Szpilki

Szpilki – przekleństwo czy błogosławieństwo?

Szpilki są jak mała czarna. Nigdy nie wychodzą z mody i każda kobieta powinna mieć w szafie przynajmniej jedną parę. Noszenie butów na obcasach ma wiele zalet, ale kobietom kojarzy się głównie z bólem, zdrętwiałymi palcami i otarciami. O tym, jakie kroki podjąć, aby wytrzymanie całego dnia na szpilkach nie było wyczynem na miarę wspinaczki na Kilimandżaro, mówi Franz Gondoin, podolog z Kliniki Ruchu.

Szpilki nie bez powodu są od wielu lat uważane za jedne z największych przyjaciół kobiety. Noszenie butów na obcasie zmienia proporcje, optycznie wydłuża nogi, wysmukla sylwetkę. Taka poprawa w wyglądzie wpływa także pozytywnie na poczucie pewności siebie, które szybuje do góry. Niestety pozytywne aspekty chodzenia na obcasie przeplatają się z tymi negatywnymi. Częste noszenie szpilek to przede wszystkim większe ryzyko urazów, które mogą mieć znamienny wpływ na kondycję i zdrowie. Narażone są nań szczególnie stopy, ale często można się także spotkać z uszkodzeniami kolan, bioder a nawet zwyrodnieniami kręgosłupa. Kobiety niesłusznie bagatelizują te problemy, uważając, że w imię pięknego wyglądu po prostu trzeba cierpieć. A tymczasem doza codziennej pielęgnacji, wybór właściwego obuwia i kilka prostych ćwiczeń mogą naprawdę zdziałać cuda.

*Badania przeprowadzone przez Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Podologów oraz Amerykańskie Ortopedyczne Towarzystwo Stopy i Kostki

Jak wybrać dobre buty na obcasie?

Szpilki jako gatunek obuwia, zajmują w rankingach niewygodny pierwszą, mało chlubą pozycję. Zastosowanie się do kilku prostych zasad, może jednak całkowicie odmienić pogląd na tę kwestię. Jakie nawyki pielęgnować, aby już nigdy więcej nie wracać do domu na bosaka ?

  1. Obuwnicze zakupy – najlepiej po kilku godzinach na nogach

Rano stopa jest wypoczęta i wąska. W późniejszych godzinach jej kształt zmienia się – staje się ona bardziej płaska i szersza, przez co dużo łatwiej dobrać wygodne obuwie.

  1. Stawiaj na dobre wsparcie dla pięt

Przy zakupie należy uważnie sprawdzać, czy cała pięta swobodnie spoczywa na płaskiej części buta nad obcasem. Gwałtowny spadek powoduje zsuwanie stopy i przykurczanie palców, które próbują utrzymać stopę w obuwiu.

  1. Podeszwa ma znaczenie!

Wygodne obuwie powinno cechować się stosunkowo elastyczną podeszwą, która umożliwia zginanie buta w najszerszym miejscu stopy. Unieruchomiona stopa traci swoje właściwości, a chód w takich butach zmusza do nieestetycznego i niezdrowego uginania kolan.

  1. Wrzuć na luz…

Stopa w przymierzanym bucie powinna mieć na tyle dużo swobody, aby mogła prawidłowo pracować, czyli zginać się w konkretnych miejscach. But nie powinien również uciskać.

  1. Dobry obcas to podstawa

W dobrej parze szpilek obcas powinien być umocowany centralnie na środku pięty. Warto pamiętać też o zależności: im grubszy obcas, tym większa stabilność oraz im niższy obcas – tym większy komfort i równowaga.

  1. Kształt platformy zachodu wart

Przy wyborze butów z platformą ważne jest, aby była ona lekko zaokrąglona do góry przy czubku. Takie udogodnienie umożliwi swobodną pracę stawu kolanowego. Chód będzie dzięki temu dużo bezpieczniejszy i bardziej swobodny.

  1. Kluczowa rola jakości

W 9 na 10 przypadkach winę za problemy ze stopami ponosi złe obuwie. Z tego powodu warto czytać oznaczenia na butach i wybierać obuwie wykonane z naturalnych materiałów, które z czasem dostosuje się do kształtu stopy. Wysoka cena nie zawsze jest gwarancją jakości.

A gdy mimo wszystko nadal towarzyszy nam ból?

Wędrówkę po gabinetach warto zacząć od podologa. Ze względu na słabą znajomość tej profesji, pomocy w rozwiązaniu problemu szukamy w pierwszej kolejności u ortopedy, fizjoterapeuty, masażysty, używając przy tym całej masy środków doraźnych. Stopy pomagają nam się przemieszczać i utrzymują nasz ciężar przez cały dzień – z tego powodu tak ważne jest obuwie, które wybieramy. Wiele problemów jest powiązanych ze złym doborem i jakością butów. Rozwiązaniem dolegliwości mogą być ręcznie przygotowywane wkładki do butów. Nie należy ich mylić z takimi, które można dostać w każdym sklepie obuwniczym – są one przygotowane według uniwersalnego wzorca, więc nie pomogą w rozwiązaniu konkretnego problemu. Wkładki powinny zostać wykonane indywidualnie do jednej pary obuwia. Materiały wybrane do stworzenia wkładki powinny cechować się różną grubością, sprężystością i miękkością dopasowaną do dolegliwości pacjenta. Oczywiście nie wszystkie problemy da się rozwiązać w ten sposób, ponieważ ból biodra czy kolana nie zawsze związany jest ze stopami. Czasami konieczne może okazać się leczenie ortopedyczne lub rehabilitacja. Jeśli mamy jednak pewność, że nie doznaliśmy żadnej kontuzji a podczas chodzenia wciąż towarzyszy nam ból, diagnozę warto rozpocząć od stóp.

***

O autorze

Franz Gondoin, francuski podolog specjalista Kliniki Ruchu w Warszawie. Prowadzi konsultacje podologiczne oraz ręcznie wytwarza wkładki ortopedyczne. Absolwent Ecole Supérieure de Masseurs-Kinésithérapeutes et Pédicurie-Podologie w Saint-Ouen. Od 3 lat mieszka w Polsce.

fashion-601557_640

Scroll to Top
Scroll to Top