rozstępy

Kto jest szczególnie narażony na rozstępy?

Rozstępy to problem, który dotyczy głównie młodych kobiet, cierpi na nie już ponad 70% z nich, a w trakcie ciąży liczba ta rośnie nawet 90%. Ale z problemem tym boryka się też 40% mężczyzn, choć oni przykładają do niego mniejszą wagę.

Rozstępy powstają w wyniku rozrywania włókien kolagenu i elastyny zawartych w skórze. Pierwszym objawem jest delikatne swędzenie skóry w okolicach miejsc, gdzie rozstępy najczęściej występują, tj. brzuch, uda, piersi czy pośladki.

Do grup największego ryzyka wystąpienia rozstępów należą:

kobiety w ciąży – nagły wzrost masy ciała i objętości piersi w połączeniu z buzującymi hormonami powoduje, że przeciążona skóra nie nadąża produkować kolagenu a istniejących włókien jest zbyt mało więc zaczynają się one naprężać, a w końcu pękają;

młodzież w okresie dojrzewania – problem ten dotyczy zwłaszcza chłopców, którzy w pewnym okresie doświadczają gwałtownego skoku wzrostu. Z reguły rozstępy pojawiają się u nich na skórze pleców, która rozciąga się w tym czasie najszybciej;

kobiety, których matki również miały rozstępy – w tym przypadku przyczyna jest co prawda hormonalna, ale udowodniono już, że zaburzenia hormonalne powodujące rozstępy, są uwarunkowane genetycznie. Jeśli więc matka miała rozstępy, to jest bardzo prawdopodobne, że córka również będzie je miała;

osoby na diecie – gwałtowny spadek masy ciała, może mieć dokładnie taki sam skutek, jak jej nagły przyrost. Skóra nie nadąża z dostosowaniem się do zmieniającej się objętości ciała i włókna kolagenu ulegają zmiażdżeniu.

Szczególnie niebezpieczne są drakońskie diety, które powodują ekspresowy spadek masy. Tak samo niebezpieczny jest efekt jo-jo – wszelkie nagłe zmiany masy ciała, zwłaszcza następujące szybko po sobie, będą zabójcze dla skóry brzucha, ud czy pośladków;

sportowcy – u osób, które uprawiają sporty siłowe i odbywają intensywne treningi na siłowni w połączeniu z zażywaniem specjalnych odżywek, może wystąpić gwałtowny przyrost masy mięśniowej. Efekt może być dokładnie taki sam, jak w przypadku nagłego przytycia.

Mechanizm powstawania rozstępów jest tu praktycznie taki sam jak u osób z efektem jo-jo oraz kobiet w ciąży czyli przeciążona skóra nie nadąża produkować kolagenu a istniejących włókien jest zbyt mało więc zaczynają się one naprężać, a w końcu pękają.

Dobrym rozwiązaniem na rozstępy jest regularne stosowanie odpowiedniego kremu lub maści. Na tej stronie możesz poczytać o tym więcej.

Scroll to Top
Scroll to Top