Strona główna » Blog » Walka z przemocą wśród dzieci i młodzieży

Walka z przemocą wśród dzieci i młodzieży

Wystartowała pierwsza ogólnopolska kampania edukacyjno-społeczna: „Bezpieczeństwo w szkole dzięki edukacji prawnej”. Ambasadorem akcji została sędzia Anna Maria Wesołowska, a patronem medialnym m.in. NK.

Według badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Uniwersytetu Dziecięcego UNIKIDS, aż 82 proc. rodziców przyznaje, że ich dziecko doświadczyło w szkole przemocy fizycznej lub szykan ze strony rówieśników. Jednak tylko 15 proc. z nich podjęło zdecydowane kroki, mające na celu ochronę dziecka. Najczęściej problem rozwiązywany jest przez interwencję u wychowawcy (47 proc. rodziców). Kroki prawne podjęło tyko 2 proc. Tymczasem aż 63 proc. przyznaje, że nie wie jak reagować na przemoc w szkole i czuje się bezradna wobec problemu. Na pytanie: „Czy polska szkoła jest bezpieczna?”, twierdząco odpowiada 43 proc. rodziców.

„Wyniki badań są bardzo niepokojące, przemoc wśród dzieci i młodzieży jest ogromnym problemem, dlatego bez wahania zgodziliśmy się zostać patronem medialnym akcji: „Bezpieczeństwo w szkole dzięki edukacji prawnej”. Edukacja młodych internautów w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa to cel, który przyświeca nam od dawna. Poprzez naszą zakładkę „Bezpieczeństwo”, kanały komunikacji portalu czy spotkania w gimnazjach w ramach projektu „Klikaj z głową”, staramy się informować młodzież, jakie przysługują im prawa i gdzie szukać pomocy, szczególnie, gdy spotka ich przemoc w sieci.” – mówi Joanna Gajewska, rzecznik NK.

Ambasadorem kampanii została znana z telewizyjnego ekranu sędzia Anna Maria Wesołowska. „Na pewno jest to osoba, która o przestępczości w polskich szkołach wie aż nadto, swoim doświadczeniem oraz wiedzą chce pomóc w walce z odwiecznym problemem polskich szkół” – mówi mówi Magdalena Gałuszka, Prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Dziecięcego UNIKIDS, jednego z organizatorów kampanii.

W akcji weźmie udział 2500 dyrektorów polskich szkół, ponad 4000 nauczycieli, ale przede wszystkim 70 000 uczniów szkół podstawowych, w wieku 6-12 lat. W ciągu blisko 90 dni trwania kampanii dzieci, nauczyciele i dyrektorzy biorą udział w spotkaniach organizowanych w aż 25 polskich miastach, m.in. w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Lublinie, Kielcach, Katowicach, Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim czy Wrocławiu. Kampania będzie trwać do końca listopada.

2018-03-14T10:27:58+00:0021 września 2011|Świat Kobiet|

Może zainteresuje Cię również: