Wielokulturowe Warszawskie Street Party

Wielokulturowe Warszawskie Street Party to festiwal uliczny wszystkich mieszkańców Warszawy, których różnorodne pochodzenie składa się na barwną mozaikę kulturową. 26 sierpnia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie nie zabraknie również Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur od ośmiu lat jest orędownikiem muzyki świata i otwartości na wielokulturowość. Jest zawsze tam, gdzie prezentowane jest niezwykłe bogactwo kulturowe różnych rejonów, krajów i nacji naszego globu. Już za miesiąc pod Pałacem Kultury i Nauki stanie miasteczko festiwalowe, w którym przez tydzień będzie pulsowała muzyka Orientu. Zanim to jednak nastąpi, w najbliższą niedzielę w punkcie festiwalu na Krakowskim Przedmieściu, będzie można poczuć przedsmak „Skrzyżowania Kultur”. Podczas tego jednego dnia namiot Festiwalu zamieni się w tajemniczą, przepełnioną przeróżnymi barwami, dźwiękami i zapachami Azję.

Uczestnicy Street Party będą mogli zapoznać się z bogatym programem 8. Edycji Festiwalu, zarówno muzycznym, filmowym, warsztatowym, jak i dziecięcym. Dzięki Muzeum Azji i Pacyfiku – partnera Festiwalu odwiedzający będą mogli skorzystać z usług azjatyckiego salonu tatuażu, w którym dowiedzą się jakie symbole tatuowali na swoich ciałach mieszkańcy Azji oraz jakie znaczenia przypisywali określonym wzorom. Dzięki Tomaszowi Madejowi z Muzeum Azji i Pacyfiku każdy chętny uczestnik będzie mógł sprawdzić na sobie, czy lukut rzeczywiście wiąże dusze z ciałem a gagai odstrasza złe duchy i symbolizuje piękno

Do wspólnego muzykowania zaproszą Tomasz „Ragaboy’a” Osiecki i Gwidon Cybulski, dwaj wszechstronni multiinstrumentaliści specjalizujący się w grze na instrumentach etnicznych. W niedzielę zaprezentują m.in. sitar (szarpany instrument strunowy) z Indii i balafon (afrykański ksylofon drewniany).

Podczas imprezy rozpocznie się również drugi etap plebiscytu „Orient już tu jest!” zorganizowanego we współpracy z Gazetą Wyborczą. Zaprezentowane zostanie siedem najpopularniejszych azjatyckich adresów warszawiaków wyłonionych ze zgłoszeń oddanych na Facebooku. Każdy będzie mógł oddać swój głos na jedno z tych miejsc, zwycięski adres poznamy 24 września.

Nie zabraknie również uciech dla podniebienia. Spragnieni orientalnych smaków będą mogli skosztować falafle wegetariańskie oraz Łara’a’ineb (liście winogron nadziewane ryżem i warzywami). Wszystko dzięki libańskiej Restauracji Fenicja, która jest partnerem tegorocznej edycji festiwalu.

Przez cały dzień będzie odbywał się konkurs wiedzy o Warszawskim Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Na uczestników organizatorzy przygotowali atrakcyjne nagrody: gadżety festiwalowe oraz płyty CD z muzyką tegorocznych artystów oraz z poprzednich edycji Festiwalu. Wystarczy sięgnąć do magicznej azjatyckiej szkatuły i wylosować pytanie… Dla lubiących ruch wyzwaniem będzie Joz Bazi – gra w klasy pochodzaca z Afganistanu, a dla wielbiciele łamigłówek spróbują swoich sił układając Tanagram.

Stoisko Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur zlokalizowane będzie przy Skwerze Mickiewicza, vis a vis Dziekanki i będzie czynne od 12:00 do 19:00. Numer stoiska 46.

[nggallery id=3256]

Program godzinowy:
12:00 – 14.00 – salon tatuażu azjatyckiego
14:00 – 14:30 – mini koncert w wykonaniu Gwidona Cybulskiego oraz Tomasza „Ragaboy’a” Osieckiego Zagrają na: Balafonie – afrykańskim ksylofonie drewnianym, rezonatorami będą tykwy, Tabli – dwubębnowym instrumencie perkusyjnym z Indii, Sitarze – szarpanym instrumencie z Indii.
15:00-15:30 – warsztaty muzyczne cz. 1
16:00-16:30 – degustacja przekąsek libańskich przygotowanych przez Restaurację Fenicja
16:30-17:00 – warsztaty muzyczne cz.2

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur odbywa się od 2005 r., jego organizatorem jest Stołeczna Estrada. Impreza finansowana jest ze środków miasta stołecznego Warszawy.
Wejdź na: www.festival.warszawa.pl oraz na www.facebook.com/SkrzyzowanieKultur

Scroll to Top
Scroll to Top