Technologia LED

Wprowadzenie technologii LCD było przełomem na rynku telewizorów oraz monitorów, jednak producenci nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Ich najnowszym dzieckiem jest technologia LED. Co prawda pierwsze modele pojawiły się już 8 lat temu, ale dopiero od dwóch-trzech lat są w zasięgu portfela przeciętnego Kowalskiego, a sama technologia została udoskonalona, dzięki czemu może konkurować z popularnymi LCD oraz plazmą.
Nie będziemy wkraczać w sposób działania technologii, ponieważ jest bardzo skomplikowana. Wystarczy wspomnieć, że LED jest technologią bliźniaczą do LCD. Zajmijmy się tym, co najważniejsze.

Co przeciętnemu odbiorcy dają telewizory LED? Ich największą zaletą jest żywotność oraz niskie zużycie energii. Szczególnie ważne jest niskie zużycie energii – zakup telewizora to nie tylko pieniądze zostawione w sklepie, ale także późniejsze rachunki za prąd, które są konsekwencją zapotrzebowania na prąd. W tej kategorii LED zdecydowanie zostawia w tyle plazmę oraz nieco wygrywa z LCD.
Słabością standardowych telewizorów LCD było niskie nasycenie kolorów, co było szczególnie widoczne przy wyświetlaniu barwy czarnej. Problem ten rozwiązują diody LED – kolory są nasycone, a czerń jest w końcu czernią. Szybki czas reakcji zapewnia brak efektu smużenia nawet w dynamicznych scenach.
Technologia wykorzystana w telewizorach LED jest efektywna (nasycenie kolorów, częstotliwość odświeżania) oraz przyjazna środowisku (niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną).

Scroll to Top
Scroll to Top