Strona główna » Blog » Jak urządzić dom w stylu amerykańskim

Jak urządzić dom w stylu amerykańskim

Co jest takiego w amerykańskim stylu aranżacji wnętrz, że tak nas pociąga? Z jednej strony wydaje się, że znamy go bardzo dobrze z filmów zza oceanu, a jednak czy potrafimy zdefiniować elementy, które czynią go wyjątkowym?

 Na pewno jest zróżnicowany, tak jak wewnętrznie zróżnicowane są Stany Zjednoczone i rozgałęzia się na różne stylistyczne podgatunki jak hampton, aspen czy american glamour.  

Może zatem pytanie powinno brzmieć inaczej: czy potrafimy stwierdzić, które elementy są charakterystyczne dla amerykańskiego stylu jako całości? Co składa się na tę wyjątkową, amerykańską stylistykę sprawiającą wrażenie harmonii, elegancji i rodzinnego ciepła?

Jedną z ważniejszych cech stylu amerykańskiego jest mocno zaakcentowany luksus. Przejawia się on w wysokiej jakości używanych materiałów, przywiązaniu do drobnych detali i finezyjnych kształtach. Amerykańskie wnętrza pełne są elegancji, nie wyglądając przy tym, jak skanseny – ten luksus jest funkcjonalny, w elegancji jest miejsce na liczną rodzinę.

Kolejną ważną cechą jest duża przestrzeń. Amerykańskie domy budowane są w oparciu o otwarte plany. Z jednej strony jest to uwarunkowane historycznie – pierwsi osadnicy na nowym lądzie zwyczajnie korzystali z ,,pustego” kontynentu budując rzadko rozstawione, duże domy, w których panowały otwarte przestrzenie. Z drugiej strony chodzi o funkcjonalność, na którą można sobie pozwolić przy odpowiednim budżecie. Duża ilość szafek, wyspa na środku kuchni, kanapa na środku salonu – funkcjonalność i wygoda, na którą jest miejsce w sporych, otwartych wnętrzach.                                                                                              

Równie ważna, jak luksus i funkcjonalna przestrzeń jest rodzinna atmosfera i przytulność. Amerykańskie wnętrza zdobywają ją głównie dzięki dodatkom. Mnóstwo poduszek, dywanów i pledów oraz obowiązkowy kominek będący jednocześnie podstawą pod rodzinne zdjęcia sprawiają, że nie potrzeba bujnej wyobraźni, by oglądając tak zaaranżowane wnętrza i mieć przed oczyma obraz szczęśliwej, amerykańskiej rodziny.

Materiały, które dominują w typowych, amerykańskich domach to przede wszystkim drewno np. drewniane podłogi, duże komody i kredensy na zastawę. Znajdziemy również sporo elementów lustrzanych, zwłaszcza we wnętrzach utrzymanych w stylu nowojorskim- w klimacie glamour. Poza tradycyjnymi lustrami, które mają przede wszystkim optycznie powiększyć dość małe mieszkania w NY, obecne są również lustrzane szafki nocne i ramki na zdjęcia.

Kolorystyka oscyluje wokół ciepłych barw – beżu, karmelu, ale też chłodnej bieli i błękitu jak w stylu Hampton. Wszystko zależy od tego, jakie meble i dodatki planujemy zakupić, urządzając nasz dom. Bardzo duży ich wybór znajdziemy w salonach Open Space Interiors, który to jest przedstawicielem na polski rynek wielu amerykańskich firm meblarskich.

www.ospace.com.pl

 

2018-02-15T10:40:37+00:0015 lutego 2018|Styl|