zegarmistrzlodz.com.pl

Strona główna » Blog » Walentynki 2012. Kochamy dzięki feromonom?

Walentynki 2012. Kochamy dzięki feromonom?

Co powoduje, że tracimy dla kogoś głowę? Kim był Święty Walenty i dlaczego walentynki obchodzimy właśnie w lutym? Nadchodzące święto zakochanych jest okazją do poszukania odpowiedzi na nurtujące, nie tylko zakochanych, pytania.

14 lutego – przez jednych dzień znienawidzony, inni wyczekują go z radością w sercu. Zakochani, bo to okazja do celebrowania uczuć, single, bo „może w tym roku” odezwie się ich druga połówka, producenci walentynkowych gadżetów, bo to świetny interes. Walentynki, bo o nich mowa, mają tyle samo zwolenników, co przeciwników.

Dlaczego obchodzimy je zimą? Jeszcze do początku lat 90-tych Słowianie świętowali przecież dzień zakochanych w nocy z 21 na 22 czerwca. Święto nosiło nazwę Noc Kupały lub Sobótka. Lutowe walentynki zaakceptowała jednak cała Europa Środkowa i dziś celebrowane są praktycznie w każdym kraju. Brytyjczycy traktują ten dzień, jako ich własne święto. To dzięki ich wpływom na współczesnych kartkach walentynkowych pojawia się motyw ptaków, a zwłaszcza gołębi, które stały się symbolem zakochanych. Polskie walentynki nie doczekały się jeszcze głębokiej tradycji i nadal traktujemy je ze sporą rezerwą. Wciąż z niechęcią patrzymy na obecność obcej kultury, chociażby w postaci obchodzonego święta zakochanych. Nie znaczy to jednak, że taki „dzień okazywania uczuć” to coś złego. Nawet, jeśli sceptycznie podchodzimy do świętowania walentynek, każdego roku skłaniają nas do okazania ukochanej osobie tego, co czujemy, a niekoniecznie wyrażamy na co dzień. Dzień zakochanych to przecież okazja na spędzenie miłego, romantycznego, szalonego bądź erotycznego wieczoru z drugą połówką.

Jak spędzić Walentynki?
Pomysłów jest tyle, ile oczekiwań. Firmy sprzedające różnego rodzaju usługi prześcigają się w ich dostarczaniu swoim potencjalnym klientom, a ciekawe miejsca i przytulne knajpki, już od stycznia mają zarezerwowane wszystkie stoliki. Coraz bardziej popularnym trendem jest spędzanie walentynek nietypowo. Wspólny
dzień w SPA, popołudnie na strzelnicy, ekstremalna wycieczka quadami pod okiem instruktora czy chociażby wyjście do teatru albo filharmonii, to pomysły niebanalne, ale też nie tanie. Mówi się „nie ważne gdzie, ważne z kim”. My dodamy jeszcze „ważne, żeby było miło’. To od nas przecież tak naprawdę zależy, czy nasz partner zechce spędzić z nami to (i inne) święta w przyszłym roku. A jeśli partnera nie mamy – czy za rok go mieć będziemy…

Czy wiesz że…
Historia zna co najmniej szesnastu św. Walentych, ale tylko dwóch z nich ma swoją rocznicę 14 lutego. Pierwszy był kapłanem rzymskim, drugi zaś biskupem Terni. W tradycji chrześcijańskiej odnajdujemy historię o Świętym Walentym, który potajemnie dawał śluby zakochanym. Nie każdy jednak wie, że był on też patronem chorych na epilepsję i choroby umysłowe. Stan zakochania w pewnym sensie przypomina więc chorobę umysłową… Dzieje się tak, ponieważ feromony, naturalnie wydzielane przez organizm, odbierane są wówczas podświadomie przez umysł partnera, wpływając na jego reakcje i nastawienie. W efekcie czujemy silne przyciąganie do drugiej osoby, nie tylko fizyczne, ale głównie psychiczne. Potocznie nazywamy je zakochaniem. W laboratoriach wytwarza się dziś syntetyczne feromony, które działają dokładnie w taki sam sposób. Dzień zakochanych to moment, kiedy często po nie sięgamy, by jeszcze bardziej rozbudzić uczucia partnera.

Powiedz KOCHAM w różnych językach…

albański: Te dua
holenderski: Ik houd van jou
angielski : I love you
islandzki: Eg elska thig
arabski: Obiboka
irlandzki: Taim i’ ngra leat
bułgarski: Obiczam te
japoński: Watakushi wa anata o aishinasu
chiński: Wo ai ni
litewski: Aš myliu tave
czeski: Miluji te
łaciński: Te amo lub Vos amo
duński: Jeg elsker dig
niemiecki: Ich liebe dich
esperanto: Mi amas vin
portugalski: Te amo
estoński: Mina armastan sind
rosyjski: Ja ljublju tiebja
filipiński: Mahal ka ta
rumuński: Te jubesc
fiński: Minä rakastan sinua
serbski: Volim te
francuski: Je t´aime
szwedzki: Jag älskar dig
grecki: S´agapo
turecki: Ben sni sviyorum
hiszpański: Te quiero
węgierski: Szeretlek
włoski: Ti amo

2018-03-14T09:58:36+01:008 lutego 2012|Psyche, Świat Kobiet, Związki|

Może zainteresuje Cię również: