Maja Popielarska

Warsztaty przyjazne pszczołom z Mają Popielarską

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele zawdzięczamy pszczołom. Tymczasem owoce, warzywa, miód, wosk, propolis, a nawet bawełna, migdały czy kawa to produkty, które powstają dzięki pracy pszczołowatych – pszczół miodnych oraz licznie występujących w Polsce owadów dziko żyjących. Mają Popielarska ambasadorka 5. jubileuszowej odsłony programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” opowiada o ziołach i kwiatach przyjaznych pszczołowatych oraz radzi jak dzięki produktom pszczelim dbać o zdrowie i urodę.

Co otrzymujemy dzięki pracy pszczołowatych?

Pszczoła miodna zapylając, dostarcza człowiekowi wielu produktów, które mają duże znaczenie w jego życiu.
Z działalności zapylaczy pochodzą nie tylko produkty żywnościowe, takie jak miód czy też powstałe na skutek zapylenia owoce i warzywa. Od wieków wytwory pochodzenia pszczelego wykorzystywane są również
w medycynie – w postaci kosmetyków i leków stosowanych w różnych dolegliwościach. Dzięki ciężkiej pracy owadów zyskuje również przemysł odzieżowy, ponieważ to właśnie proces zapylania umożliwia powstawanie materiałów takich jak len, czy bawełna.
Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele zawdzięczamy pszczołowatym. 90% owoców, 4000 odmian warzyw, orzechy, zioła i bawełna używana do wytwarzania miękkiej tkaniny to tylko niektóre z efektów ich pracy. Od owadów zapylających zależy co trzecia łyżka pokarmu, który spożywamy. Wspomnieć należy również o produktach pszczelich, pozytywnie wpływających na wzmocnienie odporności, wspomaganie leczenia wielu chorób czy gojenia się ran. W tym roku świętujemy 5. jubileuszową edycję programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Zachęcamy, aby każdy stał się Przyjacielem Pszczół na piątkę i pokazał, w jaki sposób może odwdzięczyć się tym wyjątkowym owadom za ich ciężką pracę – komentuje Katarzyna Dytrych z Fundacji Nasza Ziemia.

Naturalne kosmetyki z kwiatów i ziół przyjaznych pszczołom

Dzięki kompozycji ziół i kwiatów takich jak lawenda, mięta czy oregano możemy tworzyć naturalne kosmetyki, napary czy koktajle w zaciszu naszego domu. Zioła z pomocą produktów pszczelich takich jak miód czy propolis, w ekologiczny sposób pomogą nam dbać o zdrowie i urodę. Poniżej prezentujemy naturalne i łatwe do przyrządzenia mikstury polecane przez Maję Popielarską.

Domowa nalewka z propolisu

Potrzebujemy:

  • 10 g propolisu,

  • 100 ml spirytusu 90%.

Przygotowanie:

Propolis  zalewamy spirytusem. Używamy do tego szklanego naczynia. Naszą miksturę odstawiamy w ciemne miejsce na 7 dni.  Po tym czasie przefiltrowujemy ją przez gęste sitko. Propolis jeszcze raz płukany niewielką ilością spirytusu i zlewamy wszystko do jednego naczynia.

Ziołowy scrub 

Potrzebujemy:

  • szklankę soli morskiej lub himalajskiej
  • garść ziół: płatków róż, lawendy
  • 1/2 szklanki oleju rzepakowego

Przygotowanie:

Mieszamy sól z ziołami, dodajemy olej i wszystko razem mieszamy. Tak przygotowany peeling przedkładamy do słoika i wkładamy do lodówki. Dzięki „leżakowaniu” w lodówce zioła puszczą swoje soki i aromat.

Tonik malwowy lub nagietkowy 

Potrzebujemy:

  • 1 łyżkę kwiatów nagietka
  • 1 szklankę z wrzątkiem 

Przygotowanie:

Kwiaty zalewamy wrzątkiem. Naszą miksturę odstawiamy na 10, 15 minut. Po tym czasie odcedzamy ją.

 

Pielęgnacja ziół i kwiatów przyjaznych pszczołom – porady Mai Popielarskiej

To właśnie dzięki pszczołom, które zapylają rośliny, możemy cieszyć się widokiem kwitnących kwiatów i soczystych owoców. Warto zatem dzielić się naszymi balkonami, werandami, czy ogrodami z nimi i sadzić rośliny, które będą przyjazne tym pożytecznym owadom. Wybierajmy zatem rośliny rodzime, miododajne – lubiane przez pszczoły i zapewniające im dobre warunki życia. Na balkonie możemy stworzyć własną kompozycję ziół i kwiatów, które oprócz tego, że będą „atrakcyjne” dla pszczołowatych posłużą jako składniki do tworzenia domowych kosmetyków, naparów i koktajli – Maja Popielarska ambasadorka 5. jubileuszowej odsłony programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

  • tymianek
  • szałwia
  • rumianek
  • mięta
  • melisa
  • rozmaryn
  • oregano  
  • lawenda
  • nagietek
  • dalia
  • dzwonek niebieski
  1. Rośliny te wymagają dużego nasłonecznienia.
  2. Nawozimy je wyłącznie naturalnie.
  3. Lawenda, tymianek, rozmaryn znoszą niewielka ilość wody w podłożu.
  4. Pozostałe gatunki (nagietek, dalia, mięta, szałwia, oregano, dzwonek niebieski) nie lubią gdy przesycha podłoże.
  5. Lawenda, tymianek, melisa, mięta i oregano to zioła, które zimują.
  6. Mięta i melisa to zioła ekspansywne, lubią się rozpychać.

Wielki Dzień Pszczół w placówkach przyrodniczych

8 sierpnia po raz kolejny będziemy świętować Wielki Dzień Pszczół. Do obchodów święta zaprosimy wszystkich Polaków, którzy tego dnia dowiedzą się, co zawdzięczamy pracy pszczół oraz jakie działania możemy podjąć, by odwdzięczyć się za ich pożyteczną pracę. Cieszymy się, że zainteresowanie świętem z roku na rok rośnie. Podczas obchodów w minionym roku wspólnie z ponad 13 000 osób przypomnieliśmy, jak istotną rolę pełnią w przyrodzie pszczołowate. Podczas nadchodzącej edycji ponownie zakładamy bliską współpracę
z ogrodami botanicznymi i Parkami Narodowymi, mając nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się zwrócić uwagę wszystkich Polaków na niezastąpioną rolę pszczół. Wierzymy, że organizowane tego dnia ogólnopolskie święto na stałe wpisze się do kalendarza ważnych wydarzeń związanych z ochroną środowiska –
mówi Małgorzata Strzelec z firmy ZT „Kruszwica” S.A., do której należy marka Kujawski.

Organizatorem programu „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom” są Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” S.A., a partnerem strategicznym – Fundacja Nasza Ziemia. Wszystkie informacje o programie dostępne są na stronie www.pomagamypszczolom.pl oraz na fanpage’ u akcji na Facebooku Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom. Na portalu Pinterest dostępne są fotograficzne dokumentacje realizowanych działań w ramach poprzedniej edycji: www.pinterest.com/zkujawskim

Scroll to Top
Scroll to Top