Szalony weekend z muzyką czas zacząć

Dzisiaj, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, rusza polska edycja największego na świecie festiwalu popularyzującego muzykę klasyczną „Szalone Dni Muzyki 2013 – muzyka francuska i hiszpańska”, którego głównym organizatorem w Polsce jest Orkiestra Sinfonia Varsovia. To weekendowe szaleństwo muzyczne – w ciągu trzech dni (27-29.09) odbędzie się 60 koncertów (!), podczas których wystąpi 1000 artystów z całego świata. Koncert inauguracyjny rozpocznie się o godzinie 19:00 w Sali Balzac.

Jeszcze tylko ostatnie próby generalne i szalony festiwal ruszy pełną parą. Debussy, Bizet, Ravel, Albeniz, Fauré, Poulenc, De Falla i Rodrigo to kompozytorzy, których utwory będą najczęściej wykonywane podczas trzech dni koncertowego szaleństwa.

Pierwsze dźwięki zagra dziś o 18:00 wiolonczelistka Anna Papierz z Orkiestrą Szkoły Muzycznej II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie, pod dyrekcją Iwony Borcuch. Na ten, jak i inne koncerty odbywające się w namiocie koncertowym Gaudi, wstęp będzie bezpłatny. Występować tam będą głównie Młodzi Wykonawcy – zespoły i soliści z 11 szkół z całej Polski, które wygrały w konkursie organizowanym przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia i Centrum Edukacji Artystycznej.

Do Sali Gaudi organizatorzy festiwalu zapraszają również na koncerty Sekstetu Perkusyjnego PercuCircus, zespołu The New Trio oraz na pokaz formacji Café Cortao Compañia Flamenca (sobota, godz. 20:30), który zakończy się warsztatami flamenco dla publiczności!

Koncert inauguracyjny w Sali Balzac (na 1600 miejsc). Usłyszymy m.in. pełne humoru scherzo symfoniczne Uczeń czarnoksiężnika Dukasa w wykonaniu Sinfonii Varsovii i przedstawicieli Młodych Wykonawców (uczestników projektu Akademia Sinfonia Varsovia i uczniów szkół muzycznych) pod batutą Jean-Jacques Kantorowa. Na największej festiwalowej scenie pojawią się też światowej sławy artyści: Philippe Giusiano (fortepian), Lucero Tena (kastaniety) i Cañizares Flamenco Trio (gitara, taniec, palmas).

W sobotę już od samego rana szykuje się uczta dla miłośników muzyki symfonicznej. W Sali Balzac wystąpią pianiści Claire Desert i Florent Boffard z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus (godz. 11:00). W programie m.in. Koncert na dwa fortepiany d-moll Poulenca – utwór motoryczny, żywy, przesycony jazzowymi harmoniami. Niesztampową propozycją może się okazać także inne dzieło tego kompozytora – Histora Babara, małego słonia na głos recytujący i orkiestrę.

Chwilę później (godz. 11:30), w malowniczej Sali Picasso, która na co dzień jest niedostępna dla publiczności, będzie można usłyszeć m.in. Danse macabre Saint-Saëns’a w interpretacji Młodych Wykonawców. Po tym koncercie warto udać się do Sali Proust, którą wypełnią dźwięki m.in. słynnego Popołudnia Fauna Debussy’ego w wersji na flet i fortepian. W tej samej sali o godz. 14:30 wystąpi z recitalem francuska pianistka Claire Desert, która porusza słuchaczy wdziękiem i głębią interpretacji.

Wczesnym wieczorem, o godz. 19:00 i 20:00, organizatorzy festiwalu zapraszają do foyer przy Sali Proust na wyjątkowe Spotkania z instrumentami – będzie można poznać „Kolorowy świat perkusji” i „Wszystkie odcienie gitar”.

Ostatni sobotni koncert (Sala Picasso, godz. 21:00) zachwyci miłośników muzyki kameralnej. Znakomici i uznani artyści: Augustin Dumay (skrzypce) i Michel Dalberto (fortepian) z towarzyszeniem Quatuor Modigliani wykonają poruszające dzieło o przepięknej melodyce – Koncert na skrzypce i fortepian Chausson’a.

Niedziela zapowiada się równie interesująco i różnorodnie pod względem programowym. Warto zwrócić uwagę na recitale znakomitych pianistów: Michela Dalberto (Sala Proust, godz. 11:00), Luisa Fernando Péreza (Sala Picasso, godz. 16:00) i Philippe’a Giusiano (Sala Proust, godz. 18:00).

Wielbicieli znanych melodii zachwycą utwory Bizeta: suita nr 2 Arlezjanka w wersji na orkiestrę dętą (Sala Eiffel, godz. 14:30) i Habanera z suity Carmen (Sala Balzac, godz. 13:00). Podczas tego samego koncertu, w Sali Balzac, popisowe dzieła na skrzypce i orkiestrę – Tzigane Ravela i Introdukcja i rondo Caprocioso Saint-Saëns’a wykonają młodzi artyści ze szkoły muzycznej w Gdańsku. W chwilę zadumy wprowadzą słuchaczy dźwięki Requiem Faure w interpretacji orkiestry i chóru z wrocławskiej szkoły muzycznej (Sala Picasso, godz. 11:30).

W niedzielę nie można przegapić wyjątkowego koncertu symfonicznego z pokazem animacji filmowej wybitnego polskiego performera – Mariusza „Wilka” Wilczyńskiego do Karnawału zwierząt Saint-Saëns’a w wykonaniu Sinfonii Varsovii pod batutą Arie van Beeka (Sala Balzac, godz. 11:00).

Szalone Dni Muzyki 2013 – muzyka francuska i hiszpańska
27-29 września 2013 roku
3 dni – 60 koncertów – 1000 artystów

szalonedni

Bilety w cenie 7 i 10 zł dostępne są w kasach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, w sprzedaży internetowej www.teatrwielki.pl i www.ebilet.pl  oraz w punktach e-Bilet. Szczegóły na: www.szalonednimuzyki.pl.

Organizatorzy Festiwalu w Polsce zapraszają na wspaniałą przygodę z muzyką francuską i hiszpańską!

  • Organizatorzy Festiwalu: Orkiestra Sinfonia Varsovia, CREA (Centre de Réalisations et d’Études Artistiques à Nantes), Fundacja „Ogrody Muzyczne”, przy współpracy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury

  • Patronat Honorowy objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Bogdan Zdrojewski, Ambasador Francji Pan Pierre Buhler, Ambasador Hiszpanii Pan Agustin Núñez Martínez

  • Sponsorzy Festiwalu: Auchan, Saint-Gobain, GDF Suez
  • Partnerzy Festiwalu: Miasto Stołeczne Warszawa, Centrum Edukacji Artystycznej, Fundacja Muzyka jest dla wszystkich, Ambasada Hiszpanii, Ambasada Francji, Instytut Francuski w Warszawie, Miasto Nantes, Folle Journee de Nantes, ams, Fundacja Sinfonia Varsovia, Polservice, eBilet.pl, Silesia Music Center, Kawai, Renault, No Limit, hotel Raddisson, Zaiks, Weil Gotshal

  • Partnerzy Koncertów: Fundacja BNP Paribas, Miasto Gdańsk

  • Główny Patron Medialny: Dwójka Polskie Radio

  • Patronat Medialny: TVP2, TVP Kultura, TVP Warszawa, Polityka, The Warsaw Voice, Presto, Gazeta Wyborcza, Gazeta.pl, RDC, Culture.pl, IMM

 

Scroll to Top
Scroll to Top