Technologia w służbie odzieży

Zaawansowane urządzenia otaczają nas ze wszystkich stron w życiu codziennym. Korzystamy z nowoczesnych tabletów, lodówek, które zamawiają produkty, jeśli się skończą nasze zapasy, samochody same parkują, a telewizory mają dostęp do internetu i bez naszej ingerencji aktualizują swoje oprogramowanie. Rozwój technologiczny nie ominął także przemysłu odzieżowego. Ubrania, z których korzystamy coraz częściej aktywnie wspierają funkcje naszego organizmu, a dzieje się to właśnie dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii, zarówno przy projektowaniu czy testowaniu, jak i na etapie produkcji odzieży.

W przeszłości ubrania były wykonywane wyłącznie ręcznie, z wykorzystaniem igły i nici. Wynalezienie maszyny do szycia w XIX wieku znacznie usprawniło i przyspieszyło proces produkcji. Współcześnie do uszycia niektórych ubrań nici stały się niepotrzebne. Technologia bezszwowa tzw. seamless polega na odpowiednim tkaniu przędzy. Odzież seamless jest bardzo wytrzymała, nie pruje się, a ponieważ nie zawiera standardowych szwów, pozwala uniknąć ucisków i otarć. Dlatego też technologia bezszwowa stosowana jest do produkcji ubrań przylegających do ciała (np. odzież termoaktywna Gatta Active), czy nawet modelujących sylwetkę.

Jedne z najczęściej stosowanych w przemyśle włókienniczym przędze polipropylenowe, po licznych badaniach i testach zostały udoskonalone – teraz mogą posiadać właściwości „oddychające”. Dzięki zastosowanej budowie kanalikowej włókna odprowadzają nadmiar potu wydzielanego podczas wzmożonego wysiłku, przy jednoczesnym zapobieganiu stratom ciepła. Testy przeprowadzone kamerą termowizyjną udowadniają, że włókna kanalikowe mają lepsze właściwości termoizolacyjne niż próbki o innej budowie (bez kanalików, bądź owalne). Okazuje się, że w trakcie wykorzystania wykonanej z nich odzieży występuje największa różnica pomiędzy temperaturą ciała, a temperaturą na powierzchni podkoszulka. Co więcej, wprowadzenie wewnątrz przędzy jonów srebra powoduje, że tkanina staje się bakteriostatyczna. Dzięki temu zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu.

Naukowcy stale pracują nad udoskonalaniem procesów produkcyjnych oraz materiałów wykorzystywanych w przemyśle odzieżowym. Włókna są tak modyfikowane, aby uzyskały odpowiednie właściwości. Być może już niedługo zostaną wyprodukowane koszulki, które nie tylko ochronią przed szkodliwym wpływem środowiska, ale być może będą leczyć cały organizm.

Monika Kazimierczak, Brand Manager Gatta Active

Scroll to Top
Scroll to Top