Strona główna » Blog » Wielokulturowe Warszawskie Street Party

Wielokulturowe Warszawskie Street Party

Wielokulturowe Warszawskie Street Party to festiwal uliczny wszystkich mieszkańców Warszawy, których różnorodne pochodzenie składa się na barwną mozaikę kulturową. 26 sierpnia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie nie zabraknie również Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur od ośmiu lat jest orędownikiem muzyki świata i otwartości na wielokulturowość. Jest zawsze tam, gdzie prezentowane jest niezwykłe bogactwo kulturowe różnych rejonów, krajów i nacji naszego globu. Już za miesiąc pod Pałacem Kultury i Nauki stanie miasteczko festiwalowe, w którym przez tydzień będzie pulsowała muzyka Orientu. Zanim to jednak nastąpi, w najbliższą niedzielę w punkcie festiwalu na Krakowskim Przedmieściu, będzie można poczuć przedsmak „Skrzyżowania Kultur”. Podczas tego jednego dnia namiot Festiwalu zamieni się w tajemniczą, przepełnioną przeróżnymi barwami, dźwiękami i zapachami Azję.

Uczestnicy Street Party będą mogli zapoznać się z bogatym programem 8. Edycji Festiwalu, zarówno muzycznym, filmowym, warsztatowym, jak i dziecięcym. Dzięki Muzeum Azji i Pacyfiku – partnera Festiwalu odwiedzający będą mogli skorzystać z usług azjatyckiego salonu tatuażu, w którym dowiedzą się jakie symbole tatuowali na swoich ciałach mieszkańcy Azji oraz jakie znaczenia przypisywali określonym wzorom. Dzięki Tomaszowi Madejowi z Muzeum Azji i Pacyfiku każdy chętny uczestnik będzie mógł sprawdzić na sobie, czy lukut rzeczywiście wiąże dusze z ciałem a gagai odstrasza złe duchy i symbolizuje piękno

Do wspólnego muzykowania zaproszą Tomasz „Ragaboy’a” Osiecki i Gwidon Cybulski, dwaj wszechstronni multiinstrumentaliści specjalizujący się w grze na instrumentach etnicznych. W niedzielę zaprezentują m.in. sitar (szarpany instrument strunowy) z Indii i balafon (afrykański ksylofon drewniany).

Podczas imprezy rozpocznie się również drugi etap plebiscytu „Orient już tu jest!” zorganizowanego we współpracy z Gazetą Wyborczą. Zaprezentowane zostanie siedem najpopularniejszych azjatyckich adresów warszawiaków wyłonionych ze zgłoszeń oddanych na Facebooku. Każdy będzie mógł oddać swój głos na jedno z tych miejsc, zwycięski adres poznamy 24 września.

Nie zabraknie również uciech dla podniebienia. Spragnieni orientalnych smaków będą mogli skosztować falafle wegetariańskie oraz Łara’a’ineb (liście winogron nadziewane ryżem i warzywami). Wszystko dzięki libańskiej Restauracji Fenicja, która jest partnerem tegorocznej edycji festiwalu.

Przez cały dzień będzie odbywał się konkurs wiedzy o Warszawskim Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Na uczestników organizatorzy przygotowali atrakcyjne nagrody: gadżety festiwalowe oraz płyty CD z muzyką tegorocznych artystów oraz z poprzednich edycji Festiwalu. Wystarczy sięgnąć do magicznej azjatyckiej szkatuły i wylosować pytanie… Dla lubiących ruch wyzwaniem będzie Joz Bazi – gra w klasy pochodzaca z Afganistanu, a dla wielbiciele łamigłówek spróbują swoich sił układając Tanagram.

Stoisko Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur zlokalizowane będzie przy Skwerze Mickiewicza, vis a vis Dziekanki i będzie czynne od 12:00 do 19:00. Numer stoiska 46.

[nggallery id=3256]

Program godzinowy:
12:00 – 14.00 – salon tatuażu azjatyckiego
14:00 – 14:30 – mini koncert w wykonaniu Gwidona Cybulskiego oraz Tomasza „Ragaboy’a” Osieckiego Zagrają na: Balafonie – afrykańskim ksylofonie drewnianym, rezonatorami będą tykwy, Tabli – dwubębnowym instrumencie perkusyjnym z Indii, Sitarze – szarpanym instrumencie z Indii.
15:00-15:30 – warsztaty muzyczne cz. 1
16:00-16:30 – degustacja przekąsek libańskich przygotowanych przez Restaurację Fenicja
16:30-17:00 – warsztaty muzyczne cz.2

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur odbywa się od 2005 r., jego organizatorem jest Stołeczna Estrada. Impreza finansowana jest ze środków miasta stołecznego Warszawy.
Wejdź na: www.festival.warszawa.pl oraz na www.facebook.com/SkrzyzowanieKultur

2012-08-25T10:52:16+00:0025 sierpnia 2012|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: