W trosce o naszą planetę

Wydawnictwo National Geographic nie ustaje w ekologicznym edukowaniu społeczeństwa. Tym razem oddaje w ręce czytelników trzy pozycje traktujące o ekologicznym podejściu do otaczającego nas świata: Ekologiczny dom. 100 inspirujących pomysłów na stworzenie ekologicznego środowiska we własnym domu; Ekologia dla każdego. 100 sposobów na to, jak każdego dnia dbać o środowisko naturalne i Ekologiczna praca. 100 sposobów, aby ochrona środowiska stała się naszym znakiem firmowym.

Autorkami tych trzech pozycji są Kim McKay i Jenny Bonnin, które edukację ekologiczną uczyniły swoją życiową misją. Współpracują z osobami, dla których ochrona środowiska naturalnego jest celem samym w sobie, którzy są świadomi, że dbanie o otaczającą nas naturę przyczyni się do poprawy jakości życia całych społeczeństw, w szczególności tych zaawansowanych cywilizacyjnie.
Kim McKay i Jenny Bonnin szczególną uwagę zwracają na kilka podstawowych problemów związanych z ochroną środowiska, czyli zbyt dużą emisję dwutlenku węgla, duże zużycie wody i energii elektrycznej oraz wzrastającą produkcją odpadów. W każdej z trzech książek podkreślają, abyśmy żyli ze świadomością, co możemy w najbliższym otoczeniu sami zrobić, aby ograniczyć efekt cieplarniany. Nawołują do oszczędzania energii poprzez korzystanie z energooszczędnych żarówek i sprzętów w gospodarstwie domowym czy w pracy, niepozostawianie urządzeń w stanie czuwania czy też troski o szczelność okien w naszych domach. Zwracają także uwagę na konieczność stosowania odnawialnych źródeł energii czerpanej z energii słońca, wody i wiatru. Nakłaniają do ograniczenia zużycia papieru, zarówno w domu, jak i w pracy, korzystając ze współczesnych rozwiązań technologicznych, jak np. e-papier. Niebagatelne znaczenie dla ochrony środowiska ma również korzystanie z żywności produkowanej jak najbliżej naszego miejsca zamieszkania, co w konsekwencji ograniczy efekt cieplarniany, a skrócenie dystansu podróży zapewni mniejsze zużycia paliwa i w efekcie mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Autorki podkreślają, jak wielkie znaczenie ma ograniczanie zużycia wody pitnej, której zasoby na naszej planecie coraz bardziej się kurczą. Zamiast podlewać rośliny wodą zdatną do picia, można skorzystać z deszczówki.
Przykładów na racjonalne wykorzystanie dóbr natury i korzystanie z dobrodziejstw cywilizacji, zaproponowanych przez McKay i Bonnin, jest tu wiele. Każdy z nas może przynajmniej część z nich wcielić w życie z korzyścią dla siebie i środowiska naturalnego. Niektóre z propozycji wydają się być oczywiste, ale dopiero konsekwentne ich stosowanie przez wielu z nas przyniesie zamierzone efekty.

W serii dostępny również tytuł Ekologiczne dzieciaki.100 rzeczy, które możesz zrobić, by ocalić planetę. To książka, która uczy, bawi i dostarcza wielu inspiracji. Kim McKay i Jenny Bonnin mądrym, prostym językiem przybliżają czytelnikom, nie tylko najmłodszym, problemy z dziedziny ekologii.

Scroll to Top
Scroll to Top