrego gustu. Doskonale skrojone garnitury, które wyszły spod jego ręki nosiły gwiazdy Hollywood w takich produkcjach, jak np. Miami Vice czy Amerykański Żigolak.

Prada

Podobno Diabeł ubiera się u Prady. Jakkolwiek by nie było, dom mody założony w Mediolanie przez Mario Pradę to kolejna włoska marka, która podbiła świat mody. Początkowo specjalnością firmy były luksusowe torebki, jednak odkąd funkcję dyrektora przejęła wnuczka założyciela Miuccia, Prada wkroczyła w świat haute couture, a z czasem również pret-a-porter. Naczelną zasadą Prady jest oryginalność, dlatego projektanci pracujący dla domu mody poszukują coraz to nowych rozwiązań, dlatego śmiało można stwierdzić, że firma dyktuje światowe trendy.

Włoska szkoła mody

Versace

Dom mody Versace jest na ustach wielu ludzi nie tylko z powodu wspaniałych strojów. Główna projektantka, Donatella Versace znana jest z kontrowersyjnego wyglądu. Nie przeszkadza jej to jednak w projektowaniu ubrań, które trafiają do czołówki zestawień modowych w każdym sezonie. Można śmiało powiedzieć, że ubrania Versace to modowa klasyka – eleganckie kostiumy, długie suknie podkreślające sylwetkę i stylowe żakiety. Donatella to także wytrawna bizneswoman, która doskonale wyczuwa zmieniający się rynek i jej firma jest jednym z najlepiej funkcjonujących w Internecie domów mody.

Do najważniejszych nazwisk włoskiej mody nalezą także Domenico Dolce i Stefano Gabbana, Anna Fendi czy Nina Ricci. Każdy z tych projektantów stał się już ikoną mody, a kolejne kolekcje z pewnością będą zjednywać im jeszcze więcej wiernych fanów.

Scroll to Top
Scroll to Top