Trądzik i makijaż – czy takie połączenie jest bezpieczne?

Strona główna » Blog » Trądzik i makijaż – czy takie połączenie jest bezpieczne?

Trądzik i makijaż – czy takie połączenie jest bezpieczne?

Od dłuższego czasu borykasz się z takim problemem jak trądzik? Odmian tej przykrej choroby skóry jest wiele i każda z nich, bez względu na podłoże, jest wyjątkowo uciążliwa oraz zazwyczaj trudna w leczeniu. Trądzik ma to do siebie, że jest dolegliwością bardzo widoczną, bowiem występuje przede wszystkim na twarzy. Na pewno w związku z tym kusi Cię, aby w jakiś sposób go zatuszować i zyskać tym samym komfort psychiczny. Powstaje tylko zasadnicze pytanie o to, czy trądzik i makijaż to dobre połączenie?

Wrażliwa cera trądzikowa

Cera trądzikowa to cera wyjątkowo problematyczna i wrażliwa. Niewiele trzeba, aby znacząco jej zaszkodzić i pogorszyć jej stan. Niestety wiele osób borykających się z trądzikiem, popełnia podstawowe błędy w pielęgnacji i myśląc, że rozwiązuje problem, w rzeczywistości go pogłębia. Jeśli chcesz właściwie zatroszczyć się o swoją skórę twarzy, musisz wiedzieć, czego robić nie możesz.

Chyba najbardziej zasadniczym błędem jest intensywne wysuszanie skóry przy pomocy preparatów na bazie alkoholu. Takie działanie przynosi pozytywne efekty, czyli matową skórę (bez nieestetycznego efektu błyszczenia), jedynie na chwilę, a później trądzik się nasila. Dlaczego tak się dzieje? Z tej prostej przyczyny, że gruczoły łojowe, które już i tak nie pracują prawidłowo, zmuszone są do jeszcze większej produkcji sebum w celu utrzymania nawilżenia skóry. Poza tym źle dobrane kosmetyki dodatkowo podrażniają cerę i mogą się przyczynić do kolejnych wyprysków i stanów zapalnych.

Następna kwestia to brak nawilżenia „z zewnątrz”, w postaci kremu. Tymczasem każda skóra, także ta tłusta i trądzikowa, potrzebuje nawilżenia! Jedyna różnica jest taka, że krem powinien być delikatny, musi mieć lekką konsystencję i cechować się szybkim wchłanianiem, co zniweluje ryzyko zatykania porów. Dzięki dobremu kremowi skóra jest stale nawilżona i gruczoły łojowe nie muszą tak intensywnie pracować.

Cerze trądzikowej nie służą gorąca woda ani opalanie – pod wpływem ciepła gruczoły zostają pobudzone do wzmożonej pracy. Wracając natomiast do tematu kosmetyków, źle wykonany makijaż, przy pomocy nieodpowiednich produktów, również może spowodować nasilenie trądziku.

 

Cała prawda o makijażu cery trądzikowej

 Zdania są tutaj podzielone. Wiele osób uważa, że w przypadku trądziku nie powinno się stosować makijażu, ale są i tacy, którzy są jego wielkimi zwolennikami. Jak zatem jest naprawdę? Trochę racji ma zarówno jedna i druga strona. Wspomniane źle dobrane kosmetyki i nieodpowiednia technika robienia makijażu cery trądzikowej mogą bardzo zaszkodzić.

W związku z tym każdy, kto walczy z trądzikiem i chce go zatuszować, koniecznie musi sięgnąć po kosmetyki dedykowane właśnie tego typu cerze. Dotyczy to w szczególności podkładów i pudrów. Te zwykłe, które nie szkodzą np. cerze normalnej czy suchej, są zdecydowanie za ciężkie dla cery trądzikowej. Ich składniki mogą podrażniać skórę, a zbyt gęsta konsystencja będzie powodowała zatykanie porów.

Jeśli wybierzesz jakościowe kosmetyki do cery trądzikowej i będziesz właściwie pielęgnować skórę, możesz stosować makijaż. Pamiętaj, że jego podstawą jest dobra baza w postaci kremu nawilżającego. Dopiero kiedy się wchłonie, możesz przejść do nakładania podkładu. Najlepiej zacznij od zakrycia najbardziej problematycznych miejsc korektorem. Sam podkład stosuj z umiarem, bo zbyt duża ilość rzuca się w oczy i nie wygląda atrakcyjnie. Wybierz też odpowiedni kolor – zbyt ciemny podkład i puder w stosunku do Twojego odcienia skóry nie stworzą naturalnego makijażu. Jeśli chcesz zyskać więcej informacji na temat tego, jak dbać o cerę trądzikową, zajrzyj na dermo.expert . Nigdy nie zapominaj o dokładnym demakijażu na koniec dnia oraz o aplikacji specjalnego kremu na noc, który właściwie nawilży i odżywi skórę.

2017-03-10T11:50:13+00:00 10 marca 2017|Uroda|

1 komenarz

  1. Olka 20/03/2017 w 10:26 - Odpowiedz

    Ja nie mam strasznie trądzikowej skóry, wyskakują mi czasami pojedyncze wypryski. Ogólnie pod makijaż używam kremu nano one, bo dobrze się wchłania i utrzymuje make up. Do tego działa również na te niedoskonałości. Ale nie używam fluidów, bo one skutecznie zamykają pory i skóra nie może przez to oddychać. Jak już się maluje to tylko delikatnie pudrem. Do tego wiadomo ważny jest też odpowiedni demakijaż.

Zostaw komentarz