urzeczeniekiermasz

„Urzeczenie” – kiermasz sztuki użytkowej, druga edycja

W  dniach 6 i 7 kwietnia (sobota, niedziela)  w Warszawie, w Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu 64, odbędzie się kiermasz sztuki użytkowej – „Urzeczenie”.

Godziny otwarcia: sobota 12.00-20.00, niedziela 10.00-18.00

Miejsce: z tradycjami kupieckimi, czyli hol Resursy Obywatelskiej. Do wybuchu II Wojny Światowej znajdowała się tam również Resursa Kupiecka i sklepy. Kiermasz „Urzeczenie” nawiązuje do tej handlowej tradycji.

Swoje przedmioty wystawi kilkudziesięciu twórców z całej Polski, a wśród nich projektanci mody, akcesoriów, biżuterii, ceramiki, zabawek, wyposażenia domu. W kiermaszu wezmą udział lokalni rzemieślnicy i twórcy hand-made. Znane i wschodzące marki oraz grupy twórcze.

Urzeczenie” to nowe trendy, niszowe wzornictwo, krótkie serie, łączenie tradycji z nowoczesnością.

 

Uwaga, uwaga! Dodatkowe atrakcje!

Wszyscy, którzy zawitają na kiermasz będą mogli zrobić gratisową przypinkę z grafik przygotowanych przez organizatorów lub z przyniesionych materiałów.

Artyści z Pracowni Sitodruku SITO na oczach publiczności będą drukować na tekstyliach. Niepowtarzalne wzory, zaprojektowane przez młodych twórców dodadzą charakteru waszym ubraniom. Śmiałkowie będą mogli wykonać wydruki samodzielnie!

A tylko w niedzielę na stoisku Papierowego Teatrzyku Kamishibai (tradycyjna japońska sztuka opowiadania) odbędzie się pokaz możliwości, jakie daje ta forma ilustrowanego opowiadania historii dla dzieci.

 

WYSTAWCY

IMKAdesign, czyli ceramika zaprojektowana przez Irminę Helak absolwentkę ASP we Wrocławiu na wydziale Ceramiki i Szkła. Irmina zajmuje się projektowaniem przedmiotów codziennego użytku: filiżanek, zestawów śniadaniowych, mis, pater, kubeczków, które zdobi unikatowymi wzorami. 

Katarzyna Harasym z pracowni Przezroczysta, jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (wydział Ceramiki i Szkła). Przez dwa lata studiowała także w Barcelonie. Jej instalacja szklana „Descamació-Złuszczenia” została przez The Corning Museum off Glass w Nowym Jorku za jedną najlepszych prac roku 2011 na świecie.

Kasia przyjedzie z Wrocławia po raz kolejny. Przywiezie szklane naczynia i biżuterię (Katarzyna tworzy przedmioty ze szkła z odzysku. Jej talerze, kubki powstają np. ze szklanych szyb drzwiowych z lat 60.).

Coxie (Anna Szejdewik) – malarka i ilustratorka, często działająca w przestrzeni publicznej, absolwentka Malarstwa oraz Architektury Wnętrz w Instytucie Sztuk Pięknych przy Uniwersytecie Zielonogórskim przywiezie z Wrocławia grafiki i ręcznie malowane koszulki.

Coxie łączy estetykę komiksu z realistycznym portretem, malarstwem oraz designem. Jej prace poruszają ważne kwestie począwszy od feminizmu, kobiecości po prawa zwierząt.

Art Kiosk, czyli galeria z sitodrukami z warszawskich i berlińskich pracowni. Ideą jej działań jest umożliwienie odbiorcom dostępu do sztuki młodych twórców, zwykle nieobecnej na oficjalnym rynku. „Niech wiszą na waszych ścianach! Zamiast masowo kopiowanych reprodukcji. Są na każdą kieszeń” – mówi właścicielka galerii Anna Dobrak.

Inżynieria Designu to ceramika, meble i akcesoria domowe projektowane przez duet Viol Orzechowską i Pawła Wiśniewskiego. W swoich projektach wykorzystują nowe technologie, nietypowe materiały i niekonwencjonalne rozwiązania. Ich meble zakwalifikowały się do wystawy pokonkursowej w konkursie Młodzi na start, organizowanym przez redakcję ELLE Decoration.

Scradeus – laureat konkursu „Street of Design 2012” zaprezentuje recykling artystyczny: bransolety z bajkami, pierścionki z fragmentami starego słownika, bransoletki z płyty głównej, wisiory z zegarkami. Stare koronki i mapy, przedwojenne guziki, klisze fotograficzne, komiksy, slajdy, bajki na rzutnik, a nawet przeterminowana posypka cukrowa…. Scradeus przywraca życie starym przedmiotom zamieniając je w oryginalną biżuterię. 

Papierowy Teatr Kamishibai zaprezentuje tradycyjną japońską sztukę opowiadania historii za pomocą obrazków wykonanych na kartonowych planszach wsuwanych do małego drewnianego parawanu-pudełka. Na kiermaszu można będzie kupić bazę, czyli pudełko-parawan, a także wydane przez Wydawnictwo Tibum książki dla dzieci w formie kart. W niedzielę zapraszamy na prezentację możliwości papierowego teatru.

Ekoista daje śmieciom drugie życie, przetwarzając butelki PET w biżuterię, którą niektórzy znawcy mody mylą z ozdobami rodem z Haute Couture. Jeden z naszyjników został wybrany do Etnokolekcji Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Projekt Mosko ponownie zachwyci nowoczesną, geometryczną biżuterią. Na wiosenną edycję przygotował nową kolekcję ze szkła.

Pojawi się MONOPOLKA, projektantka biżuterii. W opozycji do mdłej masówki nie bojąc się eksperymentów, odważnych zestawień materiałów zaprezentuje unikatowe i niekonwencjonalne pierścionki, naszyjniki i broszki.

Niektórzy wystawcy pojawią się tylko na jeden dzień. Dlatego warto zajrzeć i w sobotę, i w niedzielę.

Urzeczenie”:

wspiera dobre niszowe wzornictwo, małych twórców, lokalną przedsiębiorczość;

inspiruje;

oferuje przedmioty spoza masowej produkcji, a więc jest imprezą z kręgu fair bussinesu, wspierającą twórców, którzy zarabiają pieniądze, wkładając przede wszystkim swój czas i wysiłek, ustalając godne dla wszystkich stron marże, a także przyzwoite, niewygórowane ceny.

Więcej informacji o pozostałych wystawcach znajduje się na stronie

www.urzeczenie.pl/vol2

urze-vol2-rzeczy-new67 (1)

 

Scroll to Top
Scroll to Top