dobierać zegarek

W jaki sposób i do czego dobierać zegarek?

W dzisiejszych czasach nie ma konieczności noszenia zegarka. Jeśli chcemy sprawdzić czas, mamy do tego wiele urządzeń mobilnych, równie precyzyjnych, co czasomierze. Mimo tego branża zegarkowa ma się świetnie. Głównie dlatego, że sam czasomierz stał się ważnym elementem wizerunku. Z jednej strony nieco ukryty pod mankietem, z drugiej potrafi się odsłonić przy bardziej zdecydowanym ruchu. Przyciąga oko jednocześnie wiele „mówiąc” o swoim właścicielu.

Męska wizytówka

Czy tego chcemy, czy nie zegarek pokazuje nasz gust i status materialny. Jeśli nasza praca wymaga spójnego wizerunku, nawet tak niewielki detal powinien mieć w nim swoje miejsce. Źle dobrany zegarek psuje nawet najlepszą stylizację, odciągając uwagę od meritum rozmowy. W modzie męskiej zegarki rządzą się swoimi prawami. Od dłuższego czasu nieco zacierają się granice pomiędzy stylem eleganckim, fashion oraz casualowym. Modele, które jeszcze jakiś czas temu nosiły określone grupy pasjonatów, jak piloci, nurkowie, sportowcy, obecnie można spotkać na rękach szykownych panów w garniturach. Historia zegarka zaczęła się od modeli kieszonkowych, które obecnie kupują jedynie kolekcjonerzy. To od ich kształtu wzięło się określenie “cebula”, które w pewnym momencie przeniosło się również na zegarki naręczne.

Po pierwsze elegancja

Najbardziej popularne czasomierze to modele eleganckie. Mają minimalistyczny, przemyślany design, jak w kolekcjach marki Certus. To modele wysokiej jakości, tworzone według najnowocześniejszych rozwiązań, a przy tym niezwykle przystępne cenowo. Znakiem rozpoznawczym marki jest precyzja wykonania i dbałość o najdrobniejszy detal. Firma rozpieszcza swoich klientów oferując różnorodne modele, od biznesowych po casualowe a nawet sportowe. We wzornictwie dominują szlachetne materiały, w tym niezawodna stal i wysokiej jakości skóra. Koperty skrywają doskonałe mechanizmy kwarcowe oraz wytrzymałe, szafirowe szkło. Eleganckie zegarki mają tarczę w stonowanym, jasnym kolorze. Nie trzeba ich nosić wyłącznie do garniturów, pasują także do mniej formalnych ubiorów, nawet dżinsów.

Dodatek codzienny

Najpopularniejszą kategorią stanowią zegarki codzienne. Ich największą zaletą jest uniwersalność – to rozwiązanie pomiędzy modelami klasycznymi a sportowymi. Ten typ zegarków jest nieco większy i grubszy, koperta i tarcza mają więcej elementów, jak dodatkowe podziałki, przyciski, większe wskazówki. Czasomierze mają dodatkowe funkcje, na przykład chronografu, budzika czy kalendarza. Są mocowane do metalowej bransoletki, ale też paska, skórzanego lub nylonowego. Ten typ świetnie pasuje do mniej formalnych garniturów, jak również zestawów półeleganckich i casualowych. Jeśli mężczyzna nie planuje kolekcji zegarków, tylko chce postawić na model, pasujący raczej do wszystkiego, w tej kategorii z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Sportowa brawura

Osobną kategorią są zegarki sportowe. Doceniają je miłośnicy zdecydowanych kolorów, nowoczesnego wzornictwa oraz dodatkowych funkcji. Są lekkie i wytrzymałe, wytwarzane z materiałów takich, jak stal szlachetna, karbon, tytan, tworzywa sztuczne. Czasomierze wyposażone są w paski z gumy, kauczuku, poliuretanu. Prawie wszystkie modele posiadają specjalne systemy antywstrząsowe i podwyższoną wodoszczelność. Nadają się do różnych aktywności, ekstremalnych sportów, dalekich podróży. Producenci nadają im dodatkowe funkcje stopera, wysokościomierza, krokomierza, barometru i wiele innych.

Odpowiednio dobrany zegarek nie jest gwarantem doskonałego wyglądu. Jednak wiele mówi o naszym podejściu do elegancji, stylu, szyku. Przy jego doborze warto kierować się również żelazną zasadą unikania podróbek, nawet tych wyglądających estetycznie.

Scroll to Top
Scroll to Top