Strona główna » Blog » Walca tańczyłam najlepiej z panien… Karnawał czas zacząć!

Walca tańczyłam najlepiej z panien… Karnawał czas zacząć!

6 stycznia 2013 roku zaczął się karnawał i na ten czas polecamy niezwykłą książkę Zofii Jabłonowskiej-RatajskiejWalca tańczyłam najlepiej z panien. Karnawałowe zwyczaje i anegdoty”. Autorka opowiada o zapomnianych, ale i istniejących dzisiaj zwyczajach obowiązujących w czasie karnawału. Warto przypomnieć sobie jak bawić się na coraz liczniej organizowanych balach.

  • Czy wiesz czym jest KARNAWAŁ?
  • Czy czujesz tę unoszącą się w powietrzu niezwykłą atmosferę zabawy?
  • Czy widzisz te wirujące pary, piękne suknie i błysk biżuterii?

SIĘGNIJ PO TĘ KSIĄŻKĘ, A ZANURZYSZ SIĘ W ŚWIAT NIEZWYKŁY I PEŁEN ŻYCIA!

To niezwykła książka, bo napisana przez wnuczkę Heleny Reyówny, arystokratki pochodzącej ze znanego polskiego rodu. Autorka zamieściła fragment autentycznego pamiętnika swojej babki opisującej ze swadą i humorem przedwojenne zwyczaje karnawałowe polskiej arystokracji i ziemiaństwa. Pisze także o powojennych balach w czasach PRL-u, a na współczesnych Balach Debiutantów kończąc. Całość ilustrują znakomicie dobrane fotografie, wycinki prasowe z przedwojennej prasy oddające ducha ówczesnych zabaw, rautów, bankietów i wszelkich karnawałowych uciech oraz inne materiały dotyczące tego niezwykłego czasu.

Bo karnawał przychodzi wraz ze styczniem. Za każdym razem daje szansę, by wykorzystać dni zabawy i radości – ale czy umiemy jeszcze bawić się? Czy potrafimy przetańczyć całą noc na balu? Czy w ogóle znamy znaczenie słów: karnawał, bal, wieczorek tańcujący, karnet balowy, kotylion? Polskie karnawały często przerywane były wojnami, ale można odnaleźć jeszcze wiele wspomnień, które są świadectwem tego, że w Polsce nie tylko ceni się nadzwyczajne bohaterstwo ale także zwyczajną radość, śmiech, gościnność i życie towarzyskie.

image008 image011

Zofia Jabłonowska-Ratajska: Walca tańczyłam najlepiej z panien. Karnawałowe zwyczaje i anegdoty
Wyd. I, format A5, 200 s., opr. br., cena 34 zł, Wydawnictwo TRIO

Nowości książkowe, zapowiedzi i premiery znajdziesz również na stronie Ogólnopolskiej Kampanii „Książka jest Kobietą”

2018-03-14T08:39:27+00:0011 stycznia 2013|Kultura|

Może zainteresuje Cię również: