Strona główna » Blog » W królestwie tatuażu

W królestwie tatuażu

Podobno kolebką tatuażu jest Anglia. W każdym razie nie gdzie indziej, lecz właśnie w Londynie powstało przed stu laty pierwsze profesjonalne studio tatuażu. Prekursorzy tej sztuki zdobili ciała posługując się ręczną techniką tradycyjną. Z upływem lat wiele się jednak zmieniło. Technika poszła naprzód i oto w rękach współczesnych mistrzów tatuażu pojawiła się elektryczna maszynka. Nowoczesny sprzęt ułatwia pracę, ale w rękach dyletanta na nic się zda. Tatuowanie to swoisty rodzaj sztuki, na której trzeba się znać. Talent plastyczny, umiejętność rysowania – to podstawy, bez nich ani rusz.

Moda na tatuowanie ciała dopiero do nas dociera – twierdzi Jacek, właściciel Dragon International Body Art Centre w Katowicach, który fachu nauczył się w Kopenhadze. Własne studio przy ulicy Ligonia prowadzi od pięciu lat. W tym czasie z jego usług skorzystało już ponad pięć tysięcy klientów. Na swoją działalność posiada certyfikat Europejskiego Stowarzyszenia Artystów Tatuażu. Wszystko odbywa się tu higienicznie i pewnie, pod ścisłą kontrolą służb sanitarnych.
– Na społeczeństwo, nie należące raczej do zbyt tolerancyjnych powoli zaczyna akceptować ludzi wytatuowanych. Stereotypy przełamują się właśnie dzięki elementom sztuki- mówi Jacek.

Klientela Studia Dragon jest bardzo zróżnicowana. Przychodzą mężczyźni i kobiety, młodsi i starsi. Częstymi gośćmi są przedstawiciele świata estrady i rozrywki, artyści, wykonawcy rockowi, członkowie zespołów muzycznych. Raz po raz zajrzy jakiś biznesmen. Dla jednych tatuaże pełnią funkcje ozdobne, dla innych są symbolem. – Reguła jest jedna, nie tatuujemy twarzy, dłoni i miejsc intymnych. Poza tym nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Opanowaliśmy nawet sztukę pokrywania starych, niefachowo wykonanych tatuaży– zwraca uwagę Michał.

Przed laty modne były tatuaże przedstawiające kotwice, postacie nagich kobiet, bądź napisy w języku angielskim. Teraz robi się rzeczy znacznie bardziej wyszukane oparte o pomysły własne klientów i aranżowane na miejscu przez plastyków. Ci zaś potrafią stoworzyć nierzadko prawdziwe dzieła sztuki we wszystkich kolorach tęczy.
– Ludzie tęsknią za symbolami. Jest sporo zamówień na rysunki o tematyce westernowej, przeważają totemy, wizerunki Indian. W modzie są podobizny Wikingów i celtyckie plecionki w różnych formach. Swoisty wyraz zauroczenia kulturą celtycką. Na wyobraźnię naszych klientów działa również sztuka Dalekiego Wschodu. Tatuaż japoński ma właśnie charakter symboliczny, stąd przeważają wizerunki smoków, ryb i samurajów– wyjaśnia Michał jeden z tatuażystów zatrudnionych w studiu Dragon.

Wykonanie każdego bez wyjątku rysunku na ciele kosztuje tatuażystę wiele wysiłku i zaangażowania. Niektóre dzieła wymagają rozłożenia na dwie lub nawet trzy raty. Przerwy między sesjami trwają nawet dwa tygodnie. Tatuowanie to nie zabawa, a bolesny zabieg, po którym rana musi się zagoić. To podstawowy warunek, by dzieło mogło być szczęśliwie doprowadzone do końca, ku zadowoleniu obydwu stron, klienta i tatuażysty.

Od niedawna Body Art Centre Dragon rozszerzył swoją ofertę o dwie mało jeszcze popularne w kraju usługi- Dragon Airbrush, rodem ze Stanów Zjednoczonych, polegającą na ozdabianiu części gaberoby rozmaitymi wzorami za pomocą unikalnej metody aerograficznej oraz body piercing, czyli przekłuwanie ciała i zakładaniu kolczyków ze stali chirurgicznej.
Obecnie na Zachodzie panuje istny szał na noszenie kolczyków w brwiach, przegrodzie nosowej, języku lub wargach. Za kolczykowanie w Niemczech płaci się 200 marek Nasze usługi w niczym nie ustępują tamtejszym, są za to nieporównywalnie tańsze, bo prawdziwy boom na kolczykowanie dopiero przed nami- wyjawia Renata specjalista od kolczykowania.
Obiektem kolczykowania, w przeciwieństwie do tatuaowania, mogą być także intymne części ciała. Dla przykładu wpięcie kolczyka w sutki uwrażliwia je na dotyk, z tego też powodu usługa o nazwie erotic percing ma szczególne wzięcie u dojrzałych kobiet o wyrafinowanych gustach i upodobaniach seksualnych. Młodsze dziewczęta poprzestają raczej na założeniu kolczyka w pępku i symbolicznym tatuażu. O przekłucie męskiego przyrodzenia nikt jak do tej pory nie prosił, ale podobno wszystko jeszcze przed nami.

zobacz także galerię: Tatuaże Gwiazd

[nggallery id=248] [nggallery id=249]
2018-03-14T12:20:06+00:0018 października 2010|Styl|

Może zainteresuje Cię również: