Tanie ubrania

Tanie ubrania oznaką świadomości konsumenckiej

Jeszcze jakieś dwie dekady temu głośne przyznanie się do tego, że kupuje się i ubiera w używane lub tanie ubrania należało do towarzyskiego faux pas. Dziś jest zupełnie odwrotnie – taka postawa świadczy o większej świadomości konsumenckiej i odpowiedzialnej postawie.

Ubrania – za co płacimy?

Tanie ubrania to obecnie synonim świadomego konsumenta, który wie za co i ile płaci. Ubrania, które widzimy na witrynach sklepowych, często osiągają niebywałe ceny w porównaniu z ich realną wartością. Dlaczego tak się dzieje, zwłaszcza, gdy mówimy o standardowych ogólnodostępnych publicznie markach i sklepach sieciowych, które nie oferują towarów luksusowych, jak domy mody, lecz zwykłe, wydawałoby się tanie rzeczy. Wszystkie ubrania są szyte w Chinach, Indiach, i innych krajach Azji. Jeżeli odnajdziemy hurtownika w Azji, okaże się, że sukienka jednej z wiodących marek na europejskich rynkach jest u niego warta 5-10 zł, podczas gdy już w sklepie firmowym kosztuje 120-250 zł. To niestety nawet nie 10 razy więcej… Skąd takie ceny? Przecież nie za transport. Otóż w cenie naszego ubrania wliczona jest również cena za markę, kwota, jaką poniesie sklep, gdy ubranie zwrócimy, również cena ubrań kradzionych każdego dnia w sklepie lub niszczonych, itd., itd. Za te wszystkie czynniki płacimy kupując każdą rzecz. Dodatkowo niestety nie mamy gwarancji, że wyprodukowane ów ubrania zostały w sposób fair trade – że krawiec dostał odpowiednią wypłatę.

Tanie ubrania – to same wzornictwo, te same materiały, ta sama jakość – cena dużo niższa!

Obecnie coraz więcej młodych ludzi wybiera świadomy konsumpcjonizm. Objawia się to na wielu płaszczyznach – segregujemy śmieci, dbamy o środowisko, kupujemy zdrowe produkty żywnościowe, jedzenie kupujemy w sklepach z lokalną żywnością, warzywa i owoce od rolników, dbających o ekologię, czytamy etykiety na jedzeniu i ubraniach, staramy się przedłużać życie produktów – jednym słowem – kupujemy odpowiedzialnie. Dlatego w przypadku ubrań również decydujemy się na inne rozwiązania. Nic nie tracąc na stylu możemy ubierać się zarówno w second handach, jak i w sklepach z tanią odzieżą (sklepach internetowych, np. TXM lub u polskich producentów). W pierwszym przypadku przedłużamy życie danego ubrania zakładając je ponownie, co stoi za ideą ekologicznego podejścia do życia. W Anglii second handy, czyli sklepy z modą vintage, są obecnie tak popularne, że celebryci odwiedzają równie często co domy mody. Natomiast sklepy z tanią odzieżą charakteryzują się tym, że przeważnie nie biorą żadnych dodatkowych opłat za obsługę odzieży. Płaci się za ubranie, którego jakoś jest identyczna, co znanych powszechnie marek. Dlatego warto się zastanowić na czym nam zależy i co pragniemy wspierać. Wybierając mądrze nasz styl na tym nie straci, a portfel stanowczo wygra!

Scroll to Top
Scroll to Top