zegarmistrzlodz.com.pl

Strona główna » Blog » Urszula Jaworska o białaczce – odc. 2 audio

Urszula Jaworska o białaczce – odc. 2 audio

Poprzednio opowiadałam państwu, czym jest białaczka. Okazuje się, że wykrycie białaczki nie jest takie trudne. Jeśli już się okaże, że mamy objawy, te o których mówiłam, jeśli nasze samopoczucie wskazuje, że coś się dzieje z nami, z naszym organizmem, to najprostszym, najtańszym badaniem jest zrobienie morfologii krwi.

Wysłuchaj audycji

poprzedni odcinek znajdziesz tutaj

Proszę pamiętać, idąc do lekarza pierwszego kontaktu: morfologia jest takim profilaktycznym badaniem, które każdy z nas powinien przynajmniej raz w roku zrobić. I jeśli idziemy w ramach profilaktyki, nic się nie dzieje, dobrze się czujemy, to trzeba umieć namówić lekarza, żeby zlecił morfologię. Jeśli źle się czujemy i są objawy, o jakich mówiłam, to wtedy trzeba o tych objawach opowiedzieć lekarzowi i lekarz ma obowiązek wykonać morfologię.

Morfologia musi być zrobiona z rozmazem, do tego mocz i OB. Dopiero pełen wynik takich badań daje lekarzom obraz tego, jakie mogą być powody złego samopoczucia. Jeśli lekarz pierwszego kontaktu stwierdzi, że rzeczywiście coś z wynikami badań jest nie tak, to albo sam może pokusić się o rozpoznanie, albo kieruje nas do lekarza hematologa czy też onkologa, w zależności od tego, co tam w tej morfologii zobaczy.

Morfologię można zrobić u lekarza rodzinnego. Można też w badaniach zlecanych przez pracodawcę, co niestety nie jest jeszcze obowiązkiem w ramach medycyny pracy, ale to wszystko zależy od pracodawcy: czy pracodawca zleci to lekarzowi medycyny pracy, czy nie. Jeśli tak, to fajnie, trzeba u lekarza medycyny pracy (do którego chodzimy raz na dwa, trzy lata, w zależności od stanu naszego zdrowia i wykonywanej pracy), upomnieć się o te badania. Lekarz medycyny pracy powinien je zrobić, jeśli umowa go do tego zobliguje.

Jeśli się okaże, że ani lekarz medycyny pracy, ani lekarz rodzinny, bo nie jesteśmy na tyle asertywni, żeby wymusić te badania od tych lekarzy, to zawsze możemy iść prywatnie. Takie badanie to jest koszt paczki papierosów, ono kosztuje 12-13 złotych i to nie jest wielki wydatek, a za tym stoi nasze życie. Mamy 3 możliwości wykonania takiego badania, jest jeszcze czwarta. Każdy, kto jest honorowym dawcą krwi, kiedy idzie na oddanie krwi, to tam jest obowiązkowo badana morfologia. Tylko że ta morfologia jest wykonywana tylko na potrzeby dawstwa krwi, to nie daje pełnego obrazu, ale kiedy okaże się, że nas zdyskwalifikują w danym dniu, to jest obowiązek stacji krwiodawstwa, że powinni nam wydać wyniki badań. Wtedy, z tymi wynikami badań, idziemy do lekarza pierwszego kontaktu i prosimy o dalszą diagnostykę.

Drodzy państwo, jeśli my sami tego nie dopilnujemy i nie będziemy świadomi tego, jak o siebie zadbać, to najlepszy lekarz na świecie nam nie pomoże. Niestety, tak jest, że w większości wypadków choroby są niewykrywane nie dlatego, że lekarz nie chce czy nie ma obowiązku, tylko my sami z jakiegoś powodu: albo nie mamy czasu, albo się boimy, albo nie chcemy iść, i tak naprawdę w większości wina leży po naszej stronie.

2018-03-14T10:30:04+01:0016 września 2011|Zdrowie|

Może zainteresuje Cię również: