w stylu vintage

Jak urządzić dom w stylu vintage?

W modzie, fotografii, a przede wszystkim w aranżacji wnętrz – styl vintage, charakterystyczny dla lat 50, na nowo zjednuje sobie coraz więcej zwolenników. Ponadczasowy szyk, niepowtarzalność i nieco awangardy, przyciągają wszystkich tych, których znudziła wszechogarniająca prostota, schematyczność i jednolitość wystroju. Nic w tym dziwnego, gdyż aranżacja wnętrz w stylu retro, wyzwala kreatywność, pobudza wyobraźnie, dzięki czemu każdy z nas może nadać mieszkaniu wyjątkowy i indywidualny charakter. Jak zatem zabrać się za tę sztukę? Podpowiadamy w kilku krokach.

Więcej na temat stylu Vintage znajdziesz na Dommania.pl:
https://dommania.pl/artykuly/jak-uzyskac-imponujacy-styl-vintage-w-mieszkaniu

  1. Postaw na delikatność

Czas zapomnieć o monochromatycznych, zimnych wnętrzach i agresywnych, intensywnych kolorach. Biel lub inne jasne odcienie ścian sprawiają, że wnętrze jest przytulne, a ponadto pozwalają na wybór szerokiej gamy barw i wzorów oraz wyraźne wyeksponowanie dodatków, ozdób, nieodłącznych dla tego stylu. Poleca się jednak pozostanie w konkretnej, wybranej tonacji kolorystycznej. W takim otoczeniu meble retro będą prezentować się najbardziej korzystnie.

2. Otocz się tkaninami

Wielkie łóżko z baldachimem to jedno z pierwszych skojarzeń, jeśli chodzi o meble retro, jednak wymaga posiadania dużej przestrzeni. W mniejszych pomieszczeniach, poza tapczanem, równie dobrze sprawdzą się łóżka drewniane lub metalowe, na których główną rolę odegra wzorzysta narzuta. Miękki dywan, falbanki i koronki, a także zasłony, które możesz pofarbować na wybrany kolor, przywołają klimat tamtych czasów w każdej sypialni.
Nie należy zapominać o materiale tkanin – w stylu vintage dominują matowe faktury lnu, zostawiając trochę miejsca dla lekko lśniących aksamitów, bawełny i poliestru.

3. Bądź uważny

Choć producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, oferując wiele mebli, przypominających wyglądem te sprzed wieku, warto poszukać przedmiotów, które mają określoną historię. Antyki – sekretarzyki, toaletki, gramofony, a nawet stare płyty winylowe lub biblioteczki – są stałą częścią pchlich targów, często także można je zdobyć na aukcjach internetowych. Unikatowość, estetyka i solidne wykonanie dają im przewagę nad wyposażeniem z popularnych sieciówek.

4. Twórz

Strych lub piwnica to miejsca, które zazwyczaj wypełnione są rodzinnymi starociami, o których warto sobie przypomnieć. Niektórym z nich można podarować drugie życie.  Stary fotel, wzbogacony o kolorową tapicerkę lub drewniane krzesło, wymagające pomalowania – przy niewielkim nakładzie finansowym, używając wyobraźni, możemy stworzyć własne, niepowtarzalne meble retro. Renowacja to świetnie ćwiczenia kreatywności i zabawa, z której płyną niepodważalne korzyści dla środowiska.

5. Oszukaj czas.

Twoje meble są zbyt współczesne? Dzięki woskowi, papierowi ściernemu, bejcy i farbie nie ma przeszkód, żeby sprawić, by wyglądały retro. W końcu stylizacja to też forma uwielbiania dla konkretnego stylu, prawda?

Vintage to urokliwy klimat, tworzony ze zlepków historii, sentymentalizmu i romantyzmu. Poprzez zaklęte w czasie, stare bibeloty, pamiątki przekazywane z pokolenia na pokolenie, otacza magią i tajemnicą, wzbudza emocje. Najważniejsze jednak jest to, że pozwala marzyć, a nigdzie nie marzy się piękniej niż we wnętrzu stworzonym z wyobraźni i dlatego vintage stało się stylem ponadczasowym.

Scroll to Top
Scroll to Top